Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Kurtarmanın 10 Basit Yolu

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Kurtarmanın 10 Basit Yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Kurtarmanın 10 Basit Yolu

  Reklam  Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Kurtarmanın 10 Basit Yolu

  Forum Alev  SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?


  Musluklarımızı, sifonlarımızı, daima bakımlı tutabiliriz. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder. Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayıp ve kısa programları tercih edebiliriz. Banyo yerine duşu tercih edebiliriz. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir. Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültebiliriz. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edebiliriz. Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayalım. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur. Traş olurken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacımız olduğu kadar açalım. İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabiliriz. Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanabiliriz. Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edebiliriz. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.) Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir. Otomobilimizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir. Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir. Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanalım. Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanabiliriz. Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz.


  EVDE SUYU KURTARMANIN 10 ßasiT YOLU


  1.Musluğu açık bırakmayın.


  Her gün sebzelerimizi elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız, çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.

  2.Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın.  4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84 - 126 litre su harcarsınız. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26 - 40 ton suyu kurtarmanız demektir.


  3.Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın.


  Diş fırçalarken ya da tıraş olurken, kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam ortalama 48 tondur.


  4.Daha kısa duş alın.


  5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 lt su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.


  5.Duş başlığınızı değiştirin.


  Yeni çıkan suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.

  6.Muslukları tamir ettirin.


  Evdeki tüm muslukları su kaçırmadığından emin olun. Gerekirse tamir edin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcar.

  7.Su kaçaklarını engelleyin.


  Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca su harcar.

  8.Sifona plastik bir şişe yerleştirin.


  1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sadece bu basit bir önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

  9.Boş yere sifon çekmeyin.


  Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi, günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olur

  10.Çamaşır makinesini ekonomik kullanın.


  Bir çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az kursanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız. 2. 2
  ili77ili
  Yeni Üye

  --->: Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Kurtarmanın 10 Basit Yolu

  Reklam  Arkadaslar size bir tavsiyede bulunayim, gecenlerde bir arkadasim önerdi ben denedim cok memnun kaldim. Evimde tüm musluklara ve dusuma taktim ve onlada kalmayip bizim camii´yede taktirdim. Isterseniz bir deneyin adresi bu
  Tavsiyesi benden denemsi sizden. 3. 3
  Ziyaretçi
  sağol teşekkürler agmehmet 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim bu çok yararlı oldu:)

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok güzel olmuş bu benim için çok yararlı oldu

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok iyi oldu

+ Yorum Gönder
sudan nasıl tasarruf edilir,  elektrikten nasıl tasarruf edilir,  elektrik ve suyu nasıl tasarruflu kullanırız,  sudan nasıl tasarruf edebiliriz,  evde tasarruf nasıl yapılır kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi