Burunun görevi nedir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Burunun görevi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Burunun görevi nedir?

  Reklam  Burunun görevi nedir?

  Forum Alev
  Burunun görevi nedir?

  Soluduğumuz hava burundan alınır. Hava burunda nemlenir ve ısınır. Burundaki kıllar da havadaki toz parçacıklarını tutar.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Burunun görevi nedir?

  Reklam  Burun görevleri arasında en fazla nefes almak ve koku almamız gelmektedir.Fakat herkesin bildiği aksine aslında burun akciğerlere çektiğimiz havayı nemlendirmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Burun Ve Görevi
  Burun koku olma uzvumuzdur.Solunum organımızdır. Uç kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten yapılıdır. Burun boşluğu “sapan” kemiği ile ikiye ayrılır.

  Boşluklardan ortaya doğru üçer tane kemik çıkıntı iner. Aralarında hava dolaşan bu kemiklere “boynuzcuk kemikleri” denir.

  Bu kemiklerin arasındaki boşluklara “sinüs” denir. Sinüslerin iltihaplanmasına “sinüzit” denir.

  Burun boşluğu mukus salgısı yapan epitel hücreleriyle döşenmiştir. Burun içindeki kıllar ve mukus kirli havayı temizler, mukus havayı nemlendirir, burun içindeki kıvrımlar havayı ısıtır.

  Koku alma sinirleri burun boşluğunun üst tarafındaki “sarı bölge” de bulunur. Havaya karışan koku zerrecikleri mukus içinde çözünerek koklama sinirlerini uyarır. Duyu sinirleri bu uyartıyı beyine taşır. Böylece koku algılanır.

  Koklama ve tatma duyuları suda çözünebilen maddelere duyarlıdır. Bu nedenle birbiriyle yakından ilgilidir. Örneğin nezle olduğumuzda koku ve tat alma duyularımız iyi çalışmaz. 4. 4
  Ziyaretçi
  soluk alıp verir havayı nemlendirir :D

 5. 5
  Ziyaretçi
  Harika olmuş soluk alıp vermektir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  burunun görevi nefes almak koku almak aldığımız havayı ısıtmak burnumuzdaki kılar ve mukus (sümük) içimize çektiğimiz havadaki mikropları temizler :) :D

 7. 7
  Ziyaretçi
  Dolunay çok güzel yazmışsın aferin sana

+ Yorum Gönder
burunun görevi,  burunun görevi nedir,  burun görevi,  burunun görevleri,  burun görevi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi