40 Yıllık Hattat Muhammed Necib, İkinci Sergisini Açtı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden 40 Yıllık Hattat Muhammed Necib, İkinci Sergisini Açtı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  40 Yıllık Hattat Muhammed Necib, İkinci Sergisini Açtı

  Reklam  40 Yıllık Hattat Muhammed Necib, İkinci Sergisini Açtı

  Forum Alev
  Türkmen şehri Kerkük'te yetişen dünyaca ünlü Muhammet Haşim El Bağdadi'nin öğrencilerinden Kerküklü hattat Muhammed Necib, Türkiye'de üçüncü, Bursa'da ise ikinci sergisini açtı. 40 yıldır hat sanatıyla uğraşan Necib, önceki yıl Tayyare Kültür Merkezi'nde açtığı sergiye 'Hüsn-i Hat' adını vermişti. Necib'in yeni sergisinin adı ise kopup geldiği toprakların izlerini taşıyor: 'Türkmeneli'

  Ördekli Kültür Merkezinde açılan ve 5-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında açık kalacak sergide Kerküklü hattat Muhammed Necip'in 35 tablosu bulunuyor. Sülüs, kufi, talik, celid-i divani ve nefisi tarzında hazırlanmış hat tabloları, 700 ila 3 bin 500 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı buluyor. Bursa'ya geldiğinden 2 yıl olmasına rağmen ikinci sergisini açan Muhammed Necib, ilk sergisini ise 12 yıl önce özel bir davet kapsamında Nevşehir'de açmıştı.

  Kerküklü hattat Muhammed Necib, ünlü Muhammet Haşim El Bağdadi'nin ardından 2. icazetini 1979'da İstanbul'da Hamit Aytaç'tan almış. Bursa'ya gelmeden önce İsveç'te yaşadığı için vatandaşlık hakkı alan hattat Necip, öğrencilerinin ısrarı üzerine Bursa'ya yerleşerek, sanat hayatını Türkiye'de devam ettiriyor. Irak ile Kuveyt'te birçok saray ve camide hat eserleri bulunan 55 yaşındaki Hattat Muhammet Necib, şimdi ikametgah olarak seçtiği Bursa'da birçok kursta da Hat dersleri veriyor.

  Muhammet Necib, ayrıca 'aklamı sitte' denilen 6 tarzda değişik hat yazılarını çok büyük bir titizlikle yazabiliyor. Sülus, nesih, talik divani, celi divani, kufi ve reyhani ile birlikte rika tarzı yazıları da bulunan Muhammet Necib'in eserlerindeki kompozisyon başarısının yanı sıra tezhibini de kendisinin yapması, çalışmalarına ayrı bir değer katıyor. Irak'tan çıktıktan sonra bir süre Kuveyt ve İsveç'te yaşayan, 8 sene İsveç'te kalan Kerküklü hattat Necib, vaktini hat sanatına gönül verenlerle geçiriyor.

  Hat sanatıyla lise yıllarında tanıştığnı belirten Muhammed Necib, çalışmaları hakkında şunları söyledi: "Müzelerde ve tarihi mekanlarda gördüğüm Türk hattatların eski eserleri beni çok etkiliyordu. Birçok zorluk yaşadım, ama sanatımı icra ederken çok da güzellikler yaşadım. Kuveyt'te, Arabistan, Irak ve Mısır'da birçok devlet yetkilisiyle tanıştım ve eserlerimi armağan ettim. İlk ciddi çalışmam 'Allah'a tevekkül edene, Allah yardımı asla esirgemez)' oldu. Öncelikle çok çalışmak ve sabırlı olmak gerekir. Öğrencilerime önce onu tavsiye ediyorum. Ben 40 yıldır bu sanata aşığım ve bu aşktan aldığım hazla çalışmalarımı üretiyorum."

  Türkiye'de hat sanatına gösterilen ilgiyi dünyanın hiç bir yerinde göremediğinin altını çizen Muhammed Necib, iki yıldır Bursa'da olduğunu, burada sanata merakın üst düzeyde olduğunu ifade etti. Bursa'daki sanata olan sevgiyi, Arabistan da dahil dünyanın hiç bir yerinde görmediğini belirten Necib, "Bu sevgi beni çok memnun ediyor. Hat sanatında hedef çok büyüktür. Çünkü hat sonsuzluğu olan bir sanattır. Benim için artık önemli olan yeni hattatlar yetiştirmek ve tarihi yapıları süslemek. Toplum için önem arz eden yapıları hat ve tezhip sanatıyla kalıcı eserlere imza atmak istiyorum." diye konuştu.

 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: 40 Yıllık Hattat Muhammed Necib, İkinci Sergisini Açtı

  Reklam  muhammet necip hattat hemde 40 yıllık sanatçı yani birde mısırlı adaşı var Muhammed Necib, Faruk'un devrilmesinde önemli rol oynayan Mısırlı asker ve devlet adamıdır .+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi