Her İşe Bir Linux

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Linux işletim sistemi Bölümünden Her İşe Bir Linux ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Her İşe Bir Linux

  Reklam  Her İşe Bir Linux

  Forum Alev
  Her İşe Bir Linux
  Her amaca uygun özel Linux dağıtımı var. Siz sadece yapmak istediğinize karar verin, gerisini bu özel işletim sistemleri sizin yerinize yapacaktır.

  Giriş


  Günümüzde onlarca çeşit Linux dağıtımı bulunuyor. Hemen hepsi birbirinin yerine kullanılabilse de; güvenlik, kararlılık ve hız konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu aralar tek amaç için hazırlanmış dağıtımlar oldukça revaçta. Çoğu, Live CD mantığıyla, yani doğrudan CD üzerinden, kurulum yapılmadan, RAM’e açılarak çalışsa da, aralarında sabit diske kurulum yapılanları da yok değil. Zaten hemen hemen tüm Live CD’leri yardımcı programcıklarla sabit diske kurabilmek mümkün. Bu tarz dağıtımlar, tek bir amaca yönelik oldukları için, o konudaki neredeyse her türlü programa sahip olarak gelirler.

  Tabii ki bu tür dağıtımlara farklı programlar kurmak ve onları eksiksiz dağıtımlar haline getirmek de mümkün. Fakat buradaki amaç kullanıcıya yükleme yapmadan istediği işle ilgili tüm programları sunmak, hazırlanmış bir programın tanıtımını ya da gösterisini yapmak veya sadece kullanıcıya farklı bir deneyim yaşatmaktır.

  Bu özel Linux dağıtımları kendi içlerinde çeşitli türlere ayrılırlar. Bir dağıtım düşünün ki, örneğin canınız film izlemek istediğinde bilgisayarınızı multimedya merkezine dönüştürebilsin. Böylece sisteminizde gerekli codec’ler mevcut olmasa bile ve daha da ötesi siz bunlarla uğraşmak istemediğiniz bir zamanda, sadece bilgisayarınıza bir CD takarak istediğiniz filmi ya da ses dosyasını çalıştırabilirsiniz. Ya da CD-DVD’yi çalıştırdıktan sonra otomatik olarak bir oyun açılıyor ve siz yüklemek, sürücü bulmak gibi sorunlarla hiç uğraşmadan, hemen oynamaya başlıyorsunuz. Üstelik var olan dağıtımları kullanarak, bu tür dağıtımları hazırlamak sandığınızdan çok daha kolaydır. Bir dağıtımı seçersiniz, içindeki fazlalık olan programları çıkartır, istediğiniz programları eklersiniz. Daha sonra da dağıtımı çalışır hale getirirsiniz. Ancak bu iş, başka bir yazının konusu olacak kadar uzun bir konu. Biz şimdi elimizdeki özel dağıtımları incelemeye başlayalım.  Overclockix


  Günümüz trendlerinden birisi de var olan donanımların sınırlarını zorlayarak, onlardan daha fazla güç elde etmek oldu. Bu, hemen hemen her bilgisayar sahibinin hayali olsa da, sonuçları donanımı tamamen kaybetmek kadar tehlikeli boyutlara varabildiği için, uzman kişiler dışında hakkıyla çok fazla uygulanmamaktadır. Yine de evindeki sistemden daha fazla performans isteyenler ya da sadece sınırı ne kadar zorlayabileceklerini merak edenler için Overclockix adında bir dağıtım, kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bazı riskleriniz yine olsa da en azından donanım konusunda profesyonel olmadan da istediğiniz işlemi yapabilmeniz böylece sağlanmış oluyor.

  Knoppix tabanlı bir Live CD olan bu dağıtım ile bazı güçlü hardware hızlandırmaları, çeşitli test programları, seti@home gibi bazı projelerin programları ve hatta Windows'a virüs taraması yapabilecek antivirüs programları geliyor. KDE, Fluxbox, IceWM gibi masaüstü yöneticileriyle gelen dağıtımın en büyük güzelliklerinden biri de, ati ve nvidia sürücüleri yüklü halde gelmesi olmuş. Dağıtımı CD sürücünüze yerleştiriyorsunuz, sistemin açıldığını belirten yazılar gelmeye başlıyor daha sonra da size sadece açılışta ekran kartınızın modelini seçmek kalıyor, bunu yaptıktan sonra geri kalan işlemi dağıtım kendisi halledebiliyor. Aynı şekilde prot antivirüsü de bu şekilde açılışta RAM'e yükleyebiliyorsunuz. Dağıtım bu tarz ayarların kolaylığını elbette ki türevi olduğu, Knoppix'ten, yani dolaylı yoldan Debian'dan alıyor. Knoppix'in sabit diske yükleme betikleri de, Overclockix'de çalışıyorlar. Diskte ortalama 2 GB kadar bir alan yükleme için yeterli olacaktır. Bir CD 700 MB alabilirken, açılmış halinin daha fazla yer tutmasının sebebi, Knoppix dağıtımındaki kaliteli sıkıştırma algoritmalarıdır. Bu sayede çok daha fazla program, kullanıcıların kullanımına sunulabilir.

  Dağıtımın geliştiricilerine göre, bazı overclock işlemlerini, sabit diske yüklenmiş bir Overclockix ile yapmak daha iyi sonuçlar veriyor. Yine de dağıtımın esnek yapısı sayesinde bu seçim son kullanıcıya bırakılıyor.


  PHLAK

  Kahve, çay, kola, sigara, masa üzerinde bir kutu pizza ve üzerinde hırpani fakat cool kıyafetleriyle bir hacker; Hollywood filmlerinde istediği anda istediği sisteme girmeye hazır bekliyordur. Derken bir e-posta alır, hedef de belirlenmiştir. Artık yapması gereken tek şey sistemin adını, kullandığı programa yazmak ve kısa zamanda şifresini bulmaktır. Neyse ki gerçek hayatta işler böyle kolay yürümüyor. Bir sisteme sızmak isteyen kişi, o sistem hakkında maksimum bilgiye sahip olmak zorundadır.

  Her şeyi bilse bile kullanacağı şifreyi bulması günler, aylar hatta yıllar alabilmektedir. Yine de bazen başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Filmlerden oluşan alışkanlıkla bu tarz insanlara hacker dense de, bunların asıl adları crackerdır. Dünya üzerinde çok az gerçek hacker olmasına rağmen insanlar kendilerine bu sıfatı yakıştırmayı çok seviyorlar. Gerçek bir hacker olmak için yıllarca çalışmak gerekir. İşte bu inceleyeceğimiz dağıtım, hackerlara ve gerçekten hacker olmak isteyenlere yönelik hazırlanmış bir dağıtımdır. İçerisinde onlarca işe yarayacak program olsa da, dağıtımı hazırlayanlar her önüne gelen kullanamasın diye, bu programa arayüz eklememişler. Aslında Hacker9Live, BackTrack gibi aynı amaçlı dağıtımlar olsa da, PHLAK bunların arasından sıyrılmayı başarıyor.

  PHLAK sadece kullanılacak programları içermiyor, aynı zamanda bu işi öğrenmek isteyen ya da bilgilerini arttırmak, tazelemek isteyenlere de birçok doküman sunuyor. Üstelik etrafta bulabileceğiniz dokümanların aksine hepsi hala kullanılabilen güncel dokümanlardır. Yeni başlayanlar, UNIX, Linux, Windows gibi sistemleri keşfetmek isteyenler için onlarca doküman hazır olarak beklemektedir.

  Dağıtımın en büyük artılarından birisi, Live CD olarak gelmesidir. Yani hiçbir yükleme yapmadan, doğrudan CD üzerinden çalışabilmektedir. Yine de isterseniz 0.2 sürümüyle gelen araç sayesinde sisteme yükleme yapabilirsiniz. İki sürümle gelen PHLAK ya CD’ye yüklenerek çalışıyor ya da USB SÜRÜMÜ sayesinde küçük harici belleklere de yüklenebiliyor. Tabii ki boyutu küçültmek adına içindeki dokümanlar ve yardım dosyaları çıkartılmıştır.

  Açılımı Proffessional Hacker’s Linux Assault Kit olan PHLAK, bu tarz işlerle ilgilenenler için gerçekten önemli bir dağıtımdır. Son olarak başınızın derde girmemesi için, bu tarz programları ve dokümanları sadece kendi sistemlerinizde ve öğrenme amaçlı kullanmanızı öneririz.

  Tempest ShowRoom, Gparted


  Tempest ShowRoom
  Çok ilginç bir dağıtımla karşı karşıyayız. Ekranların güçlü sinyaller ürettikleri ve bunların özel donanımlarla dinlendiğini biliyoruz. Fakat bunun eğlence amaçlı evdeki radyoyla yapılabileceğini bilen çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum. Veri güvenliği açısından ekran dinleme büyük bir problem olsa da (1 km öteden ekrandaki bir resim tekrardan oluşturulup dinlenebiliyor), faraday kafesi, çok fazla renk kullanımı vs gibi yöntemlerle bunu engellemek mümkündür. Günümüz para çekme makinaları ATM’lerin cıvıl cıvıl renklere sahip olma nedenleri de budur. İşte bu dağıtım da benzer bir mantığa dayanarak çalışıyor. Dağıtım açıldıktan sonra (Live CD) programa gerekli bilgileri girip, radyonuzu ekranın tam karşısına koyduğunuz zaman, ekrandan çıkan sinyaller sayesinde bilgisayardaki ses radyodan gelmeye başlıyor.
  Her ne kadar bir grafik arayüzü olmasa da, dağıtımda tek program üzerine yoğunlaşıldığı için o konsol programını kullanmak çok kolaylaştırılmış. Birkaç tuşa basarak kendinizi ve arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz.

  Gparted
  Gparted dağıtımı sayesinde, sabit diskiniz üzerinde istediğiniz ayar ve değişikliği yapabilirsiniz. Benzeri programlar hem yüksek fiyatlı hem de sistem çalışırken işlem yapmaya çalışıp bazı durumlarda başarılı olamadıkları için, Gparted çok kullanışlı hale geliyor. Sistem sabit diskten bağımsız çalışabildiği için istediğiniz değişikliği istediğiniz anda yapabiliyorsunuz. Diske yeni bölümler açabilir, boyutlarını değiştirebilir, birleştirebilir ve daha birçok değişiklik uygulayabilirsiniz.
  Üstelik bunları yapmak için konsolla yüz göz olmanıza da gerek yoktur. Şık, sade, kolay kullanımlı Gparted arayüzü sayesinde, tek kuruş dahi ödemeden, onlarca dolarlık programların yapabildiklerine sahip olacaksınız.

 2. 2
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye

  ArtistX, MoviX, Hikarınix, Cinemix , Backtrack, LLGP, XBOX Linux

  Reklam  ArtistX, MoviX, Hikarınix


  ArtistX
  Video izlemek, müzik dinlemek, iki ya da üç boyutlu tasarımlar yapmak, video ve müzik işlemek hayatınız, fakat her biri için ayrı ayrı özel dağıtımlar kullanmak istemiyorsanız, ArtistX tam olarak burada devreye giriyor ve ihtiyacınız olan hemen hemen her programı size sunuyor. Bir DVD üzerinden çalışan bu dağıtım yaklaşık 2,7 GB yer kaplıyor ki, bu da DVD’de kalan boş yere kendi özel dosyalarınızı kopyalayabileceğiniz anlamına geliyor. Bu sayede gittiğiniz her yere sadece DVD’nizi götürerek işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

  MoviX
  Her işe özel dağıtım diye kastederken, tam olarak anlatmaya çalıştığımız bu tarz dağıtımlardı. MoviX adlı bu küçük boyutlu dağıtım sayesinde ev sinemanızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Hatta isterseniz, her ne kadar amacı dışında olsa da, müzik dosyalarını da bu dağıtım sayesinde dinleyebilirsiniz. Uzun süredir geliştirilen bu dağıtımın en büyük özelliği, küçük boyutlu CD’lerde de çalışabilmesidir.
  Ayrıca çeşitli sürümleri sayesinde, bir kere CD’den sistemi başlatıp daha sonra CD’yi çıkararak istediğiniz film CD’sini izlemeniz sağlanıyor. Bu konudaki dağıtımların en iyisi olan MoviX, aynı zamanda benzer dağıtımlar arasında en hızlı çalışandır.

  Hikarunix
  Küçük CD’lere sığan ve Live CD mantığıyla çalışan Hikarunix sayesinde, son zamanların popüler oyunu “GO”yu oynayabiliyorsunuz. Damn Small Linux üzerine geliştirilmiş olsa da, DSL, Knoppix tabanlı olduğu için Hikarunix’in de Knoppix tabanlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu dağıtım sayesinde kendi başınıza, bilgisayara karşı ya da internetteki oyun sunucularına bağlanarak “GO” oynayabilirsiniz. Oyunu oynamayı bilmeyen fakat öğrenmek isteyenler de, bu dağıtım içerisinde bulunan dokümanlar sayesinde oyunun kurdu olabilirler. Hinakrunix her yere taşınabildiği için, “GO” severlerin hoşlarına gidecektir.  Cinemix, Backtrack

  Cinemix
  Benzerleri gibi bu dağıtım da sadece film izlemek için hazırlanmıştır. Boyutu gerçekten şaşırtıcı derecede küçük olmasına rağmen, istenilen filmleri izlemeye olanak sağlamaktadır. Yine de her geçen gün yeni bir film sıkıştırma teknolojisi çıktığı için, bu filmleri çözme eklentileri güncel olarak hazırlanmakta ve dağıtıma kolayca kurulacak şekilde paketlenmektedir. Ayrıca bazı eklentiler sayesinde, dağıtıma günlük kullanacağınız programları ekleyebilir ve küçük boyutlu fakat yararlı bir sisteme sahip olabilirsiniz.

  Backtrack
  Hacking ve güvenlikle ilgili bir başka dağıtım da BackTracktir. Özenle seçilmiş programları içinde barındıran bu güçlü dağıtımın da, PHLAK gibi gereksiz, saldırı amaçlı kullanımı, kullanıcının başına büyük belalar açabilir. Bu dağıtımın da çalışma mantığı Live CD şeklindedir. Slackware tabanlı SLAX üzerine yapılandırılmış ve Whoppix kullanılarak Auditor Security Linux’ta değişiklikler yapılarak kullanıma sunulmuştur. Dağıtım sayesinde ağınızdaki paketleri dinleyebilir, bluetooth ağlara bağlanıp bazı işlemler gerçekleştirebilir, bazı programlarını kullanarak şifrelerinizin güvenliğini deneyebilir, wireless ağınızın güvenilirliğini kontrol edebilir ya da eğer gelişmiş ağ yapılarına sahipseniz, güvenliklerini test edebilirsiniz. Tabii ki bu dağıtımın da kötü amaçla kullanımı büyük sorunlara neden olmaktadır.


  LLGP, XBOX Linux


  LLGP
  Bu kadar ciddi dağıtımdan sonra biraz oyun sanırım herkese iyi gelecektir. LLGP, içerisinde oyunlar bulunan ve sadece oyun oynama amaçlı hazırlanmış bir dağıtımdır. Macera, aksiyon, strateji, masaüstü oyunları, FPS, RPG, spor gibi aradığınız her türlü oyunu bulabilirsiniz. Ayrıca günlük kullanımlarınıza uygun programlar da dağıtımla beraber gelmektedir. Dağıtımın en iyi özelliklerinden birisi de bazı marka ekran kartı sürücülerinin yüklü olarak gelmesidir. Bu sayede OpenGL oyunları da sorun olmadan oynayabilirsiniz.

  XBOX Linux
  Sadece oyun amaçlı yapılmış konsolunuzda işletim sistemi çalıştırma fikri çok çekici gelecektir. Çünkü bu sayede yüksek işlem gücüne sahip bir bilgisayar benzerine sahip olacaksınız. Xbox’a ilk çıktığından beri PlayStation gibi konsollara da çıkarılmaya başlanan, konsol üzerinde çalışma amaçlı Linux’ların başında XBOX Linux geliyor. Sistemi başlatmak için 007:Agent Under Fire oyunundaki bir buffer overflow’dan yararlanarak xbeboot programını çalıştırmak gerekmekteydi. Gün geçtikçe sistemi başlatmanın daha kolay yolları da bulundu. Sonuç olarak oyun amaçlı güçlü bir konsolu bilgisayar olarak kullanmak herkese farklı bir deneyim yaşatacaktır.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi