Kuş Üretimi ve Genel Bilgiler

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Kuş Üretimi ve Genel Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  corumlu1907
  Üye
  Reklam

  Kuş Üretimi ve Genel Bilgiler

  Reklam  Kuş Üretimi ve Genel Bilgiler

  Forum Alev
  Arkadaşlar çok sık sorulan ve merak edilen herseyi, üretim tekniklerini bildiğim kadarıyla ve topladığım tüm bilgileri yazacağım. Eklemek gereken her şeyi, ekleyebilirsiniz:)

  Muhabbet kuşlarında üretim için öncelikli olması gereken şey,mubişlerimizin birbirlerine alışması ve sevmesidir.Yaşları ve sağlıklı olmaları da çok önemli.Mubişler 8 aylıktan 4-5 yaşına kdr üreyebilirler.
  Birbirlerini beğenmezlerse mutlaka kavga edeceklerdir ve üretim hayallerimiz gerçekleşmeyecektir.
  Öncelikle kuşumuza bir eş almalıyız.(Ya da çift olarak almalıyız)
  1. Erkek/dişi mubişimize eş nasıl alırız?
  - Mubişinize eşini kendi seçmesi için yardımcı olabilirsiniz mesela.Görücü usulu yöntemler de bazen tutuyor ama kesin sonuç almak için kendinin seçmesine izin verin.Mubişinizi alın ve doğru petshopa götürün. İsterseniz dişi dolu kafese de koyabilirsiniz ama titizliğimden ötürü benim kullandığım yöntem, beğendiğim ve sağlıklı gördüğüm dişileri/erkekleri kuşumun kafesine koyarak denemek. İlk elektriğe göre anlaşıp anlaşmayacakları 10-15 dkda anlaşılır. Bu konuda baya bir tecrübeye sahip oldum:) Eğer gaga gagaya verirlerse ve birbirlerine yönelip ötüşmeye başlarlarsa bu iş oldu demektir.Eğer kaçarlar ve ya birbirlerini gagalarlarsa diğer şansı denemelisiniz.
  2.Eş aldım şimdi ne yapacağım?
  - Evimizin en güzel ve yüksek-sıcak ortamına kafesimizi yerleştirelim. İzleyelim bakalım birbirlerine kur yapıyorlar mı?
  Bir kaç gün içinde yeni mubiş ortama alışır ve şimdi yuvalığı takabiliriz:)
  3. Yuvayı taktım ama ilgilenen yok?
  -Üretim sabır isteyen bir iştir, dişi ve erkek kızışınca mutlaka ilgileneceklerdir.
  4.Peki nasıl kızıştırabilirim?
  Çeşitli meyve-sebze, vitamin,yumurta, bal,nijer,yulaf gibi yiyecekler verebilirsiniz.Başka bir kafesiniz varsa 1 hafta 10 gün ayırın ve dopingli bir şekilde besleyin.Aman he sakın yağlı tuzlu şekerli yiyecekler vermeyin!! Birbirlerini özleyen gençleri birleştirme vakti geldi.
  5. Dişi yuva ile ilgileniyor, girip çıkıyor şimdi ne yapmalıyım?
  -Sabredin,işler yolunda gibi, kalamar kemiği, yumurta, mineral ve kalsiyumu eksik etmeyin.Suluklarının 1/5ine sade maden suyu,4/5ine su koyarak mineral almalarını sağlayabilirsiniz.
  6.Çiftleştiklerini gördüm ne kadar zamanda yumurtlar?
  -Süper haber! 1 hafta 10 gün içinde yumurtalar gelir, sakın he rahatsız etmeyin, dopinge devam.
  7. Yumurtalar hala gelmedi neredeyse 1 ay oldu?
  -Bir çok nedenden olabilir.
  *Yaşları-çok genç veya yaşlı ise
  *Sağlıkları iyi değilse
  *Kısırlık
  *Erkeğin yumurtayı dölleyememesi
  *Kalsiyum eksikliği
  *Dengesiz çiftleşme
  8.Yumurta geldi ama kabuğu yok?
  -İşte başlıca nedeni kalsiyum eksikliği ve vitaminsizlik.Erkek ile dişiyi bir süre ayırın, ve kalsiyum takviyesi yapın.
  9.İlk yumurta geldi, diğeri ne zaman gelir?
  Mubişler 1-10 arasında yumurta yapabilirler ve araları genellikle bir gün olur, yavruların çıkışları da 1 gün arayla olur.
  10. Kuluçkaya yattı dişim, yavrular ne zaman çıkar?
  Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.Bu şartlarda yavru 18-20 gün arası çıkar.
  Yumurta döllenmiş mi-boş mu dolu mu?
  Kuluçkanın 6'ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın.
  11.Yavrum nasıl gelişecek?
  Yavru yumurtadan çıktığında 2-2.7 gram ağırlığındadır. ilk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda, annesinin yemlemesini bekler.
  6-8'inci günler arasında yavrunun ağırlığı 12-14 grama ulaşır.
  7'nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.
  8'inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir.
  9'uncu gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar. Gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir.
  12'nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır.
  17'nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz.
  21'inci gün, tüy renkleri belirginleşir.
  28 ve 31'inci günler arasındayavrular tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler.
  28'inci gün, tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mattır.
  3-3.5 aylıkken, gençlik dönemi tüy değişimi gerçekleşir. Yeni çıkan tüyleri, büyüklerinki gibi parlak olur.
  12. Dişim neden boyle davranıyor?
  İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, Kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Bunu yumurtalarını kırarak yada yuvadan aşağı atarak gösterir. Hatta yumurtadan çıkmış yavrusunu dahi yuvadan atabilir yada gagalayarak öldürebilir. bazen yeniden yumurtlayacağı zamanda yavrusunu öldürerek aşağıya atabilir. Buda bu kuşun yapısında olan ve henüz çözülememiş bir durumdur. Eğer yumurta boş yada yavruya bakma niyeti yoksa zaten yumurtayı aşağıya atar. Kanaryada böyle bir şey kesinlikle olmaz. Kanaryalar daha ağırbaşlı ve uysaldırlar.
  13.Annesi yavruyu beslemiyor?
  Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.
  Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.
  Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.
  14. Yavrular büyümeden çiftim çiftleşti:) Ne yapmalıyım?
  Hazır olun diğer parti de yolda:)
  Eğer dişi çok yorulduysa ve dinlenmeye ihtiyacı varsa eşlerin kafeslerini yan yana tutmak şartıyla ayırabilirsiniz. 2. 2
  tyfunozel
  Yeni Üye

  --->: Kuş Üretimi ve Genel Bilgiler

  Reklam  benim 5 yıldır beslediğim dişi bir muhabbet kuşum var şuana kadar hiç çiftleşmedi ama bugün yumrtladı bu nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim 3. 3
  corumlu1907
  Üye
  o yumurtalar kızgınlık yumurtası hepsı bos onlar en ıyısı bı erkek alın sız kusunuza 4. 4
  Ziyaretçi
  benim 1 yaşında dişi muhabbet kuşum var. burnu kahverngi oldu ve bazı harektlerinden çiftlşmk istediğini anlayabiliyorum. bi tanıdığımızın erkk kuşunn kafesine koydk ama anlaşamadılar. şimdi de bşka bi erkk kuşu kndi evimize aldık galiba o da çok yaşlı. yanına yaklştırmıyor erkek de ondan korkuyor. biyerde yanlış mı yapıyorum

 5. 5
  Ziyaretçi
  benim 2 kuş var biri dişi dieri erkek çiftleştiler sonra dişi olanı yumurtladı dişi kuluçkaya yattı aradan 1 hafta geçti 2. yumurta geldi. ama 1 hafta sonra 2. yumurtanın gelmesi gerip değil mi ?

 6. 6
  Ziyaretçi
  bende dört tane kuş var iki erkek iki dişi ilk iki kuşumu aldım ama çift olarak değil kendim seçtim bir ay sonra baktım bizim bu kuşlarda hiç bir şey yok ve gittim hazır çift aldım onlar öpüşüyolar ilk aldığım kuşlarda onları görünce öpüşmeye başladılar neyse ben ikinci kuşları aldıktan bir ay sonra yani bugün kafesi temizlerken yerde bir tane yumurta gördüm hani dişi den çıktı bilmiyorum yerde duruyordu bende aldım yavruluğa kodum yumurtayı ve hazır çiften çıktı diye düşünerek dişi kuşu aldım yavruluğa koydum ve hemen çıktı hiç yumurtayı takmıyor bile ne yapmalıyım ? :)

 7. 7
  Ziyaretçi
  Ben muhabbet kuslarimi hazir aldim geldigi gibi yumurtladilar sonra bizim bi abi yumurtalara bakti yumurtalar bos dedi 2 inci yumurtalar dolu gelme ihtimali varmi yardim edebilirmisiniz

 8. 8
  Ziyaretçi
  Kardesim yumurtanın bos veya dolu oldugunu anlamak icin el fenerinin isik yanan kisma koy icinde kucuk kararti veya ince damar vs. Gorunuyorsa yumurta doludur ama yumurta icinde bisey gorunmuyorsa o yumurta bostur ;))

+ Yorum Gönder
muhabbet kuşu üretim teknikleri,  muhabbet kuşu üretme teknikleri,  kanarya yumurtası dolumu boşmu,  muhabbet kuşu yumurtası neden boş çıkar,  muhabbet kuşu yuvaya girip çıkıyor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi