Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri

  Reklam  Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri

  Forum Alev
  Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri


  Burun koku alma organımızdır. Bu görevinden başka solunum yolunun üst ucunu meydana getirmesi ile solunum fonksiyonunda da rol alır.

  Burun içinde septum denen bir bölme ve dış duvarlardan içe doğru raf şeklinde uzanan 3 çift konka, burun boşluğunu 6 dehliz haline getirmiştir.

  Kemik ve kıkırdaktan oluşan burun boşluğu mukoza denilen bîr zarla döşenmiştir. Burnun alt kısmındaki sosunum mukozası pembe renklidir, üzerinde hareketli sil denen tüyler vardır.

  Burun zarının iltihaplanmasına rinitîs denir. Nezle olduğumuz zaman burnun akmasının sebebi bu iltihaptır. Burnun üst kısmındaki koku mukozası ise, sarı renklidir, burada siller yoktur, koku hücreleri bulunur.

  Burun ve çevresinde yer alan paranasal sinüs denilen hava boşluklarının bir görevi de havanın ısıtılması ve nemlendirilmesidir. Yabancı cisimlerin burundan atılması için meydana geten reflekse aksırık denir. Burun bölmesinin çarpıklığına tıp dilinde deviasyon denir.

  Deviasyoniar, burun içindeki polipler ve konka hipertrofileri bazan burun tıkanıklığına sebep olabildiğinden ameliyatı gerektirebilir.

  Ayrıca burun fonksiyonunu korumak ve düzeltmek, görünümünü korumak ve düzeltmek amacıyla burun ameliyatları uygulanmaktadır. Bu tip burun plastiği ameliyatları yani rinoplasti günümüzde çok yapılmaktadır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Burunun Yapısı - Burun Hastalıkları - Burun Deviasyonları - Burun Polipleri

  Reklam  burun koku alma organımız solunum yolunun da en önemli bölümüdür burun hastalıkları vücudu olumsuz etkilemektedir,burun içi enfeksiyonları kemik yapısının bozuk oldması gibi durumlar tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi