Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler

  Reklam  Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Sorumluluk eylem ilişkisi hakkında ayetler


  2. Sure (Bakara Suresi), 132. Ayet
  İbrahim bunu kendi oğullarına da vasiyet etti, Yakub da öyle: "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslâm'ı) seçti. Siz de ancak müslümanlar olarak ölün" dedi.
  2. Sure (Bakara Suresi), 133. Ayet
  Yoksa siz Yakub'un, ölüm döşeğinde iken çocuklarına, "Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?" dediği, onların da, "Senin ilahına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın ilahı olan tek bir ilâha ibadet edeceğiz; bizler ona boyun eğmiş müslümanlarız." dedikleri zaman orada hazır mı bulunuyordunuz?
  2. Sure (Bakara Suresi), 134. Ayet
  Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.
  2. Sure (Bakara Suresi), 139. Ayet
  Onlara de ki: "Allah hakkında mı bizimle tartışıp duruyorsunuz? Halbuki O, bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz size aittir. Biz ona gönülden bağlanmış kimseleriz."
  2. Sure (Bakara Suresi), 140. Ayet
  Yoksa siz, "İbrahim de, İsmail de, İshak da, Yakub ile Yakuboğulları da yahudi, ya da hıristiyan idiler" mi diyorsunuz? De ki: "Sizler mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?" Allah tarafından kendisine ulaşan bir gerçeği gizleyen kimseden daha zalim kimdir? Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.
  2. Sure (Bakara Suresi), 141. Ayet
  Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.
  2. Sure (Bakara Suresi), 286. Ayet
  Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): "Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et."
  4. Sure (Nisâ Suresi), 85. Ayet
  Kim güzel bir (işte) aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir (işte) aracılık ederse ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah'ın her şeye gücü yeter.
  4. Sure (Nisâ Suresi), 110. Ayet
  Kim bir kötülük yapar, yahut kendine zulmeder, sonra da Allah'tan bağışlama dilerse, Allah'ı çok bağışlayıcı ve çok merhamet edici bulur.
  4. Sure (Nisâ Suresi), 111. Ayet
  Kim bir günah kazanırsa onu ancak kendi aleyhine kazanmış olur. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler

  Reklam  Sorumluluk eylem ilişkisi ile ilgili ayetler;hani derler ya allah çekemeyeceği yükü kuluna vermez şöyle buyuruluyor ;Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır+ Yorum Gönder
insanın sorumluluğu ile ilgili ayetler,  insan sorumluluğu ile ilgili ayetler,  sorumluluk ile ilgili ayetler,  sorumluluk eylem ilişkisi,  sorumlulukla ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi