MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kadir
  Özel Üye
  Reklam

  MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri

  Reklam  MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri

  Forum Alev
  MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri


  •Apple MacOS :

  oDünyanın en fazla taklit edilen işletim sistemi.

  oMükemmel grafik ara yüzü neredeyse tüm işletim sistemleri tarafından taklit edildi.

  oYazılım paketi, paket halinde kurulum kavramı bir çok işletim sistemine MacOS‘dan geçti.

  oSadece Machintosh makinelerde kullanılması platform açısından sınır getirdiyse de, hala bir çok kullanıcısı var.

  oKişisel uygulamalardan, video ve grafik işlemeye, İnternet sunuculuğundan, masaüstü yayıncılık ortamına kadar her uygulama türünde ideal bir işletim sistemi olma özelliğini taşıyor.


  MAC OS  Apple ilk MAC OS’u duyurduğundan beri yıllar geçti. Üstelik ilk grafik arabirimini de getirmesi büyük heyecan yaratmıştı.
  İlk bilgisayarların siyah ve beyaz olan soğuk görüntüsü ortadan kalkmış ve artık hayatımıza gri tonlar da girmeye başlamıştı. Zaman içerisinde bilgisayarların renkli ekran kartları ve monitörlerle piyasaya sürülmesi ile Mac OS hayatımıza iyice girdi. Çünkü bilgisayar açılırken "Gülümseyen Bilgisayar" ikonu ile karşılaşmak hiçbir işletim sistemi ya da bilgisayar modelinde yoktu. Apple zaman içerisinde büyük gelişmeler kaydetti. Mac OS 7.5 ilk çıktığı yıllarda ortalık karışmıştı. Sonraki yıllarda ve günümüze gelene kadar Mac OS pek çok aşamadan geçti.
  Eski ya da yeni pek çok kişi Macintosh kullanıyor. Her ne olursa olsun mutlaka Macintosh'umuzu sadece bir işletim sistemi çalıştıracak. Önemli olan kullanıcının ihtiyacını hangisinin karşılayacağı.

  Bilgisayarların ana bileşenleri arasında RAM ve sabit disk bulunmaktadır. İşletim sisteminiz (eğer yeni nesil Mac'lerdeki gibi uzaktan boot işlemi ile başlamıyorsanız) bu sabit diske yüklenecek ve RAM' i kullanacaktır. O zaman anahtar nokta, bilgisayarın modeli, işlemcisi, RAM ve sabit diskin kapasitesidir.

  Konuyu Bir örnek vererek açıklarsak; diyelim ki, eski bir Performa 5400 modeli ve 160 MHz hızında, 64 MB RAM'i olan bir Macintosh'a acaba hangi işletim sistemini yüklemeliyiz? Performa 5400 zamanına göre çok hızlı ve iyi bir bilgisayar olmasına rağmen günümüzdeki G3 ve G4 işlemcilerle rekabet etme şansı olmayan 604e işlemcisi ile çalışıyordu. Zaten yavaş sayılabilecek bir bilgisayar olan Performa 5400'e Mac OS'un son sürümünü yüklemek sadece yapılacak işlemlerdeki bekleme süresini artırmaya neden olacaktır. Hangi bilgisayara hangi sürüm gibi can alıcı bir sorunun cevabı da ortaya böylece çıkmış oluyor. Ne kadar çok RAM' var ise o kadar iyidir. Ama bu da yeterli değil çünkü bir işletim sistemi hızlı ve verimli çalışabilmek için hızlı bir işlemciye de ihtiyaç duyar. Bu nedenle de Apple, bilgisayar modellerine göre ayrı ayrı işletim sistemi sürümleri çıkarmıştı.


  7.5.3'ten 7.5.5'e  Yine aynı örnekten yola çıkarsak, Performa 5400 ilk piyasaya çıktığında Mac OS 7.5.3 ile birlikte geliyordu. Mac OS 7.5.3, Apple'ın bir Mac'e yükleyeceği en son işletim sistemidir. Çünkü sürekli karşımıza çıkan Error Type 10 ve 11'leri 7.5.3 ile birlikte insanları çıldırtacak düzeye getirmiştir. Ama hiç bir hata düzeltilemez değil mantığı ile önce Mac OS 7.5.3 Mac OS’un, Rev 2 şeklinde özel bir sürümü çıkartılmıştı. Bu ilkine göre nispeten daha sağlıklı bir sistem olsa da halen üzerinde bulunan kodların işlemci ile uyumsuzluğu bilgisayarların büyük sorunlar yaşanmasına neden oluyordu.Ama Apple kısa bir sürede Mac OS 7.5.5 update sürümünü piyasaya sürdü. Nihayet bütün kullanıcılar rahat bir nefes aldı.  Muhteşem Sürüm 7.6.1  Mac OS 7.6'yı muhteşem bir sürüm diye adlandırdım, çünkü o zamanki bilgisayar modellerine göre gerçekten harika bir sürprizdi. Mac OS 7.6'nın hikayesi ise çıkar çıkmaz hemen ufak bir update geçirmesi idi. Mac OS 7.6'dan 7.6.1'e yapılan terfi ile bazı hatalar düzeltilmiş ve gerçekten güçlü denilebilecek bir işletim sistemi ortaya çıkmıştı. Her Mac kullanıcısının bir kere karşısına çıkan Error Type 11'in 7.6.1 ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle 7100 ve biraz üstü model Mac kullanan kişilerin bilgisayarlarına Mac OS 7.6.1'i yüklemeleri uygundur. Kimseye bilgisayarınızı yenileyin diyemezsiniz. Herkesin bir bütçesi var. Bu nedenle oldukça eski bir Mac için ve bilgisayarda 64 MB RAM var ise en uygun işletim sistemi 7.6.1.


  Muhteşem Hatalar ve Yenilikler Sürümü 8.0  Mac OS 8 aslında pek çok Mac kullanıcısı için hoş bir işletim sistemi olacaktı. Çünkü yıllardır HFS denen ve bilgisayarımızda sabit diskin formatlanması sırasında bilgilerin 64K'lık bloklar halinde sıralanmasını sağlayan teknoloji yerine, 4K'lık daha küçük bloklara ayıran HFS+ geliştirilmişti. Ama uzun zaman HFS, çalışanları ile arasında büyük sorunlar oluşturacaktı; çünkü yapılan stratejik bir hata vardı ortada. Bu verimli sabit disk formatı sadece Mac OS 8.1 ile destekleniyordu. Ve bu sürümün en ilginç yanı, eğer 8.1 öncesi bir işletim sisteminiz varsa -ki bunlara 8.0'da dahildi- bu biçimlendirme yöntemi ile formatlanmış sabit diskin içindeki bilgileri göremiyor olmanız.
  Diğer bir hoş özellik ise artık grafik ağırlıklı ve hoş klavye kısa yolları ile yenilenen 8.0'ın kabusunuz olan Error Type 10 ve 11'i geri getirmesiydi. Yani kabus olduğu yerden devam edecekti. Yapılan update sürümü 8.1'e yükseltmiş olsa da hata düzeltilememişti. Ama en azından 7.6.1'in 8.1'e nazaran soğuk yüzünü kullanmak istemiyorsanız ve bilgisayarınız hız açısından yeterli derecede sizi tatmin ediyorsa mutlaka 8.1'e güncellenmiş bir sürümü kullanmalısınız. 2. 2
  Kadir
  Özel Üye

  --->: MAC OS İşletim Sistemi ve Çeşitleri

  Reklam  8.5, 8.5.1 ve 8.6

  Apple'ın doğru eller tarafından yönetildiğini gösteren ve başarılı sürümlerden olan Mac OS 8.5 ve update'i Mac OS 8.6 gerçekten radikal denebilecek değişiklikler içeriyordu. Özellikle de Sherlock.
  Apple, Mac OS'lar çıktıktan kısa bir süre sonra minik güncellemeler yapmayı alışkanlık haline getirmişti. 8.5'in hemen sonrası 8.5.1 şeklinde bir düzeltme ile gelmesi isabetli bir uygulama oldu. Çünkü her ne kadar oldukça iyi denilebilecek bir işletim sistemi olmasa da 8.5.1 yerine 8.6 update'ini yapmak daha mantıklı. Burada yine dikkate almanız gereken önemli bir nokta, eğer çok da eski olmayan bir makineniz var ise ve 8.5.1 işletim sistemi kurulu ise bunu mutlaka 8.6'ya yükseltin. Çünkü Mac OS 8.6 Apple'ın programcılarının iyi iş yaptığını gösteren bir sürümdü. Bellek yönetimi konusunda hala zayıf olan Mac OS Finder sürümleri için Mac OS 8.6 gerekli bir güncelleştirmedir.  Ve Nihayet Mac OS 9

  Bugüne kadar bellek yönetimi konusunda kaynak kodunun en baştaki yazımındaki hatadan dolayı yeterli verimi sağlayamayan Mac OS sürümleri için gelinebilecek en iyi nokta Mac OS 9. Muhteşem denilebilecek pek çok özelliği içinde barındırıyor olması bir yana, yüksek RAM ihtiyacından dolayı bu işletim sistemine upgrade ederken biraz düşünülmesi gerekir.

  Eğer 9600 ve üzeri bir Macintosh'unuz, yeterli derecede RAM belleğiniz -minimum 128 MB- varsa, bu işletim sistemine terfi etmeye değer. Yıllardır üçüncü parti yazılımlarla hallettiğimiz güvenlik işlemlerini artık Mac OS 9 ile yapabilmek güzel. Bunun yanında en büyük gelişme TCP/IP. Uzun yıllar Apple kendi geliştirdiği haberleşme protokolü olan AppleTalk'un yanına bu güçlü Internet protokolünü de koyarak artık bilgisayarların birbirleri ile TCP/IP yoluyla da konuşabilmesini sağladı.Mac OS 9'un önemli güzelliklerinden biri de Sherlock2. Sherlock sayesinde artık dünyanın herhangi bir yerindeki arkadaşı bulmaktan tutun da, son çıkan filmlerin DVD'lerin sipariş edilebilmesine kadar ki pek çok işlevsel güzelliği barındıran Sherlock2'yi kullanmamak büyük bir kayıp olur.


  Mac OS 9'a geçmek için gerekli sebepler


  1. Sherlock 2: Hem bilgisayarınızda hem de Internet üzerinde çok geniş bir arama yapabilmenizi sağlayan Sherlock bu işletim sisteminin önemli özelliklerinden birisi.

  2. Birden fazla kullanıcı: Bir Macintosh'u birden fazla kişi kullanıyor ise Mac OS 9'un bu özelliği sayesinde dosya ve bilgileriniz karışmaz ve bilgisayarınız size özel ayarlar ile açılır.

  3. Ses doğrulama: şifresiyle sesinizi şifreniz olarak kullanabilirsiniz.

  4. Anahtar zinciri: ile bütün uygulamalara tek bir şifreyle ulaşabilirsiniz.

  5. Otomatik güncelleştirme: Sistem yazılımlarınızdaki her güncellemeyi otomatik yapan bir denetim masası sayesinde bilgisayarınızdaki sistemi sürekli güncel tutabilirsiniz.

  6. iTunes: MP3 ve Müzik düzenleme yazılımı olan iTunes ile hem müzik dosyalarınızı düzenleyebilir ve istediğiniz parçaları bu program üzerinden yazdırabilirsiniz.

  7. Ağ Tarayıcı: İnternet üzerinden sınırsız dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Ağ Tarayıcı denetim masası sayesinde bir FTP programına ihtiyacınız olmadan Internet üzerindeki ya da uzaktaki bir sunucuya bağlanabilirsiniz.

  8. Geliştirilmiş TCP/IP: TCP/IP üzerinden AppleScript ile bilgisayarlar arası iş akışı düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarların birbirlerine TCP/IP protokolü aracılığı ile bağlanmasını sağlayabilir ve daha verimli olan bu protokolden daha fazla yararlanabilirsiniz.

  9. iTools: Apple'ın Mac OS 9 ve sonraki kullanıcıları için hazırlamış olduğu Internet sevisleri olan "@mac.com" e-posta hizmeti, "iDisk" 20 MB'lık Web alanı ve bedava Web sayfası yayınlama hizmeti sayesinde, bir PC'de bulamayacağınız rahatlık ve güzellikleri buradan bulabilirsiniz.

  MAC OS X

  Yaklaşık iki yıl kadar önce hayatımıza girdi Mac OS X. Apple yeni işletim sistemini piyasaya sürdüğünde büyük bir heyecan yaratmıştı Mac kullanıcılarının gözünde. Simdi bu heyecan olgunlaşıyor ve Mac OS X yeni uygulamalarıyla birlikte daha çok kullanıcıya ulaşmaya hazırlanıyor.
  Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Apple OS X’e geçis aşamasında Microsoft gibi davranmıyor. Unix tabanlı bir işletim sistemine geçilmiş olmasına rağmen geriye dönük olarak tüm programların desteğini vererek bu işe girdiler. Halihazırda Mac OS X altındaki Classic ortam kullanıcıların geriye dönük olarak çalışmasına olanak tanıyor.
  Apple Yeni Mac’lerin sadece Mac OS X ile açılacağını duyurdu. Bu sayede Mac OS X kullanıcısının artırılması hedefleniyor.


  Mac OS X’e Geçmek Zor mu?


  Bu sorunun yanıtı kesinlikle hayır. Uygun bir Ram desteğini aldıktan sonra OS X’in güzelliklerinden faydalanmamak için hiç bir sebep yok. Yazılım tarafında ise sorunlar bir bir çözülüyor. Öte yandan, Mac OS 9 kullanmış bir kullanıcı için Mac OS X’e geçmek daha da kolay. Çünkü Mac OS X, insanı çok daha fazla düzenli çalışmaya yönelten, kullanımı oldukça kolay bir işletim sistemi. Klasörlerin yapısı, dokümanlar için hazırlanan özel klasörler kullanıcıyı oldukça rahatlatıyor.


  Hangi Sistemlere Mac OS X kurulabiliyor?

  Apple genel olarak tüm Mac’lerde OS X’in kurulmasına izin veriyor. Ancak 97 yılından önce piyasaya sürülen G3 öncesi sistemlerin Mac OS X’e geçmesi mümkün değil. Çünkü bundan sonra çıkan makineler Mac OS X optimizasyonu ile üretildiler ve buna paralel bir performans gösteriyorlar. Bilkom Ürün ve Satış Müdürü Can Sağıroğlu özellikle iMac’lerin (233 ve 333 MHz dahil) tüm modellerine Mac OS X’in kurulabileceğinin altını çiziyor. Çünkü eski iMac’lerin içerisinde de G3 işlemci bulunuyor.
  Mac OS X kurmak istenildiğinde en çok düşünülmesi gereken ne kadar Ram’in olduğu. Çünkü ne kadar fazla Ram varsa Mac OS X o derece performanslı olarak çalıştırılabilir. Apple Web sitesinde 128 MB Ram’in Mac OS X için yeterli olduğunu söylüyor. Ancak Can Sağıroğlu rahat çalışma ortamının sağlanması için 256 MB Ram öneriyor ve ekliyor: “Eğer klasik ortamda kullanılacaksa 512 MB Ram gerekiyor. Ancak bir ev kullanıcısı makineyi yazı yazmak, çıkış almak, Internet’e girmek için kullanıyorsa 512 MB’a gereksinim duymayabilir. Ayrıca Mac OS X kurmak isteniliyorsa sabit diskte en az 2 GB boş alan olmalı.”
 3. 3
  Kadir
  Özel Üye
  MAC OS X 10.1


  Mac Os X 10.1 sürümü tam beklenildiği gibi. Genişletilmiş güvenilirlik, fark edilir derecede yükseltilmiş hız, bir çok arayüz gelişimi ve yerel yazılımı kapsaması ile bu OS X sürümü gerçekten genel kullanım için uygun bir sürüm.
  Bir çok Mac OS kullanıcısı, Apple’a OS X’in performansını yeni arayüz eklemeleri veya ağ olanakları eklemeden yükseltmelerini istedi. Bunun en büyük nedeni OS X’in ilk sürümünün yavaş olmasıydı.
  Apple, 10.1 sürümünün “tamamen performans olduğunu” söylüyor. Şimdi Finder, tıklamalara, çift tıklamalara ve sürüklemelere bir çok açıdan daha çabuk yanıt veriyor. OS X’in yanıtları bu sürümle OS 9’dan daha hızlı. Menüler, menü çubuğundan 10.0 sürümündekinden daha hızlı açılıyor ve artık orta büyüklükteki bir klasör göz açıp kapayıncaya kadar çabuk kopyalanabiliyor.
  Bu sürümde uygulamalar da daha hızlı açılıyor. Birkaç program çalışırken, yeni bir program Dock’daki simgesine tek bir tıklamayla açılabiliyor. Ne kadar çok program çalıştırırsanız, yeni bir programın açılması o kadar uzun sürüyor. Fakat uygulamaları başlatmak OS X’in bir önceki sürümündeki denemelerinde olduğundan daha uzun zaman almıyor.
  Mac Os X 10.1 ile Mac Os 10.0.4 ve Os 9.2.1 sürümleri karşılaştırıldığında OS X’in bu sürümünün diğerlerine göre çok daha hızlı olduğu görülüyor. OS X 10.1 G4 sistemlerindeki OS 9 kadar hızlı fakat g3 Mac’lerde biraz yavaş kalıyor.
  Genel olarak 10.1 sürümünde ekran grafiklerinde -özellikle üç boyutlu alanlar- büyük bir yükseliş oldu. Apple’a göre OpenGL ile grafik çizim hızı bu sürümde yüzde 20 oranında artıyor. Buna ek olarak, OS X 10.1, GeForce3 hızlandırıcı kartının yerel desteğini de sunuyor. 10.1 sürümü 10.0.4 sürümünden çok daha hızlı, fakat çift işlemcili 800 MHz Power Mac G4 haricindeki tüm sistemlerdeki OS 9’dan daha yavaştı. Tuhaf bir şekilde, OS X 10.1, yaptığımız PDF kaydırma testlerinde 10.0.4 sürümünden daha kötü bir performans göstermiştir –ve her ikisi de OS 9’un -performansıyla hemen hemen aynıydı.
  Apple’a göre, işletim sisteminin her bir boyutu performansını yükseltmek için tasarlandı –sanal bellek sistemi, dosya sistemi, grafik alt sistemleri- ve sayısız küçük hız gelişimleri de eklendi.
  Apple’ın OS X’e olan eğiliminin sonucunda ortaya müthiş derecede kullanışlı bir işletim sistemi çıkmış. 10.0 sürümündeki pek çok hata da giderilmiş.
  Mac OS X’in hızını yükseltmek Apple’ın ilk hedefiydi. Fakat Mac OS X 10.1 hızın yanında bir çok arayüz değişikliğine de kucak açıyor. Bazı yeni eklemeler üretkenliği hızlandırıyor.

  Özellikler

  Neler Yeni

  ·
  Menü-bar araçları
  ·
  Veri CD’si ve DVD kayıt
  ·
  DVD oynama (bazı sistemlerde)
  ·
  Gizli dosya uzantıları
  ·
  SMB dosya sunucusuna bağlantı
  ·
  AFB sunucusuna Apple Talk üzerinden bağlantı
  ·
  İki satır dosya isimleri
  ·
  Ağ destekli Apple Script

  Neler Geliştirildi

  ·
  Daha hızlı Finder
  ·
  Uygulamaların açılışı hızlandı.
  ·
  Hızlı grafik
  ·
  Klasik çevrebirim hızı
  ·
  Dock tercihleri
  ·
  System tercihleri
  ·
  WebDAV dosya sunucu desteği
  ·
  Dijital kamera desteği

  Mac OS X 10.1.1 Güncellemesi

  OS X 10.1.1, dijital kameralar da olmak üzere bir çok USB ve Firewire cihazındaki iletişimi, CD ve DVD kaydetme işlemini ve baskı desteğini iyileştiriyor. Ayrıca, AFB, SMB ve WebDAV ağ iletişimindeki sorunlar da giderilmiş. Güncelleme Finder ve Mail uygulamalarına da ek yenilikler getiriyor.

  Mac OS X 10.2 Jaguar Güncellemesi

  Mac OS X, 10.2 güncellemesi ile tepeden tırnağa değişmiş durumda.
  Her ana güncelleme ile gücüne güç katarak ilerleyen OS X, 10.2 Jaguar ile ağırlığı uygulama kanadına veriyor.
  10.1 güncellemesinde olduğu gibi 10.2 güncellemesinde de sistemin hemen hemen her noktası değişim geçirmiş durumda. Apple Jaguar’da, 150’den fazla önemli düzeltme ve güncelleme bulunduğunu söylüyor.
  Jaguar’ın, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarından daha fazla keyif almalarını sağlayan bir işletim sistemi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  {Alıntıdır...}

+ Yorum Gönder
mac os çeşitleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi