Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları

  Reklam  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları

  Forum Alev
  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları


  Hz. Yunus'un Duaları
  HZ. YUNUS'UN DUALARI  Kuran'da, Hz. Yunus'tan şöyle söz edilir:
  Şüphesiz Yunus da gönderilmiş(elçi)lerdendi. Hani o, dolu bir gemiye kaçmıştı. Böylece kur'aya katılmıştı da, kaybedenlerden olmuştu. Derken onu balık yutmuştu, oysa o kınanmıştı. (Saffat Suresi, 139-142)
  Hz. Yunus peygamber olarak gönderildiği kavmini terk etmişti. Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi, binmiş olduğu gemide yolcular arasında kura çekilmiş ve kura sonucunda onun denize atılmasına karar verilmişti. Yine Kuran’da bildirildiğine göre, denize atılan Hz. Yunus, dev bir balık tarafından yutulmuştur.
  Balığın karnında iken pişmanlık duyan Hz. Yunus, Allah’a şöyle dua etmiştir:
  Senden başka ilah yoktur, Sen Yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum. (Enbiya Suresi, 87)
  Allah ise Hz. Yunus'un samimi duasına karşılık onu mucizevi bir biçimde kurtarmıştır:
  Bunun üzerine duasına icabet ettik ve onu üzüntüden kurtardık. İşte Biz, iman edenleri böyle kurtarırız. (Enbiya Suresi, 88)
  Hz. Yunus'u Allah daha sonra da itaatli bir kavmin başına geçirmiştir:
  "Onu yüzbin veya (sayısı) daha da artan (bir topluluk)a (Peygamber olarak) gönderdik. Sonunda ona iman ettiler, Biz de onları bir süreye kadar yararlandırdık." (Saffat Suresi, 147-148)
  Daha önceki bölümlerde Allah'ın bir duayı kabul ederken bunu belli sebeplere bağladığını, ancak dilerse sebepsiz de istenilen şeyi gerçekleştirebileceğini ve bunun göklerin ve yerin Rabbi olan Allah için son derece kolay olduğunu söylemiştik. Allah Hz. Yunus'un duasını kabul ederken de her türlü zor görünen şartı ortadan kaldırmışve Hz. Yunus'u balığın karnından kurtarmıştır. Bu, insanın hiçbir zaman Allah'ın rahmetinden umut kesmemesi ve hep O'na dua etmesi gerektiğinin çarpıcı delillerinden biridir. İnsan Rabbimize içten yöneldiği müddetçe, kesin bir karşılık görecektir.
  alıntı
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları

  Reklam  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Yunus'un Duaları;balığın karnında iken ettiği dua Senden başka ilah yoktur, Sen Yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum.+ Yorum Gönder
hz yunusun duası,  kuranı kerimde hz yunusun duası,  hz yunusun duasi,  yunusun duası,  yunus as duası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi