Kuşlar Neden Öterler

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Kuşlar Neden Öterler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  iktidarakala
  Yeni Üye
  Reklam

  Kuşlar Neden Öterler

  Reklam  Kuşlar Neden Öterler

  Forum Alev
  LONDRA - Bir grup İngiliz ve Japon araştırmacının Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, kuşların daha uzun dönem gün ışığına maruz kaldıklarında belli beyin hücrelerinin, çiftleşmek için eş arayıp bulmaya yönelten (kuşların bunu öterek yaptığı) bir dizi hormonal tepkiyi harekete geçirdiği kaydedildi.
  Çalışmaya katılan bilim adamlarından, Edinburg yakınlarındaki Roslin Enstitüsü araştırma görevlisi Peter Sharp, mevsimsel değişimden beynin hangi bölgesinin etkilendiğini daha önce de bildiklerini, ancak bugüne kadar bu süreçteki mekanizmayı tam olarak bilmediklerini belirtti.

  Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nden Takaşi Yoşimura başkanlığındaki araştırma ekibinin, farklı derecelerdeki ışıktan kuşların hangi genlerinin etkilendiğini belirlemek için Japon bıldırcınlarından alınan beyin örneklerindeki 38 bin geni ayrıntılı incelediği bildirildi.

  Yapılan araştırmaya göre, beyin yüzeyindeki hücrelerde bulunan genler, kuşlar daha fazla ışık aldıklarında uyarılıyor ve tiroidi uyaran hormon açığa çıkıyor.

  Araştırmacılar, bu tür bilgileri geçmişte elde etmenin olanaksız olduğunu, ancak teknolojideki ilerlemelerin kendilerine binlerce geni ayrıntılı inceleyerek hangilerinin mevsimsel değişimden etkilendiği üzerinde çalışmaya olanak tanıdığını belirttiler.

  Bu arada araştırmada elde edilen bulguların, bir gün kısırlıkta daha ileri tedavilere öncülük edebileceği çünkü insanların da beyninin aynı bölgesinde aynı hücrelere sahip olduğu belirtildi.


  Kuş Sesleri indirin 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kuşlar Neden Öterler

  Reklam  Dini açıdan bakıldığı zaman kuşların da diğer canlılar gibi zikir hallerini öterek göstermektedirler karganın gak demesi aslında hakmış. Fakat bilimsel olarak hormonlara bağlı olduğu söylenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi