Gölcükler 25 Yıldan Kısa Sürede Yok Oldu

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Gölcükler 25 Yıldan Kısa Sürede Yok Oldu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Gölcükler 25 Yıldan Kısa Sürede Yok Oldu

  Reklam  Gölcükler 25 Yıldan Kısa Sürede Yok Oldu

  Forum Alev
  Kanada'nın kuzeyinde, Arktika tundrasındaki binlerce yıllık gölcükler 25 yıldan kısa bir süre içinde iklim değişikliği yüzünden kısmen kurudu, bazıları da yok oldu.

  Kanadalı araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya göre veriler, yukarı Arktika bölgesindeki tundrada bulunan ve bölgedeki birçok ortak yaşam alanını oluşturan gölcüklerin ekosistemlerinin iklim değişikliği yüzünden kuruduğunu gösteriyor.

  Biyologlar, 80'li yılların başından 2006'ya kadar, 80'inci paralel yakınlarındaki Ellesmere adasının doğu bölümündeki gölcüklerden veriler topladı.

  Araştırma, 6 bin yıllık gölcüklerde bu tarzda sistemli bir şekilde yapılan en uzun süreli bilgi toplama operasyonu oldu.

  Araştırmacılar, Ağustos 2005'te aynı adadan Manhattan adası büyüklüğünde dev bir buz tabakasının koptuğunu kaydetti.

  Hükümetler Arası İklim Uzmanları Grubu da Arktika'da sıcaklık ortalamasının son 100 yılda iki kat arttığını ve 2100 yılına kadar bölgedeki buzulların kalınlık ve yüz ölçümünün önemli oranda azalacağını belirtti.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gölcükler 25 Yıldan Kısa Sürede Yok Oldu

  Reklam  Küresel ısınma nedeniyle bir çok gölcük kurumuştur. Büyük buz kütleleri kopmaktadır. İleriki yıllarda kutuptaki buzulların incelmesi endişe yaratmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi