Kur'an-ı Kerim Ne Zaman Çoğaltıldı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kur'an-ı Kerim Ne Zaman Çoğaltıldı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kur'an-ı Kerim Ne Zaman Çoğaltıldı

  Reklam  Kur'an-ı Kerim Ne Zaman Çoğaltıldı

  Forum Alev
  Kur'an-ı Kerim Nasıl Bir Araya Getirildi - Kur'an-ı Kerim Kim Zamanında Bir Araya Getirildi

  Kur’an nasıl yazıldı, nasıl toplandı, günümüze nasıl geldi?
  Sahâbe Hz. Peygamber’in zamanında Kur’an’ı tamamen ezberlemiş ve yazmıştı. 23 yıl boyunca Cenab-ı Hak’tan gelen vahiy önce Rasûlullah (SAV) tarafından ezberleniyor, vahiy kâtiplerine okuyarak yazdırıyordu. Bu arada okuma yazma bilen-bilmeyen diğer sahâbeler de Kur’ân’ı ezberliyorlardı. Allah Rasûlü Kur’ân’ın sadece ezberlenmesini yeterli görmüyordu.

  Sayıları 40’ı bulan vahiy kâtipleri “kemik, tahta, papirüs, deri ve kiremit inceliğindeki pişirilmiş tuğlalardan” bulabildikleri malzemeler üzerine yazıyorlardı. Hz. Peygamber (SAV) zamânında vahiy devam ettiği için iki kapak arasına alınamamıştı. Hz. Ebû Bekir’in halifeliği zamanında meydana gelen Yemame savaşında 70 kadar hâfız sahâbenin şehit olması müslümanları telaşlandırdı.

  Hz. Ömer’in teklifi ile, hâfız ve vahiy kâtiplerinin en meşhuru olan Zeyd bin Sâbit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Komisyon, sahâbede bulunan Kur’an nüshalarını, Rasûlullah’ın huzurunda yazıldığına dair iki şahit şartı ile toplattı. Böylece yazılı bütün metinler toplanarak bir araya getirildi.

  Kur’ân’ın asıl nüshası yazılarak Halife Hz. Ebû Bekir’e teslim edildi. Bu nüshaya “İmam Nüsha” denildi.
  Hz. Ömer’in halifeliğinde Kur’an öğrenimine ve hâfızlığa önem verilmiş, hâfız sahâbeler, yeni İslâm’a giren bölgelere gönderilerek eğitime devam edilmişti. Hz. Osman’ın zamanında Kur’an eğitiminde bütünlük sağlamak için “İmam Mushaf” esas alınarak 7 nüsha yazdırılarak çoğaltıldı. Bunlar, Medine, Mekke, Şam, Kûfe ve Basra’ya gönderildi. Bu yedi nüshadan birisi İstanbul’daki Topkapı Müzesinde, diğeri ise Taşkent Müzesinde bulunmaktadır. Şu anda dünyanın her yanında bulunan, okunan, ezberlenen Kur’an’la İstanbul ve Taşkent’teki Hz. Osman’ın yazdırdığı Kur’an arasında hiçbir farklılık söz konusu değildir
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kur'an-ı Kerim Ne Zaman Çoğaltıldı - Kur'an-ı Kerim Nasıl Bir Araya Getirldi - Kur'an-ı Kerim

  Reklam  çok güzel be bu 3. 3
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  bu siteyi çok beğendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Muthis bunu cok begendim

+ Yorum Gönder
kuranı kerim kim zamanında çoğaltıldı,  kuranı kerim kimin zamanında çoğaltıldı,  kuran kimin zamanında çoğaltıldı,  kuranı kerim ne zaman çoğaltıldı,  kuranı kerim kimin zamanında çoğaltılmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 50 kişi