Sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri

  Reklam  Sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri

  Forum Alev
  sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri

  Sabırla ve namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu Allah'a boyun eğenlerden başkasına ağır gelir.

  bakara 45

  Sabırla ve namazla yardım isteyin. Bana verdiğiniz sözü tutabilmek ve bana itaat edebilmek için hayasızlık ve kötülüklerden alıkoyan ve benim rızama yaklaştıran namazı kılarak yardım dileyin. Şüphesiz ki namaz bana boyun eğip azabımdan korkan yaad ve cezamı tasdik edenlerden başkasına ağır ve zor gelir.

  Ayet-i kerimede insanlara sabırla ve namazla yardımmaşmaları emredilmektedir. Taberi bu iki şeyle neye karşı yardımlaşılacağı hususumla şunları zikretmiştir: Allah" tealanın gönderdiği kitaplarda emirlerine uyulup yasaklarından kaçınılmasına dair kullarından aklığı ahdi yerine getirme hususunda bu iki şeyle yardımlaşmasının emredildiği beyan edilmektedir."

  "Sabır"m asıl mânâsı nefsi sevdiği şeylerden alıkoymak ve heva ve hevesinden el çektirmektir. Bu bakımdan felaketler karşısında kendisini frenleyene "Sabreden" denilmiş. Ramazan ayına da yeme ve içmeye karşı sabredildi-ğinden dolayı "Sabır" ayı" denilmiştir. Bir kısım âlimler buradaki "sabır" kelimesinden maksadın oruç tutmak olduğunu ve bu âyet-i kerimenin "Oruç tutarak namaz kılarak sabredin" demek istediğini söylemişlerdir. Taberi ise tealanın bu âyet-i kerimede insanları ´ın emir ve yasaklarından nefislerine ağır gelenlere karşı sabretmelerini ist&liğini söylemiştir.

  Burada Allah´tan yardım dilerken yapılacak şeylerden özellikle namaz zikredilmektedir. Çünkü onda. Allah´ın kitabını okuma dünya zevklerini terket-me âhireti ve orada Allanın insanlar için hazırlamış olduğu şeyleri hatırlatma vardır.

  Resulullah (s.a.v.) herhangi bir sıkıntı ile karşılaştığında hemen namaz kılmaya başlardı. [156]Abdurrahman diyor ki: "Abdullah b. Abbas bir yolculuk yaparken kendisine kardeşi Kussem´in ölüm heberi ulşatı. Abdullah b. Abbas "Şüphesiz biz içiniz ve mutlaka ona döneceğiz. [157]"(dedikten sonra yolun kenarına çekildi devesini çöktürdü iki reka namaz kıldı ve namazı uzattı. Bitirdikten sonra kalkıp bineğine doğru yürüdü ve "Sabırla ve namazla yardım isteyin. Şüphesiz ki namaz Allah'a boyun eğenlerden başkasına ağır gelir." âyetini okudu.

  Ebul Âliye diyor ki: Allah"ın razı olacağı şeyleri başarmak için sabır ve namazla yardımlasın ve bilin ki bu ikisi de a itaattendir."

  İbn-i Cüreyc diyor ki: "Sabırla ve namazla yardımlasın. Çünkü bunlar ´ın rahmetine kavuşturan iki yardımdır."

  Âyette zikredilenAllah'a boyun eğenler" ifadesinden maksat. Abdullah b. Abbas´a göre ın indirdiklerini tasdik edenler Ebul Âliye ye göre Allah'tan korkanlar" Mücahide göre "Hakkıyla imanedenler"dir. [158]

  [158] Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi Taberi Tefsiri Hisar Yayınevi: 1/201-202.
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: sabır ile ilgili ayetler - sabır hakkında - sabır ve namaz hadisleri

  Reklam  Sabrın en önemli özelliği nefsin arzularından kişiyi çekmektedir. Bu yüzden kuranı kerimde sabırla isteyin sabrederin gibi ifadeler yer almaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi