Anka Kuşu Resimleri

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Anka Kuşu Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Anka Kuşu Resimleri

  Reklam  Anka Kuşu Resimleri

  Forum Alev
  Anka Kuşu Resimleri
  Arkadaşımız bir konu açmış ve bende konuyu desteklemek istedim...Buyrun...
  simurg da denilen bir kuş..zamanın birinde bir sürü kuş hayallerindeki özlenen diyarı aramaya yola çıkarlar.anlatılanlara göre hayatın anlamı bu aradıkları diyardadır,yaşamın sırrına ereceklerdir o vardıkları diyarda..zorlu iklimlerden geçerler ve kayıplar verirler..yolun sonunda otuz tane kuş kalmıştır ki simurg zaten otuz kuş demektir..bir de bakarlar ki aradıkları kendilerinde olandır zaten..uzaklarda değil kendi içimizdedir aradığımız anka kuşu..  doğu mitolojisinde tüyleri güzel, boynu uzun, büyük bir kuştur..boynu halka halinde beyaz tüylerle çevrilidir..
  ankanın anlamı gerdanlıktır..
  mısır
  efsanesine göre üzerinde otuz çeşit kuşun rengi bulunur..
  iranlılar ise simurg olarak adlandırırlar..
  gözle görülmeyecek kadar yükseklerde uçar ve
  kaf dağında yaşar..
  bir
  efsaneye göre beş yüz yıl yaşar..

  bu kuşun
  ölümü ile ilgili, kendi küllerinden doğmak şeklindeki efsaneden farklı bir efsane de vardır..bu efsaneye göre; güneş, ölümü yaklaşan ankanın yuvasını yakar..o da tekrar bir yuva yapar, oradan hiç çıkmaz ve orada ölür..kemikleri içinde bir solucan bulunur, ondan yeni bir anka kuşu doğar..


  kanatları ateşe dokunduğunda, küllerinden doğacağı günü yanarak kutladı anka...


  Aslında Zümrüd-ü Anka, Kaknus ve Simurg olarak farklı isimlerle anılan farklı hikayeleri olan esatiri bir metafor olarak kullanılırlar.

  Zümrüdü Anka: Bulutların üstünde yuvası olan
  büyük bir kuştur ve elma kabuğunun isisyle beslenir.(Tanımlamadaki ayrıntı inceliğine hayranım!) Uçarken yumurtasını gökyüzüne bırakır. Yumurta yeryüzüne doğru düşerken yavru kabuğu kırıp annesinin yanına uçar.

  Simurg: Feriddün-i Attar'ın Mantık Al tayr kitabında kullanılan
  tasavvufi bir metafordur. Kuşlar efendilerini aramak için binbir türlü zorluğu geçerken elenirler ve geriye otuz kuş kalır. (Simurg farsçada otuz kuş anlamına gelir) Bir de farkederler ki aradıkları aslında kendileridir. Vahdet-i vucudu ifade etmek için kullanılır.

  Kaknus: Bin yıl yaşayan bir kuştur ve türünün tek örneğidir. Gagasında üçyüzaltmıbeş
  delik vardır. Hintli bir hakim musiki ilmini kaknus ten öğrenmiştir. Kaknus bin yılın sonunda bir çalı çırpı yığınının üzerine tüner ve muhteşem nağmelerle bütün kuşları etrafına toplar. Onu dinleyen kuşların bazıları tahammül edemezler. Kaknus bedenindeki son güçle kanatlarını çırpar ve bir kıvılcımla kendini tutuşturur. Üzerinde tünediği odunlarla birlikte büyük bir ateş ortaya çıkar. En son korlar kül olduğunda küllerin ortasından yavru kaknus başını çıkarır. O da bin yıl yasar..bilgi ve acıbirlikte öğrenilir ....

 2. 2
  se7en
  Usta Üye

  --->: Anka Kuşu Resimleri

  Reklam  ateşler püskürüyor resmen güzelmiş eline sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  bu kuşlar çoooooooooooooooooooooooooooooooookkk güzel 4. 4
  Ziyaretçi
  zümrüdü anka kuşu güzel ve akıllı bir kuştur.Bu kuş inanıldığı gibi kendiside değerli ve evsanelidir. Bu efsaneye inanan şapşal"dır,bu anka kuşu zümrüdü sil dikten sonra anka kuşu kalır anka kuşu değerli ve evsaelidir.Zümrüdü anka kuşu bir hazineye yada birsürü,altın,zümrüt,inci kolye,altın,küpeyede satıla bilir.Yuh derseniz haklısınız çünkü zümrüdü anka kuşu çok palıya malûm olabilir.

+ Yorum Gönder
zümrüdü anka kuşu resmi,  anka kuşu resmi,  anka kuşu resimleri,  anka kusu resimleri,  zümrüdüanka kuşunun resmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi