Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim

  Reklam  Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim

  Forum Alev
  Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim

  Atatürk'ün Çanakkale Savaşları ile ilgili en bilinen fotoğrafını, cephede yer alan Haydar Mehmet Alganer'in çektiği bildirildi.


  • Yayına Giriş: 17.03.2010 15:17:47

   Güncelleme: 17.03.2010 15:17:47


   Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları ile ilgili en bilinen fotoğrafını, cephede yer alan Haydar Mehmet Alganer’in çektiği bildirildi.
   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alganer’i Çanakkale Cephesi’nde özel kılan tarafın, cepheyi imkan ölçüsünde fotoğraflamasının yanında, 17 Haziran 1915 günü 19. Tümeni ziyareti esnasında Kurmay Albay Mustafa Kemal’in Conkbayırı’nda siperdeyken fotoğrafını çekip, ona hediye etmesi olduğunu söyledi.
   Esenkaya, Alganer hakkında şu bilgileri verdi:
   ’’Alganer, 1880 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1966 yılında hayatını kaybetmiştir. Çanakkale cephesinde bulunduğu dönemde binbaşı ve 35 yaşındadır. 28 Nisan 1915’te Arıburnu’ndaki 16’ncı Kolordu Kurmay Başkanlığı 1’nci Şube Müdürlüğüne tayin olmuştur. 28 Mayısta tekrar Gelibolu üzerinden Kolordu Kurmay Başkanı olarak cepheye hareket etmiş, 15 Ağustosta, 1’nci Kolordu Kurmay Başkanı sıfatıyla Kumkale civarındaki Asya Grubu’nda görev almıştır. Cephedeki son görevi ise 1 Kasım 1915’te Uzunköprü civarında bulunan 3’üncü Piyade Tümeni Kurmay Başkanlığı olmuştur.’’ Yrd.Doç.Dr. Ahmet Esenkaya, Alganer’in Atatürk’ün en çok bilinen fotoğrafını çektiği makinesinin ise Çanakkale Askeri Müze’de sergilendiğini kaydetti.

 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Bu Fotoğrafın Sırrı Çözüldü Çanakkale ile ilgili resim

  Reklam  yani çok fotojenik bir fotoğraf olmuş şöyle bakınca sanki doğal duruyormuş gibi ama bence atatürk burda poz vermiş olmalı bu duruş onu gösteriyor doğal duruş değil+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi