Antartika Buzulları Alarm Veriyor

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Antartika Buzulları Alarm Veriyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Antartika Buzulları Alarm Veriyor

  Reklam  Antartika Buzulları Alarm Veriyor

  Forum Alev
  Tahminlere göre 2006′da kıtadan kopup denize karışan buz miktarı 192 milyar ton. Bu rakam Nil Nehri’nin bir yıl içinde denize döktüğü su miktarının iki katından fazla.
  Antarktika kıtasında şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırmaya göre küresel ısınma son 10 yıl içinde kıtadaki buz kaybı hızını yüzde 75 oranında artırdı.

  Tahminlere göre 2006′da kıtadan kopup denize karışan buz miktarı 192 milyar ton. Bu rakam Nil Nehri’nin bir yıl içinde denize döktüğü su miktarının iki katından fazla. Bu, buharlaşma ve yağışlar dışarıda bırakılarak yapılan hesaplara göre dünyada deniz seviyesinde 0.5 mm.’lik yükselme anlamına geliyor. 1900-2006 yılları arasındaysa deniz seviyesinin 10-20 cm. arasında yükseldiği tahmin ediliyor.

  Antarktika’nın tamamen erimesi durumunda deniz seviyelerinin metrelerce yükselebileceği düşünülüyor. Bu, nüfusun yoğun olduğu delta bölgeleri için tehdit oluşturuyor.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Antartika Buzulları Alarm Veriyor

  Reklam  Antartika'daki buzullar küresel ısınma nedeniyle erimeye başlıyor. Bu buzullar son yıllarda artmaktadır. Antartikanın erimesi demek su seviyesinin oldukça yükselmesi demektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi