Ak Karanlı Ebabil Kuşu

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Ak Karanlı Ebabil Kuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ceydalım
  Emekli
  Reklam

  Ak Karanlı Ebabil Kuşu

  Reklam  Ak Karanlı Ebabil Kuşu

  Forum Alev
  Ak Karanlı Ebabil Kuşu  Ak karınlı ebabil (Apus melba), sağangiller (Apodidae) familyasından genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türü.

  Özellikler

  Ak karınlı ebabil küçük bir kuş olup, görünüş olarak kır kırlangıcıveya ev kırlangıcına benzer. Uygun bir kayalık deliğinde kolonilerle yuvalarını inşa ederler veya yıkarlar, 2-3 yumurtayı koyarlar. Büyük boyutları ile tanınırlar. Kanat açıklığı 55 cm olup 42 cm kanat açıklığı olan ebabilden fazladır. Beyaz bir karın ve boğazın dışında siyahtırlar, koyu bir boyun bantı beyaz alanları ayırır. Hilal veya bir bumeranga benzeyen kısa çatallı bir kuyruk ve çok uzun, geriye doğrulmuş kanadı vardır ama (resimde olduğu gibi), gerilerek açık tutulabilir.

  Yayılış

  Bu ebabiller, güney Avrupa'dan Himalaya'ya dağlarda görülürler. Ebabiller gibi kuvvetle göçmendir, ve kışı uzakta güneyde, güney Afrika'da geçirirler. Onlar göç sırasında dolaşırlar ve muntazaman güney Avrupa ve Asya'nın büyük kısmında görülürler.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Ak Karanlı Ebabil Kuşu

  Reklam  Karınları beyaz olduğu için bu ismi alan ebabil kuşları göçmen kuşlardır.Sürekli olarak güney ve sıcak yerleri arar ve kışı oralarda geçirir.Bu kuşlar sürü halinde yaşarlar.Yüksek kayalık ve çamur olan yerleri severler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi