Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler

  Reklam  Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler

  Forum Alev
  Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler


  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم


  " Hani İbrahim “Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. ( ona) “İnanmıyor musun?” deyince “Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için” demişti. “Öyleyse dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki şüphesiz mutlak güç sahibidir hüküm ve hikmet sahibidir.”
  (Bakara 260 . Ayet


  “Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü ALLAH’ındır. O, diriltir de, öldürür de. Size O’ndan başka ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı.”  “ Ey iman edenler! Kendi dışınızdakilerden sırdaş edinmeyin. Çünkü onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar, hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Kin ve düşmanlıkları ağızlarından taşmaktadır. Kalplerinde gizledikleri ise daha büyüktür. Düşünürseniz, biz size âyetleri açıkladık.”  “ İşte siz öyle kimselersiniz ki, onları seversiniz, halbuki onlar sizi sevmezler, siz kitap(lar)ın hepsine inanırsınız, onlarsa sizinle buluştukları zaman “inandık” derler. Başbaşa kaldıkları zaman da kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: “kininizle geberin!”. Şüphesiz ki ALLAH göğüslerin (gönüllerin) özünü bilir.”
  Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor:
  “Şüphesiz ki zikri biz indirdik ve onun koruyucusu da biziz.”
  Hicr 9
  Allah-u Teâlâ bizlere bu konuda da yüce Kur’an’ın da ayetleriyle yol gösteriyor:
  “Bilmediğin şeyin ardına düşme! Zira kulak, göz ve kalp bunların hepsi de ondan sorguyaçekilecektir.”
  İsra 36


  Isim, ifade ettigi ilâhî manasiyla yalniz Allah’a aittir ve hiçbir kelime bu ismin manasini ve muhtevasini ifade gücüne sahip degildir. Bu isim baskasi için de kullanilamaz (Meryem Suresi, 19/65).

  Allah’in zati üzerinde düsünmek haramdir. Onun zatini idrak etmek aklen mümkün degildir. (Çünkü Allah’in hiçbir benzeri yoktur. Hiçbir sey O’na denk degildir. (Ihlâs, 112/1-5).  Gözler Onu idrak edemez, (el-En’âm, 6/103).


  “Süphesiz göklerin ve yerin yaratilisinda, gece ve gündüzün degismesinde, insanlarin faydasina olan seyleri denizde ta, siyip giden gemilerde, Allah’in gökten su indirip onunla ölmüs olan yeri dirilterek üzerine her çesit canliyi yaymasinda, rüzgârlari ve yer ile gök arasinda emre hazir bekleyen bulutlari evirip çevirmesinde elbette düsünen bir topluluk için (Allah’in varligina ve birligine) delîller vardir. ” (el-Bakara, 2/164)”
  “Biz yeryüzünü bir besik, daglan da onun için birer kazik kilmadik mi? Sizi çift çift yarattik, uykunuzu dinlenme vakti kildik, geceyi bir örtü yaptik, gündüzü geçimi saglama vakti kildik, üstünüze yedi kat saglam gök bina ettik, parlak isik veren günesi varettik, taneler, bitkiler ve agaçlari sarmas-dolas bahçeler yetistirmek için yogunlasmis bulutlardan bol yagmur indirdik.” (Nebe’, 78/6
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Allah'ın Varlığı Hakkında Ayetler

  Reklam  Allah razı olsun Allah cc varlığı hakkında paylaşım yaptınız+ Yorum Gönder
allahın varlığı ile ilgili ayetler,  allah vardır ve birdir ile ilgili ayetler,  Allahin varligi ile ilgili ayetler,  allaha inanmakla ilgili ayetler,  allahin varligi ve birligi ile ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi