Örnekleme (Darb-ı mesel) ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Örnekleme (Darb-ı mesel) ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Örnekleme (Darb-ı mesel) ile ilgili ayetler

  Reklam  Örnekleme (Darb-ı mesel) ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Örnekleme(Darb-ı mesel) hakkında ayetler

  2. Sure (Bakara Suresi), 26. Ayet
  Allah bir sivrisineği, ondan daha da ötesi bir varlığı örnek olarak vermekten çekinmez. İman edenler onun, Rablerinden (gelen) bir gerçek olduğunu bilirler. Küfre saplananlar ise, "Allah örnek olarak bununla neyi kastetmiştir?" derler. (Allah) onunla bir çoklarını saptırır, bir çoklarını da doğru yola iletir. Onunla ancak fasıkları saptırır.
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 44. Ayet
  (Ey Muhammed!) İnsanları, kendilerine azabın geleceği gün ile uyar. Zira o gün zalimler, "Ey Rabbimiz! Yakın bir süreye kadar bizi ertele de senin çağrına uyalım ve peygamberlerin izinden gidelim" diyecekler. Onlara şöyle denilecek: "Daha önce siz, sonunuzun gelmeyeceğine yemin etmemiş miydiniz?"
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 45. Ayet
  "Kendilerine zulmedenlerin yerlerinde oturdunuz. Onlara ne yaptığımız ise size belli olmuştu. Size misaller de vermiştik."
  16. Sure (Nahl Suresi), 75. Ayet
  Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah'a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler.
  16. Sure (Nahl Suresi), 76. Ayet
  Allah (şöyle) iki adamı da misal verdi: Onlardan biri dilsizdir, hiçbir şeye gücü yetmez, efendisine sadece bir yüktür. Nereye gönderse olumlu bir sonuç alamaz. Bu, adaletle emreden ve doğru yol üzere olan kimse ile eşit olur mu?
  16. Sure (Nahl Suresi), 112. Ayet
  Allah şöyle bir memleketi misal verdi: Orası güven ve huzur içinde idi. Oraya her taraftan bolca rızık gelirdi. Fakat Allah'ın nimetlerine nankörlük ettiler; bu yüzden yaptıklarına karşılık Allah onlara şiddetli açlık ve korku ızdırabını tattırdı.
  16. Sure (Nahl Suresi), 113. Ayet
  Andolsun, onlara içlerinden bir peygamber geldi de onu yalanladılar. Böylece zulmederlerken azap onları yakalayıverdi.
  18. Sure (Kehf Suresi), 32. Ayet
  Onlara şu iki adamı örnek ver: Onlardan birine iki üzüm bağı vermiş, bağların çevresini hurmalarla donatmış, ikisinin arasına da bir ekinlik koymuştuk.
  18. Sure (Kehf Suresi), 33. Ayet
  Her iki bağ da meyvelerini vermiş ve ürünlerinden hiçbir şeyi eksik bırakmamıştı. Bu iki bağın arasından bir de nehir fışkırtmıştık.
  18. Sure (Kehf Suresi), 34. Ayet
  Derken onun büyük bir serveti oldu. Arkadaşıyla konuşurken ona dedi ki: "Benim malım seninkinden daha çok. Adamlardan yana da senden daha üstünüm." 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Örnekleme (Darb-ı mesel) ile ilgili ayetler

  Reklam  duruma uygun söylenen sözdür darbı mesel veya Bir durumu temsil yoluyla anlatmak maksadıyla eskiden beri söylenegelmiş hikmetli ve meşhur söz
  olarak tanımlanabilir+ Yorum Gönder
kuranda mesel örnekleri,  kurandaki meseller,  Kuranda darbı mesel örnekleri,  kuranda darb-ı mesel,  meseller ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi