Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi"

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi" ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi"

  Reklam  Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi"

  Forum Alev
  Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi"

  Burun tıkanıklığı kişinin hayat kalitesini ve sağlığını bozmaktadır. Memorial Hastanesi KBB Bölümü, burun tıkanıklığı sorununu dünya standartlarında uyguladığı “radyofrekans cerrahisi” tedavi etmektedir. Ameliyat sonrası hastalar bir gün sonra normal yaşantılarına dönebilmektedir. Memorial Hastanesi KBB Bölümü’nden Doç. Dr. Burak Erdamar, burun tıkanıklıklarının nedenleri, belirtileri ve ‘radyofrekans cerrahisi’ ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
  Burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir? Burun tıkanıklıklarının çocuklardaki nedenleri: Yeni doğanda burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun arkasındaki açıklıkta (koanal atrezi) bir gelişme anomalisi nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır. Bebeklik ve çocukluk dönemi burun tıkanıklıklarının en sık rastlanılan nedeni ise halk arasında “geniz eti” denilen adenoid büyüklüğüdür. Geniz etinin arka burun boşluğunu tamamen tıkıyor olması ya da orta kulak ve/veya sinüslerle ilgili hastalıklara yol açması, ameliyatla tedaviyi gerektirebilir. Bu ameliyat teknik olarak küçük, fakat özellikli bir ameliyat olarak kabul edilir ve başarısı da yüksektir. Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum özellikli ve sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir. Çocuklarda tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş bir yabancı cisim nedeniyle olabileceği için ayrıca dikkat çekici kabul edilmelidir. Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.
  Burun tıkanıklıklarının erişkinlerdeki nedenleri: Erişkinlerde en sık burun tıkanıklığı sebebi halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması halidir. Bu duruma septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir. Erişkin burun tıkanıklıklarının diğer önemli sebepleri; sinüzitler, alerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.
  Burun tıkanıklığı olan hasta şikâyetleri nelerdir?

  • Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalır; Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları olur ve müzminleşmiş farenjit gelişir.
  • Horlama ve uyku bozuklukları gelişir
  • Akciğer ve kalp problemlerini ağırlaştırır
  • Sabahları ağız kuruluğu gelişir
  • Cinsel fonksiyon bozuklukları olur
  • Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur
  • Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir
  • Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olur
  • Yol yürüme, merdiven çıkma gibi olağan fiziksel hareketler güçleşir
  • Spor yaparken, ağır fiziksel etkinlikler güçleşebilir
  • Gebelikte yaşam kalitesini düşürür.
  Burun tıkanıklığının kendisi başlı başına bir belirtidir ya da burun akıntısı, geniz akıntısı, burundan konuşma, koku kaybı, horlama, yüz ve baş ağrısı, çocuklarda yüzde ve dişlerde şekil bozukluğu, işitme kaybı, kişilik değişimleri gibi belirtilerle beraber bulunabilir.
  Burun tıkanıklıklarının önemli nedir?

  Burun tıkanıklıkları komşu organlar olan kulaklar ve sinüsler ile ilgili hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle çocuklarda yüz kemiklerinin gelişimini, dişlerin düzgün çıkmasını ve zihinsel etkinleri olumsuz etkileyebilir. Burun tıkanıklıkları akciğer hastalıkları ve kalp hastalıklarının gelişimi üzerinde de olumsuz etki yapmaktadır.
  Burun tıkanıklıklarının tedavisi nedir?

  Tedavide radyofrekans cerrahisi

  Memorial Hastanesi KBB Bölümü’nde, radyofrekans cerrahisi ile dünya standartlarında tedaviler başarı ile uygulanmaktadır. Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları, dokuda, odak alanda sınırlı ve etkili bir ısı oluşturmaktadır. Lazer ve radyofrekans yardımı ile yapılan konka ameliyatları ile hastanın aynı gün taburcu edilmesi ve çoğu kez tampon kullanımının gerekmemesi gibi belirgin üstünlükler de önemli gelişmelerdir. Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük yaşantısına dönebilmektedir.
  Horlama ve uyku apnesinde de uygulanmaktadır

  Yüksek frekanslı bir elektrik akımı olan radyofrekans dalgaları ile sorunlu olan bölgede oluşturulan kontrollü yara izi yapısı, dokuda büzüşmeye ve buna bağlı olarak yumuşak damağın yukarı çektirilmesine ve de hava pasajının genişletilmesine sebep olur. Bu uygulamada, birkaç seanslık tedavi ile horlamada belirgin düzelme sağlanmaktadır. Ayrıca, basit ağrı kesicilerle giderilebilen, kısa süreli ağrı dışında hastayı kısıtlayıcı bir olumsuz etki gözlenmemektedir. Aynı uygulama dil kökündeki büyümeler için de kullanılabilmekte ve böylece apne nöbetleri engellenebilmektedir. Radyofrekansın horlama cerrahisinde bir diğer kullanım yeri burun yan etlerinin küçültülmesi (konka redüksiyonu) operasyonlarıdır. Burada da kanama riski hemen hiç olmadığı için buruna tampon koyma gereği yoktur. Ellman-Surgitron cihazıyla, muayenehane koşullarında yapılan çeşitli, uygulamalar sonucunda horlama ve apnede % 70-90 arasında başarı sağlanabilmektedir. Bunun yanında kliniğimizde, en ileri teknoloji yöntemlerinden biri olan koblasyon cerrahisi de uygulanmaktadır. 2. 2
  canopanel
  Yeni Üye

  --->: Burun Tıkanıklıklarında En İleri Teknoloji: "Radyofrekans Cerrahisi"

  Reklam  selam ben 27 yasında kendımı bıldım bılelı hep burnum tıkali nefes almaktan bıle zorlanıyorum ıyıkı agzımızda nefes alıp verıoz yoksa ılk gıdıcı olan ben olurdum kış yaz fark etmıor gunun 24 saati burnum tıkanık ve genelde grıp oluorum hep hastaneye gıdıorum ama fıs fıs vermekten baska bısey yok adım nerdeyse fısfıs ısmail cıkacak ne olar bu konuda acıklama yaparsanız cok sevınırım sımdıden tşk.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi