LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ??

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ?? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  !!SeliN!!
  Üye
  Reklam

  LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ??

  Reklam  LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ??

  Forum Alev
  LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ??

  Göç eden leyleklerin havada süzülürken "V" şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür...  Bilim adamları leyleklerin neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar ve şu sonuca ulaşmışlardır:

  1-) "V" şeklinde uçulduğunda, uçan her kuş kanat çırptığında, arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratmaktadır. Böylece "V" şeklinde uçan bir leylek grubu, birbirlerinin kanat çırpışlar sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini% 70 oranında uzatabiliyorlar. Diğer bir değişle, tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlar.

  Kıssadan Hisse: Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

  2-) Bir leylek, "V" grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekmektedir. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna grupla devam ediyor.


  3-) "V" grubunun başında giden leylek hiç bir hava akımından yararlanamamaktadır. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yorulmaktadır. Bu yüzden lider leylek belirli bir zaman sonra, en arkaya geçmekte ve bu defa hemen arkasındaki leylek lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her leylek grubun her noktasında yer almış oluyor.

  Kıssadan Hisse: Her iş, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakılmayı gerektirir.

  4-) Uçuş hızı yavaşladığında geride bulunan kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarırlar.

  Kıssadan Hisse: İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. Bundan alınmamalıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinç ve takdirle karşılamalıyız.

  5-) Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki leylek ayrılır ve korumak üzere hasta/yaralı leyleğin yanına gider. Tekrar uçabilene (ya da ölümüne kadar) onunla beraber yaralı leyleği asla terk etmezler. Daha sonra kendilerine başka bir leylek grubu bulurlar. Hiçbir leylek grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen leylekleri reddetmez.

  Kıssadan Hisse: İNSAN olmak sadece, insanlara özgü değil....
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: LeyLeKLer Neden ' V ' ŞekLinde UçarLar ??

  Reklam  Çok garip doğrusu merak etmişimdir hep :)
 3. 3
  Ziyaretçi
  Aynen öyle öğretmenimiz söylemişti ama ben inanmamıştım fakat doğru çıktı..+ Yorum Gönder
leylekler neden v şeklinde uçar,  leylekler neden v şeklinde uçarlar,  leylekler neden v şeklinde gider,  v seklinde leylek surusu,  leylekler niye v şeklinde uçar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi