Küresel Isınma - Makale

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Küresel Isınma - Makale ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Küresel Isınma - Makale

  Reklam  Küresel Isınma - Makale

  Forum Alev
  Yazıma daha açıklayıcı bir anlatımla girebilmek için;ilk önce küresel ısınmanın ne ifade ettiğini anlayalım;Küresel ısınma dünyadaki ortalama sıcaklık değerlerinin artması demektir. Bunun en büyük nedeni insanların kullanmış olduğunu değişik zararlı gazların atmosferde bir tabaka meydana getirip güneş ışınlarının yansımasına sebep olmaktır. Bu da dünyanın yeryüzü ısısını artırmaktadır. Ayrıca bu zararlı gazlar atmosferin ozon tabakasına da zarar vermekte,kalınlığı azalan ozon tabakası güneş ışınlarının doğaya ve canlılara zararlı olan ışınlarını tutamamaktadır. Bu da küresel ısınmayı arttırdığı gibi canlılara da zarar vermektedir.
  Küresel ısınmanın sonuçları da başta biz insanlar olmak üzere doğada yaşayan canlı cansız tüm varlıklar üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Bunlardan başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;Öncelikle kürsel ısınmanın artmasından dolayı her iki kutup bölgesindeki buzlarda erimeler olacağından yeryüzündeki tüm denizlerin su seviyeleri yükselecek, kıyı bölgelerindeki yerleşim yerleri ve ekin araziler sular altında kalacağından insanlar bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
  Orman yangınları artacak,dünyadaki çölleşme hızlanacak ve ekim alanları,otlaklar azalacağından tarım ve hayvancılık yapılamayacaktır. Bunun sonuçları canlılar için bir yıkım olacaktır. Bütün bunların meydana gelmemesi hepimizin ortak dileğidir. Bunun için el birliği ile çevremizden başlayarak öncelikle canlı ve cansız varlıkları sevelim,koruyalım.Bu dünyada hep birlikte ortak yaşantımızı devam ettirebileceğimizi unutmayalım…
  Çevreyi kirletecek ve zarar verecek hiçbir şeyi kullanmayalım,kullananları da uyaralım. Kısaca şu atasözümüzde de belirtildiği gibi “SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ”
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Küresel Isınma -Makale-

  Reklam  Küresel ısınma adeta dünyayı tehdit ediyor. Dünya hızlı bir şekilde ısınmaya devam ederse bunun sonunda çok kötü sonuçlara neden olacağı bir gerçektir. Ben bu sonuçlara değinmek istiyorum.
  Önlemler alınmazsa 50 yıl sonra bütün buzların eriyip, deniz seviyesinin yükseleceğini okuduğum kaynaklardan öğrendim. Bunun yanında en önemli tehlikesi dünya genelinde kuraklığa ve çölleşmeye yol açmasıdır. A.B.D’ de yapılan bir araştırmaya göre 21.yy boyunca küresel ısınmanın artacağı saptanmış ve hava sıcaklığını her an yıl da 0.3oC yükseleceği söylenmiştir.
  Ayrıca küresel ısınma verimli toprakların sular altında kalmasına neden olabilir. Yani dünyayı her yönden tehdit etmektedir. Bu zararlı yanları düşünülürse küresel ısınmanın çok ciddi bir sorun olduğu anlaşılır.
  Küresel ısınmaya yol açan etkenler ortadan kaldırılmazsa gezegenimiz sel ve kuraklık gibi ciddi tehlikeler beklemektedir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok iyi olmuş 4. 4
  Ziyaretçi
  Küresel ısınma için daha da geç olmadan herkesin el birliği yapması ve duyarlı olması gerekir.Bu sorun sadece bizim değil tüm dünya canlılarının sorunudur.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Fabrikalar ve sanayi kuruluşları bacalarından çıkan zehirli gazların kontrol altına alınarak filtreler takılması gerekir.Bu filtreler sera gazları salınımını azaltacak önlemlerdendir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Küresel ısınmanın neden olduğu susuzluk için su kaynakları bilinçli ve idareli tüketilmelidir.Gelecek nesiller tamamen susuz kalabilirler.Buna dikkat etmek gerekir.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Kutuplardaki buzullar hızla erimeye başlamış durumdadır.İklim farklılıkları ve bozulmaları ise tüm canlıları kötü etkiliyor.İnsanoğlu bu konulara dikkat etmek zorundadır.Yoksa dünya hızla tükenmeye başlayacaktır.

 8. 8
  Ziyaretçi
  oncelikle belirtmek gerekir ki kuresel isinma gunumuz dunyasinda canli yasaminin ekolojisini ciddi bir sekilde etkilemektedir

 9. 9
  Ziyaretçi
  çook teşekkür ederim ödevime yardım ettiğin için ve ayrıca bilgilendirdiğin içinde

+ Yorum Gönder
küresel ısınma ile ilgili makale,  küresel ısınma makale,  küresel ısınma ile ilgili makaleler,  küresel ısınma ile ilgili makale örnekleri,  küresel ısınmayla ilgili makaleler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi