Okyanuslar Isınıyor

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Okyanuslar Isınıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Okyanuslar Isınıyor

  Reklam  Okyanuslar Isınıyor

  Forum Alev
  Yüzyıldır deniz seviyesi ve sıcaklığındaki artış durmadı ve bu artış sürekli hızlandı. Farklı doğal olaylar bölgesel değişimleri açıklayabilsede, dünya ölçeğinde meydana gelen artış aslında bütü gezegenin ısınmasından ileri geliyor. Yine de 13 yıldan buyana görülen hızlanma doğal bir değişkenliğede bağlanabilir. Isınma hızlı bir şekilde kontrol altına alınsa dahi, okyanusun büyük termik durgunluğu ve buzulların çözülmesindeki yavaşlık sebebiyle sulardaki bu yükselişin yüzyıllar boyunca sürmesi beklenebilir.
  “Suyun yükselmesinin esas nedeni genel sıcaklıktaki artıştır. Bu, ısınan su katmanının kalınlığı oranında önem kazanan bir genleşme ile kendini gösterir. Kıtasal buzların erimesi, şimdilik ikinci derecede önem arzediyor.”
  Su ısınıyor…
  Batı dünyası, 19. yüzyılın son çeyreğinden beri gemilerini ölçüm aygıtları ile donatıyor ve kıyılarına deniz istasyonları yerleştiriyor. Bu sadece okyanus bilimciler denizlerin yüzeyinin 1890’lardan beri 0,6 derece yükseldiğini ileri sürebilecek durumdalar. Aslında, 1970’lerde başlayan şimdiki dönem ile 1910-1945 yıllarında görülen ısınma arasına kısa bir soğuma dönemi girdi. Bunun yanı sıra yerel iklimlere ve akıntılara bağlı olarak, okyanusarı oluşturan denizler arasında büyük farklılıklar bulunur. Bu sebeple, Avrupa’nın kuzey denizlerinde, yüzeydeki suların sıcaklığının artışı tespit edilemez. Bu, kutup rüzgarları ile akıntılarının ve diğerlerine göre daha güçlü olan Kuzey Atlantik kolunun muhtemel etkisiyle açıklanabilir. Buna karşın, Kuzey Atlantik ve özellikle Akdeniz önemli yükselmeler gösterir.

  Su yükseliyor
  Son yüzyılda, dünyadaki ortalama okyanus seviyesi bölgelere göre 10 ila 25 cm arasında yükseldi. Bu artışın 1950’lerin başından beri hızlandığı görülüyor. Gelgitler gibi bu olayda kıyı şeridinin şekline ve deniz altı topografyasına bağlı, Brest’te(Fransa) ortalama seviyenin yükselmesi yılda 3 mm’ye ulaşıyor. Yüzeydeki su sıcaklığının artması suyun genleşmesine yol açıyor ve su havzası yatay düzlemde kıtaların şekliyle engellendiği için su “yükseliyor” Ayrıca, küresel ısınma toprak yüzeyindeki bazı buzulların erimesine ve böylece fazla su birikimine yol açıyor. Buna karşın denizlerde yüzen buzulların erimesi su seviyesini değiştirmez, zira Arşimet kanunundan biliyoruzki erimiş suyun hacmi buz dağının su altında kalan kısmın hacmine eşit. Bunlara ek olarak, son buzul çağının bitmesinden beri düzenli olarak gerçekleşen kıtaların dikey hareketi hakim ağılığın ve rüzgarların yönünde ve yoğunluğunda değişim veya totulaşmanın artması gibi başka olaylarda deniz seviyesinin bölgesel olarak yükselmesine sebep olabilir. Her halükarda, yeni araştırma yöntemleri, evrensel düzeyde bir olayın var olduğunu göstermeye yaradı.

  Termik durgunluk
  Yüzey sıcaklığı 0,1 derece arttığında deniz seviyesi 1 cm yükselir. Yani, 1900’den beri 0,6 derece artış ile su seviyesi 6 cm yükseldi. Bu rakama Kuzey Yarımkürenin yüksek enlemlerindeki donmuş toprağın çözülmesi ve buzulların erimesine bağlı olarak fazladan birkaç santimetre daha eklendi. Tüm bu rakamlar başka bir gerçeği, okyanusların atmosferden daha yavaş ısınmasını ifade eden deniz suyunun termik durgunluğunu gizliyor. Devasa hacmiyle atmosferden kendisine gelen önemli miktarda kaloriyi biriktiren okyanus olmasaydı, atmosfer çok daha sert bir şekilde ılıklaşırdı. Ancak, okyanus gittikçe daha fazla ısınıyor ve sıcaklık artışı durduktan sonra bile deniz seviyesi yüzyıllar boyunca belirgin bir beiçimde yükselmeye devam edecek. Buzulların erimesi şimdilik daha yavaş, onlarda suların yükselme seviyesi ve süresindeki genişlik üzerinde etkili olacak.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Okyanuslar Isınıyor

  Reklam  Araştırmalara göre buzullardaki erime ve genişlemesi okyanusların yükselmesine neden oluyor. Okyanuslar yükseliyor fakat yükselen sularda ısınmaya başlıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi