Ardıç Kuşu (Turdus pilarus)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Ardıç Kuşu (Turdus pilarus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ardıç Kuşu (Turdus pilarus)

  Reklam  Ardıç Kuşu (Turdus pilarus)

  Forum Alev
  ardic-kusu.jpg

  ARDIÇKUŞU. Ardıçkuşları özellikle Avru*pa, Asya ve Amerika kıtalarında birçok türü yaşayan güzel ötüşlü kuşlardır. Turdidae fa*milyasından olan bu kuşların uzunlukları tü*rüne bağlı olarak 10 ile 30 cm arasında değişir. Genellikle sırtları kahverengi, göğüs*leri beyaz üstüne kara beneklidir. Gagaları ve bacakları oldukça ince olan ardıçkuşlarının kanatlan ve kuyrukları pek uzun sayılmaz.

  Ardıçkuşları daha çok hayvansal, ara sıra da bitkisel besinlerle beslenir. Birçoğu böcek ve solucan gibi en sevdiği yiyecekleri bulmak için yerde sıçrayarak dolaşırken, bazı türler de bir ağaca tüneyip yerde gördüğü avın üstüne hızla atlar. Avrupa'nın birçok yerinde ve Türkiye'de yaşayan ötücü ardıçkuşu (Tur-dus philomelos), salyangozları yiyebilmek için hayvanı gagasıyla tutup bir taşa vurarak kabuğunu kırar. Bazı türler yere düşmüş meyveleri gagalar, bazılan da ağaçlann ara*sında uçarak dalındaki meyveleri yer.

  Ardıçkuşlarının birçok türü ormanların de*rinliklerinde ya da çevresinde barınır, bir bölümü de açıklık yerlerde yaşar. Bu kuşlar*dan bazıları bahçelerin, çayırlann ve gölgeli ağaçlıkların alışılmış konuklarıdır. Kuzey en*lemlerinde yaşayan türler, bazen çok uzun yol alarak kışın güneye doğru göç ederler. He*men hepsinin ötüşü hoş ve melodiktir; özel*likle bazılan duru, akıcı ve çan sesini andıran çınlamalı ötüşüyle dikkati çeker.

  Ardıçkuşları ilkbaharda çiftleşir ve genel*likle ağaç dallarına, çalıların arasına, hatta bazen duvar çatlaklanna, ağaçların oyuklan-na ve yapıların saçaklanna çanak biçiminde yuvalar yaparlar. Dişi kuş yuvaya beyaz ya da mavi renkte, bazen üstü benekli, üç ile altı arasında yumurta bırakır. Bazı türlerde yalnız dişi, bazılannda da erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatarlar. Ana babanın elbirliğiyle besleyip gözettiği yavrular iyice büyümedikçe yuvadan aynlmaz.

  Eskidünya, yani Avrupa ve Asya kıtalan, ardıçkuşlan açısından Yenidünya'dan daha zengindir. Avrupa'nın kuzeyinde üreyen ve yazı burada geçirdikten sonra kışın Türkiye, İtalya ve Yunanistan gibi güneydeki daha sıcak ülkelere göç eden bayağı ardıçkuşu (Turdus pilaris) Eskidünya'da en çok görülen türdür. Aslında Türkiye'de ardıçkuşu dendi*ğinde ilk akla gelen bu kuş olur; bu yüzden öbür türlerden ayırt etmek gerektiğinde baya*ğı ardıçkuşu denir.

  Türkiye'de kışlayan türler*den biri de, adını kanatlannın altındaki tüyle*rin bakır kırmızısı renginden alan paskanattır (Turdus iliacus). Gene Eskidünya'da yaşayan ökse ardıçkuşu (Turdus viscivorus), şubat başlarında ağaçlann çatallanmış dallarına yu*va yapar. Bu iri kuş, yuvasına ve yavrularına yaklaşan davetsiz konuklan kaçırmak için korkusuzca dalışa geçebilir.Avrupa ve Türkiye'nin birçok bölgesindegörülen kara bakal ile boğmaklı bakal da gerçekte birer ardıçkuşu türüdür. Ama biri kapkara tüyleri, öbürü de boynundaki yakalık gibi beyaz lekesi nedeniyle değişik adlarla anılır
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ardıç Kuşu (Turdus pilarus)

  Reklam  Ardıç kuşlarının türü ve her türden fazla bulunan bir kuştur. Birçok kıtada bulunmaktadır. Ot ya da hayvansal besinlerle hayatlarını sürdürmektdirler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi