Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz?

  Reklam  Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz?

  Forum Alev
  Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz?

  Artan hava kirliliği, eriyen buzullar, beklenmedik tsunamiler, kuraklık, bozulan doğal denge hepimize acaba dünyanın sonu mu geliyor ? sorusunu hatırlatıyor. Size aslında bu gidişe dur demenin çok basit olduğunu söylesek ve çözümün sizing elinizde olduğunu belirtsek ne dersiniz? Günlük hayatta yapacağınız çok basit değişikliklerle bu kötü durumu değiştirmek sizin elinizde. Peki ama ne yapacaksınız? Nasıl dünyamızı kurtarabilirsiniz? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız. Nasılçalışırlar.com olarak bu konunun üzerinde özellikle durmak istiyoruz.
  1. Suyu nasıl kullanıdığınıza dikkat edin. Alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişiklikler büyük farklar yaratabilir. Mesela elinizi yüzünüzü yıkarken yada dişlerinizi fırçalarken kullanmadığınız zamanlarda musluğu kapatınız. Yada boşa aktığını gördüğünüz bir musluk varsa kapatınız. Su kaçıran bir tuvaletiniz varsa tamir ettirin. Bu size günde 750 litre suyu boşa akıtmamanızı sağlayacaktır. Şişe su kullanıyorsanız büyük şişeli sular alın. Küçük şişeli sularda şişe sayısı fazla olduğundan bunların geri dönüşümü ve doğada kaybolması uzun ve masraflı bir süreçtir.
  2. Arabanızı evde bırakın. Toplu taşıma araçlarını yada bisikletinizi kullanın. Eğer her hafta 2 gün arabanızı kullanmazsanız bu yılda 750 kilogram kirli egsoz gazını havaya bırakmanızı engeller. Ayrıca eğer sürmek zorundaysanız 90 km hızın üstüne çıkmayın. Bu size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca arabanızın egzoz ve diğer bakımlarını yaptırın.
  3. Geri dönüşüm yapın eğer yapamıyorsanız yaptırın. Evde kullandığınız cam, plastik, metal kutu ve diğer geri dönüşümü olan ürünleri çöpe atarken ayrı torbalara koyun ve bu çöp torbalarını daha önceden belirlenmiş geri dönüşüm çöp kutularına atın.
  4. Evde kullanığınız ampülleri tasarruflu ampüller ile değiştirin. Tasarruflu ampüller 10 kez daha uzun ömürlüdür ve %75 enerji tasarrufu sağlar. Amerikada satılan Energy Star marka tasarruflu ampüller sayesinde şirket verilerine göre tassuruf edilen enerji, yılda 25 milyon arabanın trafikten kalkmasına ve 14 milyar dolar tasarruf edilmesine karşılık gelmektedir. Eğer boşuna yanan bir lamba görürseniz söndürün.
  5. Evinize akıllı termostatlar alın. Bu cihazlar sayesinde zaman ve sıcaklık ayarını kullanarak sadece siz evde olduğunuz zamanlarda yada istediğiniz sıcaklıklarda kaloriferi yada klimayı çalıştırabilirsiniz. 2. 2
  türk kızı
  Görevli Bayan Üye

  --->: Dünyamızı Nasıl Kurtarabiliriz?

  Reklam  Herkes artık dikkat etmeye başlamalı biryerden.
+ Yorum Gönder
suyu tasarruflu kullanmazsak ne olur
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi