3. Çanakkale Resim Yarışması

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden 3. Çanakkale Resim Yarışması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  3. Çanakkale Resim Yarışması

  Reklam  3. Çanakkale Resim Yarışması

  Forum Alev
  3. Çanakkale Resim Yarışması Çanakkale savaşlarının anlatılacağı yarışma başvuruları başladı. Çanakkale Savaşları'nın insanlığa miras bıraktığı evrensel barış, özgürlük, vatan sevgisi, cesaret, dostluk, sadakat ve saygı kavramlarının konu edildiği 10 bin YTL ödüllü, "3. Çanakkale Resim Yarışması"na başvurular başladı.
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Gallipoli Memorial Club tarafından organize edilen, Avustralya Hükümeti, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Çanakkale Sanayici ve İşadamları Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen "3. Çanakkale Resim Yarışması" ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi.
  Avustralya Büyükelçisi Peter Doyle, toplantıda yaptığı konuşmada, yarışmanın, Türkiye ve Avustralya arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesini isteyen kişilerin hayata geçirdiği bir proje olduğunu söyledi.
  Avustralya Hükümeti'nin de bu projeye gerekli desteği verdiğini ifade eden Doyle, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünden bu yarışmasının iyi bir örnek oluşturduğunu belirtti.
  Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert ise bu projenin ortak bir tarihe işaret ettiğini ve kendilerini ülkeleri için feda eden kişileri anmak, aynı zamanda hem Türkler, hem Avustralya için önemli bir miras olan Atatürk'ün sözlerinin altını çizmek için düzenlendiğini söyledi.
  Çanakkale'de 1915 yılında savaşan insanların ruhani varlığının somut olarak hala hissedildiğini dile getiren Rennert, bu projede kendilerini destekleyen herkese teşekkür ettiğini belirtti.
  ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir de Çanakkale Savaşları sırasında tarafların gösterdikleri kahramanlıkların yanı sıra saygı, sadakat, cesaret temalarının da söz konusu olduğunu, bu nedenle bu tarz resimlerin evrensel barışın gelişmesine destek vereceğini ifade etti.
  Çanakkale Savaşları'nın yalnızca 18 Mart ve 24-25 Nisan törenlerinde anılmasını istemediklerini dile getiren Akdemir, daha kalıcı işbirlikleri oluşturmak istediklerini kaydetti. Yarışmaya, 1 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında 18 yaş üzerindekiler katılabilecek. Yarışmada birinciye 10 bin YTL ödül verilecek. Dereceye giren diğer eserler de Çanakkale Valilik Ödülü, Avustralya Büyükelçiliği Ödülü, ÇOMÜ Rektörlüğü Ödülü ile ödüllendirilecek. İlki 2006 yılında gerçekleştirilen yarışma, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümü olan 2015 yılına kadar her yıl Türkiye, Yeni Zelanda ve Avustralya'da gerçekleştirilecek. Projenin tamamlanmasının ardından 10 yıl boyunca birincilik ödülü alan 20 resim, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda'da sergilenecek. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: 3. Çanakkale Resim Yarışması

  Reklam  çanakkkale yeri düzeni ruhu açısından çok önemli bir şehirdir burası için yazılan şiirler resimler kompozisyonlar her zaman çok özel olmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi