Yorumun nedir

+ Yorum Gönder
18. Sayfa BirinciBirinci ... 15171819 ... Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Yorumun nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 205
  Filiz
  Bayan Üye
  Sultan Murad o zamanki yaşanan olaylardan çok yorulmuştu.Kendisi çok dindar bir insan olduğu için Manisaya çekilip taatla uğraşmak istiyordu.Fakat ülkenin içinde bulunduğu zor zamanlarda tekrar tahta oturdu ve bu olaylara da duyarsız kalmadı.

 2. 206
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı Devleti padişahlarının aldıkları dini ve ilmi eğitimler o kadar güzel ve kaliteliydi ki onların böyle şeyler yapabileceklerini zannetmiyoruz.Fakat netice de insan oldukları için elbetteki yanlış şeyler de yapmış olabilirler.Fakat bir çok padişahın halife makamını temsil ettiğini unutmamak gerekir.

 3. 207
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı Devleti zamanında gayri müslüm olanlardan fazlasıyla yararlanılmıştır.Özellikle Fatih zamanında topların dökülmesinde planlarında hıristiyan ustalardan yararlanılmıştır.

 4. 208
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde halkın ve şehrin su ihtiyaçlarını karşılamak için su kanalları yapılmış,su kuyuları ve şadırvanlar inşa edilmiştir.Çeşitli meydanlara çeşmeler imaretler yapılmıştır.

 5. 209
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin uzun yıllar ayakta kalmasına neden olanlardan biri de kanunların nizamıyla uygulanması olmuştur.Özellikle Fatih Sultan Mehmetin çıkarttığı kanunlar uzun yıllar yürürlükte kalmıştır.

 6. 210
  Filiz
  Bayan Üye
  Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan bir çok savaşlar ve fetihler olmuştur.Tabi ki bunların en önemlisi İstanbul'un fethi olmuştur.Askeri bir dehayla yapılan savaş sonucu Osmanlı imparatorluğu Avrupa'ya doğru yayılmıştır.

 7. 211
  Filiz
  Bayan Üye
  Milattan önceden beri Türk devletleri vardır.Fakat bu devletler zamanla yerlerini ve konumlarını kaybetmişler yerlerine yenileri kurulmuştur.En önemli ve uzun olan ise Osmanlı İmparatorluğu olmuştur.

 8. 212
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı İmparatorluğu çok uzun yıllar başarıyla yönetilmiş ama zamanla duraklamaya ve gerilemeye başlamıştır.Lale devri denilen yıllarda ülkeyi yönetenler zevk ve sefaya dalmışlardır.

 9. 213
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin ilk darphanesi olma özelliği taşımaktadır.1467 yılından itibaren para ihtiyacının karşılanması ve basılması için açılmıştır.Bugün hala bu binalar ayakta durmaktadır.

 10. 214
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devleti gelişen ve yenileşen dünya düzenine ayak uydurmak için bir dizi yenilikleri yapmaya karar verdi.Bu nedenle alınan bu kararlar bugün İstanbul'da bulunan Gülhane parkında okunmuştur.Bu nedenle ismi Gülhane hattı humayundur.

 11. 215
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı padişahları daha şehzadeyken bile çok eğitimden geçerler,özellikle at binmek kılıç kullanmak konusunda çok yetenekli idiler.Fakat ayrıca değişik sporlara ilgisi olanlarda vardı.Güreş,avcılık hepsinin ortak sevdiği sporlardır.

 12. 216
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde 2.Abdulhamit han Hac görevini yerine getirebilmesi için insanların trenle hacca gidebilmeleri için Haydar Paşa garını yaptırmış ve Hicaz demir yolunu yaptırmak için girişimlerde bulunmuştur.

+ Yorum Gönder
18. Sayfa BirinciBirinci ... 15171819 ... Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 27 kişi