Kutup Kuşları

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Kutup Kuşları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Kutup Kuşları

  Reklam  Kutup Kuşları

  Forum Alev
  Mevsimlere Göre Tüy Değiştiren Bir Canlı: Kutup Kuşları  Kutup kuşlarını bulundukları yerde fark edebilmek neredeyse imkansızdır, çünkü tüylerinde doğal zemini taklit edebilmelerini sağlayan mükemmel bir kamuflaj yeteneği vardır.

  Mevsim kış olduğunda kutup kuşlarının vücutlarında mucizevi bir değişim yaşanır. Koyu renkli tüylerin hepsi yok olur ve sadece beyaz tüyler kalır. Karların arasında bembeyaz kuşu fark etmek yine imkansız gibidir.
  Kuşun bu işten hiç haberi yoktur, ama vücudu her kış mevsiminde aynı mükemmellikte kamufle edilir. Mevsim ilkbahar olduğunda kutup kuşunun tüylerinin arasında, yeşeren bitkilerin renginde yeni tüyler çıkar. Aynı değişiklik yaz için de geçerlidir.


  Bu olağanüstü değişimler sayesinde otların arasında kutup kuşlarını görebilmek neredeyse imkansızdır. Tüm bu harika kamuflaj gösterisi, elbette bir açıklama gerektirmektedir. Bu kuş elbette kendi iradesiyle üzerindeki tüylerin rengini değiştiremez. Sahip olduğu kamuflajın ne işe yaradığını bilecek bir akla dahi sahip değildir.

  Öyleyse bu kuşa olağanüstü kamuflaj yeteneğini veren kimdir?

  Mevsimine göre kutup kuşunun sahip olması gereken kamuflajı kim bilmektedir?

  Çevrenin renk ve desenini kuşun tüylerinin üzerine adeta bir ressam gibi kim çizmiştir?

  Sorular bizi tek bir cevaba götürmektedir;

  ALLAH(Azze ve Celle)

 2. 2
  hataylimuho
  Emekli

  --->: Kutup Kuşları

  Reklam  çok tatlılar buzullareriyincene yaparlar acaba+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi