Tevekkül etmeye teşvik eden ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Tevekkül etmeye teşvik eden ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Tevekkül etmeye teşvik eden ayetler

  Reklam  Tevekkül etmeye teşvik eden ayetler

  Forum Alev
  12. Sure (Yûsuf Suresi), 67. Ayet
  Sonra da, "Ey oğullarım! Bir kapıdan girmeyin, ayrı ayrı kapılardan girin. Ama Allah'tan gelecek hiçbir şeyi sizden uzaklaştıramam. Hüküm ancak Allah'ındır. Ben ona tevekkül ettim. Tevekkül edenler de yalnız ona tevekkül etsinler" dedi.
  13. Sure (Ra'd Suresi), 30. Ayet
  (Ey Muhammed!) Böylece seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin geçmiş olduğu bir ümmete gönderdik ki, onlar Rahmân'ı inkar ederken sana vahyettiğimizi kendilerine okuyasın. De ki: "O, benim Rabbimdir. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben yalnız O'na tevekkül ettim, dönüşüm de yalnız O'nadır."
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 10. Ayet
  Peygamberleri dedi ki: "Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe mi var? (Halbuki) O, günahlarınızı bağışlamak ve sizi belli bir zamana kadar ertelemek için sizi (imana) çağırıyor. Onlar, "Siz de bizim gibi sadece birer insansınız. Bizi babalarımızın taptıklarından alıkoymak istiyorsunuz. Öyleyse bize apaçık bir delil getirin" dediler.
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 11. Ayet
  Peygamberleri onlara dedi ki: "Biz ancak sizin gibi birer insanız. Fakat Allah kullarından dilediğine (peygamberlik) nimetini bahşeder. Allah'ın izni olmadıkça bizim size bir delil getirmemiz haddimize değil. Mü'minler ancak Allah'a tevekkül etsinler."
  14. Sure (İbrâhîm Suresi), 12. Ayet
  "Allah bize yollarımızı dosdoğru göstermişken, biz ne diye ona tevekkül etmeyelim? Bize yaptığınız eziyete elbette katlanacağız. Tevekkül edenler yalnız Allah'a tevekkül etsinler."
  16. Sure (Nahl Suresi), 41. Ayet
  Zulme uğradıktan sonra Allah yolunda hicret edenlere gelince, elbette onları dünyada güzel bir şekilde yerleştiririz. Ahiret mükafatı ise daha büyüktür. Keşke bilselerdi...
  16. Sure (Nahl Suresi), 42. Ayet
  Onlar, sabreden ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimselerdir.
  25. Sure (Furkân Suresi), 58. Ayet
  Sen, o ölümsüz ve daima diri olana (Allah'a) tevekkül et. O'nu her türlü övgüyle yücelterek tesbih et. Kullarının günahlarından hakkıyla haberdar olarak O yeter!
  26. Sure (Şuarâ Suresi), 220. Ayet
  Şüphesiz O hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
  27. Sure (Neml Suresi), 78. Ayet
  Şüphesiz senin Rabbin onların arasında hükmünü verecektir. O, mutlak güç sahibidir, hakkıyla bilendir. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Tevekkül etmeye teşvik eden ayetler

  Reklam  Tevekkül etmek dini bir emirdir. Bu insanlar için açık bir faydadır. Çünkü insanlar işlerini yaptıktan sonra bile huzursuzlanmaya devam ederek hayatlarını zindana çevirirler. Halbuki gerisi Allah'a kalmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi