Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi

  Reklam  Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi

  Forum Alev
  Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi

  Belirtiler
  Belirtiler
  - Kulaklardan birinde veya her ikisinde ağır ilerleyen işitme kaybı
  - Kulak çınlaması.

  Otosklerozda (kireçlenmede) iç kulağın kemik duvarı bozulur ve iç kulak girişinde sünger gibi anormal kemik oluşur. üzengi kemiği de iç kulağa ses dalgalarını geçirmek için titreşim yapan ufak kemikten etkilenmiş olabilir ve hareket edemez. Bu iletişime bağlı işitme kaybı birbirine bağlı kemikler yoluyla orta kulaktan titreşimleri ileri geçiren mekanizmanın çalışmamasıdır. Iletişime bağlı işitme kaybı, düzelebilir. İç kulak sinirlerine bağlı işitme kaybı gibi değildir. O düzeltilemez.

  Genç yetişkinlerde otoskleroz (kireçlenme) en sık görülen orta kulak işitme kaybı nedenidir. Otosklerozz Amerikan nüfusunun yüzde onunu bir dereceye kadar etkiler. Otoskleroz aileden geçer ve erkeklerden daha çok kadınlar arasında yaygındır.

  Belirtiler 15 ila 35 yaşları arasında ortaya çıkar. Bu durum yavaş i1erler ve tek kulağı veya her iki kulağı birden etkiler. Işitme kaybı hafif veya ağır olabilir. Kireçlenmesi olan kadınların işitme kaybı yüzdesi hamilelik sırasında artabilir. Eğer işitme duyunuz gitgide zayıflıyorsa, doktorunuzu görün.

  Teşhis
  Eğer işitme duyunuzun giderek azaldığını farkederseniz, doktorunuza başvurun. Doktorunuz kulağınızı muayene edecek, işitme testleri yapacak ve herhangi bir akrabanızda erken işitme kaybı olup olmadığını soracaktır.

  Otoskleroz Ne Kadar Ciddidir?
  Otoskleroz genel sağlığı etkilemez ve çoğu zaman iyileştirilebilir bir hastalıktır. Bununla birlikte, sağırlık duygusalolarak zorlayabilir ve çevreden uzaklaşmaya neden olabilir.

  Tedavi ve Cerrahi Tedavi
  Otoskleroz çoğu kez, stapedektomi denilen bir ameliyatla ki bu ameliyatta, kulak kanalının derisi kesilir ve kulak zarı kaldırılır; böylece üzengi kemiği çıkarılır ve yerine ince bir tel ya da paslanmaz çelikten bir protez takılır. Daha sonra kulak zarı eski haline getirilir ve 1-2 hafta içerisinde iyileşme olur. Bazen üzengi kemiğinin tabanında küçük bir delik açmak ve protezi yerleştirmek için lazer kullanılabilir.
  Ameliyattan sonra birkaç saat başdönmesi olabilir, ancak daha sonra geçer. Işitme yeteneğiniz hızla eski haline gelir ve birkaç hafta içinde normal etkinliklerinize dönebilirsiniz. Ara sıra orta kulakta bir kan pıhtlsı oluşarak ses iletimini etkiler. Genellikle bu pıhtı birkaç haftada ortadan kalkar.
  Stapedektomi ameliyatı otosklerozlu hastaların çoğunda başarılı olur, ancak her 100 kişiden bir, ikisinde ameliyattan sonra tam bir işitme kaybı olabilir. Bu, ameliyattan önce düşünülmeSi gereken bir durumdur. Eğer iki kulagınızda da otoskleroz varsa, önce bir kulagınızdan ameliyat olmanız, sonucu gördükten sonra ikincisini ameliyat ettirmeniz daha uygun olur. Eger iç kulakta bir hasar varsa, stapedektomi ameliyatı sorunu çözmeyebilir.

  Ilaç Tedavisi
  Ilerleyen kemik bozulmalarını ve sünger benzeri kemiklerinn sertleşmesiyle oluşan işitme kaybını önlemek için sodyum fluorid, kalsiyum ve vitamin D tabletleriyle tedavi uygulanır. Ancak ne derece yararlı oldukları konusunda tartışmalar devam etmektedir.

  işitme Aletleri
  Otoskleroza baglı işitme kaybını düzeltmenin bir başka yolu da işitme aletleridir. Eğer bir veya her iki kulağınızda da kireçlenme (otoskleroz) varsa, doktorunuz sizi işitme aleti yerleştirmesi için bir odiolojiste gönderebilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kulakta Kireçlenme Belirtileri - Kulakta Kireçlenme Teşhisi - Kulakta Kireçlenme Tedavisi

  Reklam  Kulakta ağrıların olması ağır işitmelerin yaşanması işitme kayıplarının olması gibi belirtiler vermektedir.Fakat bu hastalık genellikle tedavi edilebilen özelliğe sahiptir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi