Bir tarikat masalı: Anka Kuşu

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Bir tarikat masalı: Anka Kuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Reklam

  Bir tarikat masalı: Anka Kuşu

  Reklam  Bir tarikat masalı: Anka Kuşu

  Forum Alev
  bir tarikat masali anka kusu.jpg

  Senarist ve yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın üstlendiği "Anka Kuşu" filminin galası Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla dün akşam Bolu’da yapıldı...

  Senaristliğini ve yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın üstlendiği "Anka Kuşu" filminin galası Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla dün akşam Bolu’da yapıldı. Bir tarikat masalı olarak nitelenilebilecek olan filmde fiziğin sınırlarının mezafizikle nasıl aşılabileceğine dair dini temelli sorulamalar yer alıyor,

  9 Kasım'da 70'e yakın salonda birden vizyona girecek olan Anka Kuşu Bana sırrını Aç filminin çekimleri Bolu ve İstanbul’da gerçekleştirilen filmin büyük rağbet gören galası Bolu Belediyesi'nin ev sahipliğinde Kardelen Sineması'nda gerçekleştirildi. Filmin başrollerini Yalçın Dümer, Ceren Öztürk, Kenan Bal, Kaan Girgin, Fatih Hürkan ve Gafur Uzuner paylaşıyor.

  Galaya Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın yanı sıra Yeşilçam'ın duayenlerinden Yücel Çakmaklı, Bolu milletvekilleri, Bolu Valisi Ali Serindağ, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Sinemaajans yapımı olan ve Kültür Bakanlığı Vipsaş'ın katıları ile çekilen filmin senaryosu da kendisine ait olan yönetmen Mesut Uçakan, bu insanlara gerçek aşkın kapılarını açtığına inandığı için büyük fedakarlıklar sergilediğini ve varını yoğunu bu filme harcadığı söylüyor.

  Filmde 12 Eylül Darbesini hazırlayan ortamda babası gözaltında kaybolan bir çocuğun platonik çocukluk aşkına ömür boyu sadakati, aşkın boyutlarını ve yaradılışı sorgulayardak gerçeği araması anlatılıyor. Bir yanda hayatın çorluklarını aşmaya çalışırken bir yandan da kendi içindeki çarpıklıkların sorgulan kahramanın öyküsü içinde 12 Eylül ve 28 Şubat darbeleri, terör belası ile başörtüsü sorununa da göndermeler yapılıyor. Zikir sahneleri ile başlayan ve film kahramanının yaşantısını sabırla uzaktan seyreden bir şeyhin mürşitliği filmin konusunun ana omurgasını oluşturuyor. Ancak filmin zikir halkaları Türk filmlerindeki tek tip kıyafet giydiril mürşitlerinden oldukça farklı kişilerce, kasaba insanlarının günlük kıyafetleriyle katıldığı zikir halkaları olarak dikkat çekiyor..
  Filmin siyasi duruşu Takva'daki kahraman ile Anka Kuşu'ndaki kahramanın farkıyla net bir şekilde göz önüne seriliyor...
  Film Mesut Uçakan sinemasının bütün karakteristik özelliklerini bünyesinde taşıyor.

  Serkan Akgün'ün başarılı müzikleri filmin dikkat çeken unsurlarından. Yalçın Dümer ve Gaffur Uzuner'in takdire şayan oyunculuk başarılarını da gerçekten alkışlamak gerekiyor.

  Mesut Uçakan, filme bir sinema filmi olarak değil, bir ilahi aşk masalı olarak bakılmasını istiyor ve "biz size masal anlatırken aslında masal mı anlatıyoruz?" diye soruyor.. Uçakan, "Filmin galasında gösterilen yoğun ilgi beni cok mutlu etti. Gerçekten bir sanat olayının bu kadar ilgi ile karşılanmış olması son derece önemli. Bu benim yıllardır çekmeyi çok istediğim bir filmdi. Beğenlerin duası benim için yeterli" dedi.

  Usta yönetmen Yücel Çakmaklı ise film hakkındaki yorumunu sormamız üzerine, "Türk sinemasında yeni bir çığır açabilir. Orijinal kendine has bir film. Türk sineması son yıllarda oldukça değişik konuları işliyor. Oldukça genç ve yetenekli yönetmenler çok güzel filmler yapıyor. Ama bu da kendi alanında yeni bir dönem açıyor, iyi bir çığır başalatabilecek bir film. Güzel bir film olmuş, son derece olgun, başarılı usta bir yönetmenin çektiği bir sanat flimi. Mesut Uçakan sonunda yıllardır çekmeyi istediği filmi çekmiş. Desteklemek lazım" dedi.
  Filmin Yapım Koodinatörü Necati Mesut Özen, "Bu film Mesut Uçakan'ın Türk Sinemasına gerçek anlamda bir dönüş yapmasıdır. Bu bakınmdan oldukça anlamlıdır. Bolu Belediyesi ve halkının bu filme sahip çıktıkları için onlara teşekkür borçluyuz. Galayı Bolu'da yaparak onlara vefa borcumuzun bir kımsını ödemiş olmak istedik. Umarım ki tüm sinema seyircileri bu filme sahip çıkarlar ve kitleler halinde sinema salonlarına giderek bu yapım için çekilen emekleri karşılıksız bırakmazlar" dedi.

  Gösterim Tarihi: 9 Kasım 2007
  Yönetmen: Mesut Uçakan
  Oyuncular: Yalçın Dümer, Ceren Öztürk, Kenan Bal, Kaan Girgin
  Senaryo: Mesut Uçakan
  Yapım Koodinatörü: Necati Mesut Özen
  Müzik: Serkan Akgün
  Görüntü Yön: Mehmet Gün
  Tür: 11 Kısa Film
  Süre: 95 Dk.
  Yapım Yılı: 2007
  Ülke: Türkiye
  Dağıtımcı: 35 Milim Filmcilik
  (Haber7)
  FİLMİN GALASINDAN KARELER

  Filmin Yapım Koordinatörü Necati Mesut Özen ve Yönetmen Mesut Uçakan...

  Film ekibi ve gazeteciler Abant gölünde gala öncesinde.. .

  Filmin en başarılı yönü olan müzikler Serkan Akgün imzasını taşıyor..

  Gaffur Uzuner filmin yardımcı oyuncularından olmasına rağmen takdire şaşın bir oyunculuk perfonmansı sergileyerek, Yalçın Dümer ile birlikte adını andırmayı başarmış...

  Yücel Çakmaklı filmin orijinal bir sanat eseri olduğunu söyledi.

  Mesut Uçakan senaryonun gücüne inandığı için filme varını yoğunu yatırdığını belirtiyor. 2. 2
  aşk_dilencisi
  Üye

  --->: Bir tarikat masalı: Anka Kuşu

  Reklam  bu filmde bizim tarikatteki arkadaşlar da rol aldılar,zikir sahnesinde zikir halkasının içinde yer aldılar ...
  yani zikir çekenlerin arasında ki arkadaşların çoğu halveti uşşaki tarikatına mensuptur...
  bu filmi yapanlardan ALLAH razı olsun çok güzel bir film tavsiye ederim...
  emeğine sağlık...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi