En İlginç 10 Mezarlık

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden En İlginç 10 Mezarlık ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  En İlginç 10 Mezarlık

  Reklam  En İlginç 10 Mezarlık

  Forum Alev
  Recoleta Mezarlığı (Buenos Aires Arjantin)

  Recoleta Mezarlığı Buenos Aires’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinin başında geliyor. Mezarlık büyüleyici ve gizemli görüntüsüyle Arjantin tarihinden izler taşır. Bu mezarlıkta yatan ünlü isimlerin başında şüphesiz Arjantinliler’in efsanevi First Lady’si Eva Peron geliyor. Bunun dışında da pek çok Arjantinli ünlü politikacı şair ve önemli kişilik burada yatmaktadır Mezarlığın mimari planı ağaçlı yolları birbirine açılan geçitleri ve kişilere ya da ailelere tahsis edilmiş ev şeklindeki bölümleriyle adeta küçük bir şehri andırmaktadır. Mezar taşlarının arasında uzun yıllardan beri korunmuş Gotik dönemden Mısır Medeniyetleri'ne kadar uzanan çeşitli sayıda ve değişik stilde tarihi heykelleri görebilirsiniz

  Saint Louis Mezarlığı (New Orleans Louisiana)

  Aslında üç ayrı mezarlıktan oluşan Saint Louise’deki her bir mezarlık görülmeye değer. En ilginç olanı ise birincisi Saint Louise’deki tüm mezarlıklar biraz yüksekte yer almaktadır.Mezarlığın içinde yer alan taş binalar kısa bir yürüme mesafesinde olan ana bölümleri saklıyor. Mezarlığın tek dezavantajı New Orleans’taki yeraltı seviyesindeki sular cenaze törenleri için elverişsiz bir durum teşkil ediyor  Birinci Saint Louise daha yüksek bir zeminde yer aldığı için tur rehberi bu mezarlığı ziyaret etmeyi pek önermiyor. Kare şeklindeki mezarlığa doğru amaçsızca yürürseniz pek çok kırık mezar taşı ve mezar kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Korkaklara pek tavsiye edilmez  Forest Lawn Memorial Parkları (Hollywood Los Angeles)


  Üç parktan oluşan bu mezarlıkların yaratıcaları bu parklara mezarlık olarak değil de güneşli ve huzurlu son bir dinlenme yeri konseptiyle yaklaşmışlar. Sonuçta ortaya ölüler için bir park çıkmış. Ayrıca Michelangelo’nun heykellerinin tam koleksiyonunu görmek istiyorsanız da illa ki Avrupa’ya gitmek zorunda değilsiniz.
  Bu mezarlıklar bir zamanlar Michelangelo’nun kullandığı taş ocaklarında yapılmış mermerlerden ve orijinal biçimlerinden oluşan heykel kolleksiyonunun tamamını da içeriyor. Grenole ile Hollywood tepeleri arasındaki parkta pek çok ünlü aktrisin ya da aktörün mezarlarına rastlayabilisiniz. Bunlardan bazıları ziyarete açık olmasa bile pek çoğu halka açık. Walt Disney L. Frank Baum Errol Flynn James Stewart Spencer Tracy Tex Avery Scatman Crothers Bette Davis Marty Feldman Buster Keaton Fritz Lang Liberace Telly Savales bu parklarda yatan ünlülerden sadece birkaçı  Green Wood Mezarlığı (BrooklynNew York)

  Mezarlığın bulunduğu mekan New York şehrinin en çok turist çeken yerlerinden biri.Başlangıçta mezarlığın bulunduğu kırsal alan ünlü sinema yıldızlarını da içeren cenaze törenlerini düzenlemek için tasarlanmış.  Ancak plan tam olarak işlememişMezarlığın yapıldığı 1838’den Brooklyn Köprüsü’nün inşaasına 1883’e kadar geçen sürede ulaşım zor olduğu için düzenli bir ziyaretçi kitlesine ulaşamamış mezarlık.Gerek ünlülerin gerekse sıradan insanların oldukça şatafatlı kabirlere sahip olduğunu görebilirsiniz.  Eski Yahudi Mezarlığı (Prag Çek Cumhuriyeti)

  Bu listedeki en eski mezarlık olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. 1439’a kadar uzanan mezar taşları sayesinde bu mezarlığı diğerlerinden net bir şekilde ayrıbiliriz. 1787’ye kadar açık kalan Yahudi Mezarlığı bu listede adı geçen pek çok mezarlık daha açılmadan kapanmıştı. Mezarlıkta yer alan kalın ipler yürüyüş yolunu mezar taşlarından ayırıyor. Mezarlığı ziyaret edenler girişte aldıkları biletlerle ek olarak çevredeki sinagogları da ziyaret edebilirler. Bu mezarlık için bilinmesi gereken belki de en ilginç şey soykırım zamanında nerdeyse bütün Yahudi Mezarlıkları tahrip edilmişken Hitler yalnızca bu mezarlığın kalmasını istemiştir.
  Zentralfriedhof (Viyana Avusturya)

  2.4 kilometrelik uzunluğu ile Avrupa’nın Hamburg’dan sonra en uzun ikinci mezarlığıdır. Ayrıca 3.3 milyon defnedilmiş cenaze sayısıyla da yine Avrupa’nın en kalabalık mezarlığı olma ünvanına sahip. Viyana klasik müziğin evi olrak bilindiğinden pek çok müzisyenin cenazesi başka kabristanlardan alınıp Zentralfriedhof Mezarlığı’na nakledilmiştir.  Ludiwg Van Beethoven Johannes Brahms Antonio Salieri Franz Schubert Johann Strauss Falco bu isimlerden birkaçı.


  Merry Mezarlığı (Romanya)

  Oldukça neşeli bir mezarlık olan Merry Mezarlığı pek çok ağaç işçisinin mezarından oluşmaktadır. Mezarlığı ilginç kılan durum ise mezar taşlarının üzerinde ölenlere ait renkli resimlerin hatta hayatlarıyla ilgili şiirlerin bulunması.
  Protestan Mezarlığı (Roma İtalya)

  Bu mezarlık Roma civarında yaşayan ama Katolik olmayanların gömülmesi için yapılmış Bir Protestan mezarlığıdır. Bu mezarlığın en göze çarpan özelliği İsa’dan önce yaklaşık 12'nci yüzyılda inşa edilmiş olan Mısır tarzı Cestius Piramidini içinde bulundurmasıdır. En bilinen sakinleri arasında Romantik şairlerden John Keats ve Percy Shelley yer alıyor. Bu özelliği ile de romantik şiirle ilgilenen insanları dünyanın her yerinden kendine çekmesiyle ün yapmıştır.


  Pere-Lachaise Mezarlığı (Paris Fransa)

  Paris’in merkezinin doğu yakasında bulunan bu mezarlık her yıl dünyanın her yerinden binlerce turist çekmesiyle ünlüdür. 1804’de açıldığında pek ilgi görmedi ve kimse buraya gömülmek istemedi. İnsanları teşvik etmek için o civarda yaşayan Moliere Holise ve Abelard gibi ünlülerin de isminin geçtiği kampanyalar düzenlendi. Bu mezarlığın en ünlü sakinleri arasında Oscar Wilde Jim Morrison Marcel Proust Edith Piaf Chopin ve Balzac vardır.
  Highgate Mezarlığı (Londra İngiltere)  Bu mezarlığın belki de en inanılmaz özelliği her yerinin ağaçlarla kaplı olmasıdır. Mezar taşları ve heykeller yabani çiçekler sarmaşıklar ve dev ağaçların arasında adeta saklanmışlardır. Bu durumu düzeltmek için pek çok grup bölgede çalışmışsa da özellikle sadece turla gezilebilen mezarlığın batı yakası hala oldukça vahşi durumdadır. Pek çok Viktorya dönemi ünlüsünün yaşadığı bu mezarlığın en önemli sakini ise Karl Marx’dır. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: En İlginç 10 Mezarlık

  Reklam  mezarların inanılmaz ve farklı olması aslında bişey ifade etmez belki içinde yatan tanınan biri ise bir önemi olabilir sonuçta mezarlık soğuk ve korkutucu bir yerdir insanlar için+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi