Nükleer yasayı değil Kyoto'yu imzala

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Nükleer yasayı değil Kyoto'yu imzala ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Nükleer yasayı değil Kyoto'yu imzala

  Reklam  Nükleer yasayı değil Kyoto'yu imzala

  Forum Alev
  Bali’de devam eden BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 13. Taraflar Konferansı (COP13) ve Kyoto Protokolü’nün 3. Taraflar Buluşması (COP/MOP3) 14 Aralık 2007’de, bugün tamamlandı.
  Toplantıların geldiği en son nokta ile ilgili henüz kamuoyuna bir bilgi ulaşmamasına rağmen, 2 haftalık sürece dair bazı netleşen verileri Küresel Eylem Grubu olarak paylaşmak istiyoruz.

  Umutlu Adımlar

  Bali konferansına 1 hafta kala seçimleri Kyoto’yu imzalamadığı için kaybeden Howard hükümeti yerine Kevin Rudd’u başa getiren Avusturalyalılar bizleri umutlu bir konferansa hazırlamışlardı. Nitekim konferansın ilk gününde yeni başbakan Rudd’un protokolu imzalaması umudumuzu ciddi arttırdı. Nitekim 8 Aralık’da 70’den fazla ülkede gerçekleştirdiğimiz eylemde bu umudu ortaya koyduk.

  Öte yandan İngiltere’nin iklim değişikliği yasasını geçiren ilk ülke olarak 2050 yılı itibariyle ` karbon salmı azaltılmasını yasalaştırması yanında bir dizi ülkenin 2020 ve 2050 hedeflerini açıklaması oldukça güzel gelişmelerdi!

  Öte yandan toplantılarda varılan uzlaşma sonucu “Uyum Fonu” kurularak , Okyanuslardaki ada ülkelerini, Afrika ülkelerini ve özellikle alçak kıyı alanları bulunan Asya ülkelerini kapsayan bir kaynak yaratılmış olması önemli bir gelişme.

  Devletler yüzlerini gösterdi!

  Toplantılar boyunca seçilen günün fosili ile hangi ülkenin nerede süreci engellediğini görüyoruz. ABD’nin bağlayıcı bir hedef konusunda gösterdiği engellemeler, temiz kalkınma mekanizması için önemli olan gelişmemiş ülkelere teknoloji transferini engellem girişimi, gelişmiş ülkelerin ayrı bir toplantı yaparak bağlayıcı olmayan bir indirim tartışmasına çekmek gibi yöntemlerle kar uğruna dünyamızı nasıl ısıttıklarının bir göstergesi. Toplantılar boyunca hergün bu göstergeler nedeniyle ABD sıksık günün fosili seçildi.

  Kanada, Japonya ve Rusya’nın ABD ile birlikte 2020 itibariyle sera gazı salımını 1990 yılınını %-40’ı oranında azaltılması ile ilgili her türlü kararı ve sözü engelleme girişimi Bali konferansında bizleri öfkelendiren diğer bir fosil davranış idi.

  Ayrıca, ciddi kamuoyu baskısı nedeniyle Kyoto’yu imzalayan Avustralya yönetiminde Kyoto ile ilgili çatlak seslerin çıkması fosiller listesinde bu ülkenin de yer almasını yol açtı.

  Bizim de bir fosilimiz var!

  Evet, BM toplantısında “Türkiye henüz Kyoto Protokolü’ne taraf değil. Türkiye'nin taraf olması konusunu en üst düzeyde değerlendiriyoruz” diyen Başbakan Erdoğan ile bizler de umutlanmış iken, Türkiye heyeti cebinde meclisten geçirmiş olduğu nükleer yasası ve içine sıkıştırdığı kömür santali yapımına kolaylık sağlayan madde ile bizlerin fosili oldu. Hatta konu ile ilgilenmesi gereken Çevre ve Orman Bakanı’nın toplatılara katılmaması ve Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 20 Kasım 2007 tarihli toplantısında Nükleer araştırmaları için 3 Milyar YTL para ayrılırken İklim Araştırma Programı gündeme bile alınmıyor. Bu gibi nedenlerle bizlerde Türkiye’yi günün fosili seçimlerinde kendi adayımız olarak görüyoruz.  Mücadeleye devam!

  Bali süreci bizlere “emperyalist” ülkelerin Kyoto’yu engellemek için neler yapabileceğini gösterdi. Ancak küresel çaptaki 8 Aralık eylemleri ve Avustralya’daki eylemler bizlerin neler yapabileceğimizi gösterdi. Kadıköy’deki eylemimizin Bali’de heyecan yaratması ne kadar bizleri mutlu etsede, bürokrat ve diplomatların fosil kaynaklı engellemelerini önlemek sadece toplumsal mücadele ve sokak aktivizmi ile çözüleceği açık. Bu nedenle Bali sonrası boş durmayacağız ve 26 Nisan’da yine sokaklara çıkıp Çernobil felaketinin yıl dönümünde bizlere nükleer ve termik santral öneren fosillere karşı buluşacağız!

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Nükleer yasayı değil Kyoto'yu imzala

  Reklam  Ülkelerin tek devlet gibi hareket etmeleri küresel ısınmaya alınacak tedbirler açısından büyük önem taşımaktadır.Zira bu sorun tüm dünya devletlerinin sorunudur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi