Diyarbakır Valisi, Şivan Perver'in Türküleri ile Halay Çekti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Diyarbakır Valisi, Şivan Perver'in Türküleri ile Halay Çekti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Diyarbakır Valisi, Şivan Perver'in Türküleri ile Halay Çekti

  Reklam  Diyarbakır Valisi, Şivan Perver'in Türküleri ile Halay Çekti

  Forum Alev
  Türk Halk Müziği sanatçısı Gülay ile TRT Türkü Yarışması Türkiye 1'inci Şeyhmus Ebenkuş'un Diyarbakır'da düzenlediği konsere Kürtçe şarkılar damgasını vurdu.

  Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, vatandaşlarla birlikte yurtdışında yaşayan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver'in Kürtçe türküleri eşliğinde halay çekti.

  "Diyarkapı Kültür Sanat Etkinlikleri" kapsamında "Diyarkapı" sloganıyla Dicle Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen konsere binlerce vatandaş katıldı. TRT'nin düzenlediği yarışmada Türkiye birincisi olan Diyarbakırlı Türk Halk Müziği Sanatçısı Şeynmus Esenkuş, Türkçe başladığı şarkılarına Kürtçe devam etti. Diyarbakırlı sanatçı Celal Güzelses'in türkülerini yorumlayan Esenkuş, daha sonra sahneden inerek Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve yardımcılarını halaya davet etti. Hareketli türkülerle birlikle onlarca kişi halay çekti.

  Esenkuş, Kürtçe türkülerden ise ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver'in Güneydoğu'da çok sevilen parçalarını seslendirdi. Bu sefer Kürtçe türküler işliğinde halay çeken vatandaşlara Vali Mutlu da katıldı.

  Sanatçı Esenkuş, bu sırada Perver'in oldukça hareketli olan "Haydoki" türküsünü seslendirdi, salonu dolduran Diyarbakırlılar alkış tuttu.

  Daha sonra "İstanbul Ağlıyor" türküsüyle sahneye çıkan sanatçı Gülay, bugüne kadar verdiği konserlerin hiçbirinde bu kadar heyecanlanmadığını söyledi.

  Diyarbakır Valisi Mutlu'nun dünyanın en uzun etkinliği sayılabilecek 6 aylık kültür programı düzenlediğini hatırlatan Gülay, Diyarbakır'ın kültür kenti olduğunu bildiğini kaydetti. Gülay, "Şu an titriyorum. Diyarbakır'a çok kez ve Diyarbakır'ı çok seviyorum. Altı aylık bir etkinlik düzenliyor. Sanırım dünyada bir ilk. Sana söylendiğinde şaka yapıldığını zannettim." diye konuştu.

  Gülay, daha sonra Türk Halk Müziği'nin birbirinden güzel parçalarını seslendirdi. (CİHAN)</SPAN>

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Diyarbakır Valisi, Şivan Perver'in Türküleri ile Halay Çekti

  Reklam  Şivan perverin türküleri çok güzel+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi