Bıldırcın (Coturnix coturnix)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Bıldırcın (Coturnix coturnix) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Bıldırcın (Coturnix coturnix)

  Reklam  Bıldırcın (Coturnix coturnix)

  Forum Alev
  BILDIRCIN. Keklik ve sülünle akraba olan bıldırcınlar küçük, tombul gövdeli, kısa kuy*ruklu kuşlardır. Daha çok ot ve çalılarla kaplı açık alanlarda yaşar, tohum, üzümsü meyve ve böcekle beslenirler.


  Coturnix.png

  130 türü olan bıldırcınların 95 türü Eski-dünya'da, 35 türü de Yenidünya'da dağılmış*tır. Eskidünya bıldırcınları genellikle daha küçük yapılı ve sarımsı kahverengi gibi do*nuk, tek renkli kuşlardır. Birçok türün ayak*ları mahmuzludur, gagaları da Yenidünya bıldırcınlarınınki kadar güçlü değildir. Hin*distan ve Afrika'nın yerli kuşlarından olan bayağı bıldırcın (Coturnix coturnix) 18 cm uzunluğundadır ve küçük bir kekliği andırır. Sarımsı kahverengi tüyleri, yaşadığı çevreye uyum sağlayacak biçimde açıklı koyulu tüy üzere her bölgedeki tarla ve otlaklarda ürer; ağustos sonundan ekime kadar sürüler halin*de yeniden Afrika'ya döner.

  Afrika'nın doğusunda yaşayan mavi bıldır*cın (Coturnix adamsoni), yalnızca 13 santi*metreyi bulan uzunluğu ve 45 gramlık ağırlı*ğıyla en küçük bıldırcın türüdür.

  Yenidünya bıldırcınları genellikle daha canlı renklerle bezenmiş, biraz daha iri yapılı kuşlardır. Gagaları Eskidünya bıldırcınları-nınkinden daha güçlü, ayakları mahmuzsuz-dur. Dişiler ile erkeklerin görünümü birbirin*den farklıdır. Bazı türlerin tepesinde, düz ya da öne doğru kıvrık olan uzun bir sorguç bulunur.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bıldırcın (Coturnix coturnix)

  Reklam  Bıldırcın Kuşlarının farklı renkleri olmakla birlikte genelde açık koyu kahverengi tonları hakimdir. Afrika bölgesine aittir, Ot çalı çırpı böcek gibi besinler tüketmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi