Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor

  Reklam  Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor

  Forum Alev
  Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor


  Kuzey Buz Denizi'nde küresel ısınmanın yol açtığı erime nedeniyle, 2 Alman ticari gemisi, ilk kez Kutup rotasını izleyerek Uzakdoğu'dan Avrupa'ya ulaşacak.
  Bugün başlayan yolculuk, 11.000 deniz mili olan Süveyş Kanalı üzerinden geçen güzergahtan daha kısa olacak. Güney Kore'den Hollanda'ya yük taşıyacak olan gemiler sadece 4.000 deniz mili kat edecek.

  Kutup dairesindeki erime ilk kez geçen yıl, bir geminin, kutup dairesi üzerinden Asya, Avrupa veya Amerika kıtaları arasında seyahat edebilmesine olanak sağlayacak düzeye ulaşmıştı.
  2 Alman gemisi "Beluga Fraternity" ve "Beluga Foresight"nin sahibi olan Beluga Shipping firmasının direktörü Niels Stolberg, seyahatte Rusya'dan gerekli izinlerin alındığını belirtti.
  Bu güzergahı geçmişte sadece Rus denizaltılarıyla, buzkıran gemilerinin kullandığını belirten Stolberg, ticari gemilerin, kalın buz tabakası nedeniyle buradan geçemediklerini belirtti. Stolberg, "ilk kez geçen yaz uydu fotoğrafları, buzun erimekte olduğunu ve ticari gemilerin geçişine olanak sağlayacak küçük bir koridor açıldığını göstermişti. Ancak koridor Eylül'de kapanmıştı ve biz o tarihe kadar, Rusya'dan gerekli izinleri alamadığımız için bu yolu kullanamamıştık" dedi
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Erimenin geldiği boyut: Gemiler Kuzey'den yol alıyor

  Reklam  Kutuplardaki buzullar ne işe yarıyor diye düşünenler dünyanın dengesini bilmiyor demektir.Güneş ve dünyamız hayati bir ilişki içerisindedir.Maalesef buzullar eridikçe dünya yok olmaya doğru gidiyor demektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi