Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları

  Reklam  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları

  Forum Alev
  Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları

  Hz. Eyüp'ün Duaları
  HZ. EYÜP'ÜN DUALARI  Kuran'da dört yerde Hz. Eyüp'ten bahsedilir ve onun sabrı müminlere örnek olarak gösterilir. Allah'tan vahiy alan seçilmişbir kul olan Hz. Eyüp (Nisa Suresi, 163), ciddi bir hastalığa yakalanarak sıkıntı çekmiştir. Ancak içinde bulunduğu her türlü ağır şartta daima sabrı ve Allah'a olan güveni ile öne çıkmıştır. Allah onun bu vasfını tüm müminlere örnek olarak gösterir:
  ... Gerçekten, Biz onu sabredici bulduk. O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima Allah'a) yönelip-dönen biriydi. (Sa'd Suresi, 44)
  Hz. Eyüp yakalandığı hastalığın yanısıra bir de şeytanın olumsuz telkini ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak Hz. Eyüp bu sıkıntısını samimi olarak Allah'a açmışve O'ndan yardım dileyerek dua etmiştir:
  Kulumuz Eyyub'u da hatırla. Hani o: "Herhalde şeytan, bana kahredici bir acı ve azab dokundurdu" diye Rabbine seslenmişti. (Sad Suresi, 41)
  Bir başka ayette, Hz. Eyüp'ün içli duasından şöyle söz edilir:
  Eyüp de; hani o Rabbine çağrıda bulunmuştu: "Şüphesiz bu dert (ve hastalık) beni sarıverdi. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın." (Enbiya Suresi, 83)
  Allah elbette bu salih kulunun duasına icabet etmiştir. Allah'ın Hz. Eyüb'e verdiği cevap ayetlerde şöyle aktarılır:
  Böylece onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona Katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik. (Enbiya Suresi, 84)
  Allah insanları çok farklı şekillerde imtihan etmektedir. Allah'ın salih kullarından biri olan Hz. Eyüp de şiddetli bir sıkıntı ile denenmiştir. Benzer sıkıntılar, yine dünyadaki imtihan ortamı içinde başka müminlerin başına da gelebilir. Dolayısıyla bu tür bir durumda kalan bir mümin, Hz. Eyüp örneğinde olduğu gibi, imtihanın şekli ve süresi ne olursa olsun Allah'ın insana taşıyamayacağı yükü yüklemeyeceğinin bilincinde olmalıdır.
  alıntı
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Kuran-ı Kerimdeki Hz. Eyüp'ün Duaları

  Reklam  Hazreti Eyüp büyük bir hastalığa yakalanan bir peygamberdir. Bu bir imtihan olmak ile birlikte hiç bir zaman sabırsızlık göstermemiş aksine duaları ile Allah'a sığınmış örnek olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi