Kuranda Kelime Tekrarları(Sizce Bu kadarı Tesadüf Mü?)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kuranda Kelime Tekrarları(Sizce Bu kadarı Tesadüf Mü?) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  keremy
  Üye
  Reklam

  Kuranda Kelime Tekrarları(Sizce Bu kadarı Tesadüf Mü?)

  Reklam  Kuranda Kelime Tekrarları(Sizce Bu kadarı Tesadüf Mü?)

  Forum Alev
  "Yedi Gök" tabiri 7 kere geçer. "Göklerin yaratılışı (halku semavat)" ifadesi de 7 kere tekrarlanır.

  "Gün (yevm)" tekil olarak 365 kere geçerken, çoğul yani "günler (eyyam ve yevmeyn)" kelimeleri 30 defa tekrarlanır. "Ay" kelimesinin tekrar sayısı ise 12'dir.

  "Hıyanet" kelimesi 16 kere geçerken, "habis" kelimesinin tekrar sayısı da 16'dır.

  "Bitki" ve "ağaç" kelimelerinin tekrar sayısı aynı: 26.

  "Ceza" kelimesi 117 kere yer alırken, Kuran'ın temel prensiplerden olan "affetmek" ifadesi bu sayının tam 2 katı kadar yani 234 kere tekrarlanıyor.

  "Dünya" kelimesi ve "ahiret" kelimesinin tekrarlanış sayıları da aynı: 115

  "Şeytan" kelimesi 88 kere geçiyor. "Melek" kelimesinin tekrar sayısı da 88

  "İman" (tamlama almadan) kelimesi Kuran boyunca 25 kere tekrarlanır, "küfür" kelimesi de...

  "Zekat" kelimesi 32 kere tekrarlanırken, "bereket" kelimesinin tekrarlanış sayısı da 32.

  "Rahmet" kelimesi 79, "hidayet" kelimesi de 79 kere tekrarlanır.

  "İyiler (ebrar)" 6 kere, "facirler" ise tam yarısı kadar yani 3 kere geçer.

  "Yaz-sıcak" kelimeleri ile "Kış-soğuk" kelimelerinin geçiş sayıları da aynı: 5

  "Sizi (insanı) yarattı" ifadesi ve "kulluk" kelimesinin geçiş sayıları da aynı: 16

  "Zenginlik" 26 ve "fakirlik" ise yarısı kadar, 13 kere geçer

  "İnsan" 65 kere geçer; insanın yaratılış safhalarının sayısının toplamı da aynıdır:

  İNSAN 65 kere

  TOPRAK ( turabun )17 kere , NUTFE (nut fun )12 kere , EMBRİYO (alak ) 6 kere , BİR ÇİĞNEMLİK ET (meda'a ) 3 kere , KEMİK (uzamun ) 15 kere , ET (lehmun)12kere

  Toplam 65 kere
 2. 2
  yakkoç
  Üye
  Reklam  güzel ve ilginç bir paylaşım teşekkürler 3. 3
  Psikolog
  Özel Üye
  bu kounyu açtığın için teşekkürler "keremy"... Kur'an-ı Kerim başlı başına bir mucizedir, O'nun içerisinde şu kadar yer kelime şu kadar yer alıyor, yada şu sayı buna tekammül ediyo diye bakmak yerine, O'nun manasını anlamak daha mantıklı diil mi??
  Anlamamını yada bize ne anlatmak istediğini bilmediğiniz bir şeyin içerisinde ne kadar ne varı bilmek sizce de mantıksız değil mi...???
  Saygılar Sevgiler... 4. 4
  Kaptan
  Yeni Üye
  Alıntı ¯`°²¤ etna ¤²°`¯ Nickli Üyeden Alıntı
  bu kounyu açtığın için teşekkürler "keremy"... Kur'an-ı Kerim başlı başına bir mucizedir, O'nun içerisinde şu kadar yer kelime şu kadar yer alıyor, yada şu sayı buna tekammül ediyo diye bakmak yerine, O'nun manasını anlamak daha mantıklı diil mi??
  Anlamamını yada bize ne anlatmak istediğini bilmediğiniz bir şeyin içerisinde ne kadar ne varı bilmek sizce de mantıksız değil mi...???
  Saygılar Sevgiler...
  Değerli arkadaşım, yorumlarınıza bakıyorum da sanki sırf eleştirmek maksadıyla eleştiriyor gibisiniz. Bir yerde hak vereceğim geliyor. Ben de sayılara karşı bir takıntı yok ama bu verilen bilgilerle Matematik ilmiyle İstatistik ilmiyle uğraşan insanlar bu sayıları gördükleri zaman hayrete düşüp Kur'an-ı Kerim'in her yönüyle (Sayısal olarak, edebi metin olarak, ses ve anlatım olarak, ...) bir mucize olduğunu anlamaktadır. Elbette Allah kelamı ile beşer kelamı aynı kefeye konulamaz. Şimdi şu noktada (inanmak ya da inanmamak noktasında) bir sorununuz yoksa bu tip konulara hoşgörü ile baksanız nasıl olur?

  Zaten Kur'an da 19 sayısı ile ilgili bir ayet vardır. Ancak kalplerinde eğrilik olanlar; "Allah acaba bununla neyi kastetti?" diye onun peşinde koşarlar... mealinde bir açıklama vardır.

  Herşeyi layıkiyle bilen (Alimül Ğayb) ancak Allahtır. Ancak arkadaşlarımızın bu tür mesajları yazmalarındaki maksat bence bu bilgilerin insanda hayranlık uyandırması ve aldıkları manevi hazzı paylaşmak istemeleri... Birbirimize tahammüllü olursak daha iyi bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Hatta hepimiz müslüman olmasak da iyi niyet ve açıkyüreklilikle bu konuları konuşabilmeliyiz.

  Eğer arkadaşımızın mesajındaki rakamsal tespitlerde, örneğin:
  "Yedi Gök" tabiri 7 kere geçer. "Göklerin yaratılışı (halku semavat)" ifadesi de 7 kere tekrarlanır. ifadesinde 7 yerine 5 ya da 9 bulmuşsanız işte o zaman bunu ortaya koyarsınız. Hemen araştırır işin doğrusu neyse onu buluruz....

  Selamlar....

 5. 5
  hollywoodstar
  Yeni Üye
  selam,herkes kendi acisindan hakli olabilir ama su bir gercekdirki ( Kuran asla süphe kaldirmaz! zaten herkes ilmince birsey anlamazmi! diyelimki Kuranda bir süphe var, peki Bu Mukaddes Kitabin bundan 1400 yil önce 7 kat gök ve 7 kat yerin oldugunu nerden biliyordu? bunada tesadüf diyelim peki dünyanin kendi ekseninde döndügünü nerden biliyordu? buda 1 tesadüf. Ozaman ben sunu sormak istiyorum,bugün dünya bilimi 100 % ortaya koydugu ilmiyle acikliyorki,her yaratilan varligin asli SUDUR ve ALLAHDA herseyi sudan yarattigini Kuranda acikliyor,simdi sizlere soruyorum ( budami 1 tesadüf ) ve sizlere bunun gibi 100 - 1000 lerce delilli ve ispatli aciklaya bilirim. Bugün ortodokslar ve hiristiyanlar mukaddes kitabi incelerken müslümanlar bunu elleri ile itmeye kalkiyor.heryil almanyada 4000 insan müslüman oluyor!

  selamlar

 6. 6
  meadheart
  Yeni Üye
  S.a.

  paylaşım için tesekkur ederim. ALLAH razı olsun...

  gerçekten ilginç ve dikkat çekici noktalar...

+ Yorum Gönder
kurandaki kelime tekrarları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi