Karbondioksit toprak altında saklanacak

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Karbondioksit toprak altında saklanacak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Karbondioksit toprak altında saklanacak

  Reklam  Karbondioksit toprak altında saklanacak

  Forum Alev
  Holllanda’a sanayi kuruluşlarından çıkan karbondioksit gazının bir kısmı, sera etkisini azaltmak amacıyla atmosfere bırakılan zararlı gaz salımını önleme çalışmaları çerçevesinde bir süre toprak altında saklanacak.

  AMSTERDAM - Buna göre Shell, Rotterdam Limanı’ndaki petro-kimya tesislerinden çıkan karbondioksit gazını Barendrecht kasabasında daha önce doğal gaz çıkarılan yataklarda oluşturacak özel kuyularda saklayacak. Aynı şekilde ülkenin güneyinde yer alan Geleen kenti çevresindeki eskiden taş kömürü çıkarılmış olan yataklarda da karbondioksit gazı saklanacak.
  İki kuruluşun hazırladığı ve hükümetin benimsediği projeye göre, iki merkezde en az ikişer milyon ton karbondioksit gazı bu şekilde 10 yıl süreyle tutulacak.

  Hükümete göre, yer altında oluşturulacak depolarda karbondioksit gazının saklanması, daha temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının elde edilmesine kadar geçici bir çözüm özelliği taşıyor.

  Uzmanlar, karbondioksit gazının yer altında saklanmasının çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olmadığını belirtiyor. Ancak toprak altında saklanacak merkezlere yakın noktalarda ikamet eden Hollandalılar ise uygulamaya itiraz ediyor. Hükümetten karbondioksit gazını yer altında saklama izni alan kuruluşlara göre ise halkın itirazına rağmen bu proje kısa sürede sorunsuz şekilde hayata geçirilebilecek.

  Hollanda’da yer altında karbondioksit gazı saklanması yönündeki hükümetin önerisine geçen yıl beş büyük sanayi kuruluş yanıt vermiş ve bu amaçla Çevre Bakanlığına başvuruda bulunmuştu. Bakanlık tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmelerden sonra iki kuruluşa saklama izni verildi

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Karbondioksit toprak altında saklanacak

  Reklam  Bu proje ne kadar etkili olur bilmiyorum ama yediğimiz besinlere geçme riski yokmudur diye düşünmeden edemiyorum.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi