Onun isminin anlamı "güzellik geliyor" nefertiti

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Onun isminin anlamı "güzellik geliyor" nefertiti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam

  Onun isminin anlamı "güzellik geliyor" nefertiti

  Reklam  Onun isminin anlamı "güzellik geliyor" nefertiti

  Forum Alev
  Nefertiti, Mısır Firavunu IV. Amenhotep'in (sonradan Akhenaton) eşi, Firavun Tutankhamun'un kaynanasıdır. Adı "güzelik geliyor" anlamındadır. Nefertiti yasadığı dönemin en güçlü kadınlarından biriydi.Özellklede Mısır'da.Çünkü Nefertiti kocası Akhenathon yani firavunla aynı düzeyde bulunuyordu.Hatta firavunun uygulaması gereken cezaları ya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardı.Ama bu durumdan halk ve din adamları hiç memnun değildi.Çünkü bu Mısır'da alıskın olunan bi uygulama değildi. Zaten tahtta çok uzun süre kalmadılar.Akhenaton saraya yayılan salgın hastalıktan öldü.Nefertitide bir süre tahtta kaldı ama onunda öldürüldüğü düsünülüyor.(mezarı bulunmustur)  mezarı bulunan şahane kadın nefertitinin hala nasıl öldüğü kesin olarak bilinemiyor. 2. 2
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam

  meraklılarına bi öneri

  onikinci değişim tam size göre

  kitaptaki ilginç bi konuya dikkat çekmek istiyorum

  nefertitinin kleopatradan bile güzel olduğu ifade ediliyor kitapta
  nefertiti halkın arasına girince güzelliğine bakmaya doyamazlarmış.kadınlar utançlarından yüzlerini gizlerlermiş. 3. 3
  nefertiti
  Usta Üye
  Ailesi

  Firavun Amenhotep IV (Akhenaton) ile evlenme tarihi tam bilinmeysede 6 evlatların adı biliniyor. Altı kızlar:

  * Meritaten: 2 evlilik yılında (M.Ö. 1348 ).
  * Meketaten: 3 evlilik yılında (M.Ö.1347 ).
  * Ankhesenpaaten, sonra Tutankhamun eşi: 4 evlilik yılında (M.Ö.1346 ).
  * Neferneferuaten Tasherit: 6 evlilik yılında (M.Ö.1344 ).
  * Neferneferure: 9 evlilik yılında (M.Ö.1341 ).
  * Setepenre: 11 evlilik yılında (M.Ö.1339 ). 4. 4
  nefertiti
  Usta Üye
  ,


  berlin müzesinde bulunan nefertiti büstü

 5. 5
  nefertiti
  Usta Üye
  Eski Mısır'da hükümdar ve ülkenin mutlak efendisi. Eski Mısır dilindeki Per-aâ'dan gelen firavun sözcüğü, önceleri krallık sarayını belirtirken, XXII. Sülale döneminde (İ.Ö. 950-İ.Ö. 730) bu sarayın sahibi, yani Mısır kralı da bu adla anılmaya başlanmış, bu anlamıyla sözcük, ilk olarak ibraniler tarafından yaygın olarak kullanılmıştır..İşte tüm kâinatın sahibi olduğuna inanılan AMON'un oğlu Firavunlar'dan bazıları...


  CLEOPATRA  ELDERLADY  RAMESSES  RAMSES 3


  RAMSES 4  TUTANKHAMUN 1  TUTANKHAMUN 2

 6. 6
  nefertiti
  Usta Üye
  GİZEMLİ OLAYLAR

  Tutankamon mezarının açılışında kapı üzerinde bulunan bir tablette “ Fravunun rahatını bozacak her kim olursa olsun, ölümün kanatları üzerinde olacaktır.” cümlesine rastlanılmıştır. Yine mezarda bulunan küçük bir heykelcik üzerinde “ Ben çölün kızgın ateşiyle buraya girecek hırsızları geri püskürtmek için Tutankhamon’un mezarını korumaktayım.” sözleri yazılıdır.

  1929 yılına kadar Tutankhamon mezarının kazılarıyla yakından ve uzaktan ilişkisi olan toplam 22 kişi ölür. Aralarında Lord Carnarvon’un da bulunduğu bu 22 kişinin ölüm nedeni dönemin Tıp şartlarının yetersizliklerinden dolayı tam olarak teşhis edilemez.

 7. 7
  nefertiti
  Usta Üye
  tutankhamonun mezarının açılışı
  MEZARIN AÇILIŞI

  1890 yıllarında Mısır’a gelip incelemelerde bulunmuş olan Howard Carter, Krallar Vadisi’nde ortaya çıkartılmamış bir mezarın daha olduğuna inanmaktadır. 1907 yılında kitaplarını ve notlarını alarak Mısır’a gelir ve yakın dostu Lord Carnarvon’la 1907- 1912 yılları arasında gerçekleştirdikleri kazılarda birçok arkeolojik buluntuyu ortaya çıkarırlar. Ama yeni bir mezar bulunamamıştır. Bir süre kazılara ara verilir. Bu sırada I nci Dünya Savaşı patlak verir. Ama onlar, bıkmadan usanmadan tonlarca taşı, toprağı kaldırarak, kazılmamış her yeri araştırırlar. 1921 yılına kadar devam eden araştırmalar sonunda kazılacak tek bir yer kalmıştır.Son ümitleri de kazılmayan bu yerdedir. Çalışmalara ara verilerek İngiltere’ye dönerler.1922 yılı Ekim ayı sonunda Carter yakın dostu Lord Carnarvon’u Londra’da bırakarak Mısır’a döner ve kazı çalışmalarına başlar. 4 Kasım günü mezarın girişi bulunur. 5 Kasım’da giriş temizlenir ve kapıya ulaşılır. Carter kapının mezar soyguncuları tarafından açılmadığını sevinçle görür.

  Mezarın açılışını çok sevdiği dostu Lord Carnarvon’la gerçekleştirmek istediğinden mezar girişini tekrar kapatarak emniyete alır. Lord Carnarvon’a telgraf çekerek ümit ettikleri şeyi bulduğunu ve kendisini Mısır’a beklediğini haber verir. Lord Carnarvon da 20 Kasım’da Mısır’a geleceğini bildirir.

  24 Kasım’da tekrar çalışmalara başlanır ve kapı girişi tamamen ortaya çıkarılır. 25 Kasım günü koridorun sonundaki kapı açılarak 29 metrekare büyüklüğündeki ölü eşyaları odasına ulaşılır. Odanın görüntüsü masallardaki Ali Baba mağarasından farksızdır. Oda içerisinde Kralın abanoz ağacından yapılmış ve kralın gerçek boyutlarında, silahları ile bir kapıda nöbet tutan iki heykeli ile, her biri sanat harikası olan kıymetli taşlarla bezenmiş paha biçilmez pek çok eser bulunmaktadır.29 M2’lik bu odanın boşaltılması tam üç yıl sürer ve hiç bir malzemeye zarar verilmeden büyük bir titzlikle çalışılır.

  17 Şubat 1923 cuma günü saat 14:15’te 20 kadar seçkin davetlinin önünde iki heykel arasındaki örme duvar açılır ve Kralın mumyasının bulunduğu lahit odasına ulaşılır. Lahit altınla kaplı bir sandukanın içerisindedir. Odanın diğer tarafında 3,5m. uzunluğunda ve 1,5 m. genişliğinde firavunun hazinesinin bulunduğu küçük bir oda ile karşılaşılır.O güne dek eski Mısır’a ait böyle eşsiz ve güzel bir hazineye rastlanmamıştır.

  Kralın lahitinin etrafındaki ahşaptan yapılmış sanduka büyük bir titizlikle açılır ve içinden insan vücudu şeklinde yine üzeri altınla kaplı başka bir lahit; bunun içinden de antropoit bir lahit daha çıkar. Üçüncü lahit de açıldığında üzeri keten sargılarla sarılmış, o güne dek arkeoloji tarihinde başka hiç bir mezarda eşine rastlanmamış, 185cm. boyunda 110,4 kg. ağırlığında, som altından yapılmış, bir lahit daha çıkar. Yeni çıkan bu lahit de insan vücudu şeklinde yapılmış ve baş kısmına Kral Tutankhamon’un yüzü ustalıkla işlenmiştir. Bu lahitte açıldığında Kralın sargılanmış mumyasına rastlanır. Yine baş kısmında som altından yapılmış, gözlerinden saçlarına kadar kıymetli taşlarla süslü ölü maskesi çıkar.

  Sargıların üzerine reçine döküldüğünden mumya yerinden oynatılamaz ve 11 Kasım 1925 tarihinde Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü laboratuarında otopsi yapılmak üzere masaya yatırılır. Büyük güçlüklerle sargılar açılır. Yapılan otopsi sırasında mumyanın üzerindeki sargılar arasından 143 adet broş çıkarılır. Mumyanın yüzünde altın maske olduğundan dökülen reçine yüz kısmına zarar vermemiştir. Kralın boynunda kolye şeklinde dizili 121 adet daha broş bulunur.

  Otopsi kurulunun yazmış olduğu raporda Tutankhamon’un iskelet yapısının 164cm.boyunda olduğu, yapılan kemik araştırmalarında öldüğü zaman 167-168 cm. boyunda ve 18-19 yaşlarında olduğu belirtilmiştir. Tutankhamon’un mumyası üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda genç Kralın kafatası kemiğinde saptanan darbe izleri başına vurulan sert bir cisimle öldüğünü doğrulamaktadır.

 8. 8
  sitem
  Yeni Üye
  Kardeş eline sağlık bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler sayende genel kültürümüz arttı

 9. 9
  charger
  Yeni Üye
  nefi senin bu mısır ve firaunlara karşı olan merakının sebebini anlayamadım ama araştırmacı ve meraklı olmak güzel bir kişilik bence.tebrik ediyorum..

 10. 10
  nefertiti
  Usta Üye
  MISIR TANRILARI

  Her yıl binlerce turist Eski Mısır döneminden kalma,zamana karşı koymuş anıtları ziyarete gelir.Büyük taş tapınaklar,bugün yok olmuş bir tapınağın girişini bekleyen dev Memnon heykelleri,zengin biçimde süslenmiş mezarlar Eski Mısırlılar'ın tanrılarına olan bağlılıklarını ve ölümden sonraki yaşama olan inançlarının ispatıdır.Ama kendi hayatlarına dair neredeyse herşey,topraktan yapılma evler ve saraylar yok olmuştur.

  Mısırlılar,her tanrının görev ve gücünü açık bir şekilde tanımlamak veya kendilerini bu tanrılara bağlayan bağları hassas biçimde kurmak için uğraşmazlardı.Mısır tanrıları üstün kişiliklerdi.Onlar insanlardan önce yeryüzündeydi ve insanın sahip olamayacağı ölçüde büyük bir güce sahiplerdi.

  Eski Mısırlılar,dünya işlerinin düzgün işleyişinin tanrıların keyfine bağlı olduğuna inanırlardı.O halde,onlarla en iyi ilişkileri kurmak gerekirdi.Bu da tanrılarla ilişki kurabilen tek kişi olan ve kendisi de yeryüzündeki tanrı,yaşayan Horus olarak kabul edilen firavunun göreviydi.Firavun her gün tanrıya yemekler sunar,gizli odada duran ve tanrıyı temsil eden heykeli yıkar ve dğiştirirdi. "Oğlu"nun iyi hizmetlerinden memnun olan tanrı ona karşılık olarak "sonsuz hayat,güç ve sağlık" verirdi.Firavun böylece tanrılarca Mısır'ın refahının vaat edilmesini tek başına sağlardı.Bununla birlikte firavunun her gün,imparatorluğun her köşesindeki tapınaklarda bulunması imkansızdı.Onun yokluğunda şehir sakinleri sırayla bu kutsal hizmeti üstlenirdi.

  İşte o sonsuz güçleri olduklarına inanılan tanrılardan birkaç tanesinin heykeli:  ANUBİS


  BABOON


  BAST


  BUTO


  MONTU


  SEKHMET

 11. 11
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam  MISIR TANRILARI  AMEN(Amon,Amun,Ammon,Amoun)
  "Amen" "sakli olan" demektir.Teb'in bas tanrisidir.Esi Ame -net'le birlikte ilk tanrilardan biridir.Kutsal hayvanlari kaz ve koçtur.Orta Krallik döneminde sadece yerel bir tanriydi ama Tebliler Misir'a hakim olunca Amen önemli bir tanri oldu.18.Hanedan'dan itibaren Tanrilarin Krali oldu.Ünlü Amen tapinagi Karnak,dünyanin en büyük dinî yapisidir.Yeni Krallik boyunca Amen'in esi Mut olarak kabul edildi.Bu ikilinin çocugu Ay tanrisi olarak bilinen Khons(Chons)'tur.

  AMEN-RA(Amon-Re)
  Amen rahipleri tarafindan Yeni Krallik'a geçisi saglamasi için tasarlanmis karma bir tanridir.Bu Amen'in gücünü Ra'ya yansitir (veya tam tersi)

  ANUBIS(Anpu,Ano-Oobist)
  Anubis,Nephthys ve Seth'in(bazi efsanelere göre Osiris ve Isis'in) ogludur.Çakallarin mezarlar etrafinda dolasmasi nedeniyle çakal basli Anubis ölümle birlikte anilmistir.Ölen Osiris'i mumyaladigi için mumyalama tanrisi olmustur.Görevi tüm ölüleri korumak ve yüceltmektir.Bu yüzden mumyalamayla görevli kisiler Anubis maskesi takarlar.Ölen kisi diger dünyada yargilanirken ona yardim eder.

  ANUKET
  Yukari Misir'da,Elephantin yöresinde Khnum ve Sati'nin kizi olarak bilinir.Kutsal hayvani ceylandir.Kus tüyleriyle kapli bir taç giyer ve soguk su tanriçasidir.

  APIS
  Sadece hayvan olarak çizilen ender tanrilardan biridir.Egemenlik alani Memphis'ti.Verimliligi temsil ederdi.Basinda günes diski ve uraeus yilani bulunan bir boga olarak çizilmistir.

  ATEN
  18.Hanedan zamaninda IV.Amenhotep tek tanri olan Aten'i yaymaya çalisti.Hatta adini da Akhenaten(Aten'in sevgilisi) olarak degistirdi.Aten her isininin ucunda bir el olan bir Günes olarak çizilirdi ve hayati temsil ederdi.Daha sonra Tutankhamon Misir'da Aten inanisina son verdi.

  BAST(Bastet)
  Bir Delta sehri olan Bubastis'te ortaya çikan kedi tanriça.Kediler evde beslenmeye baslandiginda önemli bir tanri oldu.Aslan tan- riça Sekhmet'in olumlu yansimasidir.

  EDJO
  Yukari Misir'da Nekhbet'in esi olarak bilinen,Asagi Misir'in sembolü ve koruyucusu olan Delta'daki yilan tanri.Firavunun tacinin bir parçasidir.

  GEB(Seb)
  Shu ve Tefnut'un oglu,Nut'un esi olan Dünya Tanrisi.Kutsal hayvani ve sembolü kazdi.Yesil ve siyah derili bir adam olarak çizildi(Bitkilerin ve verimli Nil çamurunu renkleri).

  HATHOR(Het-Heru,Het-Hert)
  Eski zamanlardan beri tapilan inek tanri.Ismi "uzaktaki ev" veya "Horus'un evi" anlamina gelir.Gökyüzüyle baglantilidir.Edfu'da Horus'un esi olarak bilinir.Teb'de ölüm tanrisidir.Ama genel olarak ask,nese,dans,alkol tanrisi olarak kabul edilir.

  HORUS(Hor)
  Misir'in en önemli tanrilarindan biri,Osiris ve Isis'in ogludur. Çocuklugu boyunca Harpocrates(Hoor-Par-Kraat) ismini tasidi. Hain amcasi Seth'den babasini intikamini aldi ve tüm firavunlarin koruyucusu haline geldi.Yukari Misir'în patron tanrisidir.Seth'in Asagi Misir'in patron tanrisi olmasi nedeniyle Horus ve Seth'in savasi,Asagi ve Yukari Misir'in savasi haline gelmistir.Behdet'te "Behdet Horus'u" olarak bilinir ve kanatli bir günes diski olarak temsil edilir.

  ISIS(Auset)
  En önemli tanrica;anneligi,tedaviyi ve büyüyü simgeler. Evrendeki en güçlü büyücüdür.Ra'nin kendisinden Ra'nin gizli adini ögrenmistir.Osiris'in karisi Nephthys'in ikiz kardesidir. Horus'un annesi,Horus'un oglu Amset'in koruyucusudur. Isis Horus'u çocuklugu boyunca Seth'ten korumustur.Egemenlik bölgesi Abidos'tur.

  KHNUM
  Antinoe ve Elephantin'de koç basli bir adam olarak bilinir. Esi çesitli hikayelere göre Sati,Heqet veya Neith'dir.

  KHONS(Chons)
  Muhtesem Teb üçlüsünün üçüncü üyesidir(ebeveynleri Amen ve Mut'la birlikte.)Ay tanrisi olarak bilinir.Karnak'ta ona adanmis bir tapinak vardir.

  MAAT
  Adalet tanriçasi.Ismi "Adalet","Evrensel Düzen" anlamina gelir. Kafasinda bir devekusu tüyü tasir.Bu tüy diger dünyada, Osiris'in mahkemesinde,ölünün kalbi karsisinda bir terazide tartilir.Bu tartilmaya göre ölünün ruhu cezalandirilir veya ödüllendirilir.

  MONTH(Mentu,Men Thu)
  Amen yayginlasmadan önce Teb'deki ana tanri.Sahin basli bir insan olarak betimlenmistir.Savas tanrisidir.

  MUT(Auramooth)
  Amen'in karisi,Khons'un annesi.Ismi anne demektir.

  NEFERTUM
  Ptah ve Sekhmet'in genç ogludur.Taç giymis veya bir nilüferin üzerine oturmus bir genç olarak çizilir.

  NEITH(Net,Neit,Thoum-aesh-neith)
  Çok eski bir savas tanriçasidir.Deltada zekilik tanriçasi olarak bilinir.Yunan mitolojisindeki Athena'yla eslesir.Duamutef'in koruyucusudur.Timsah tanri Sobek'in annesidir.

  NEKHBET
  Yukari Misir patron tanriçasidir.Ikonografide bir akbaba olarak betimlenir.Kral ve kraliçenin tacinin bir parçasi,Edjo'nun esidir.

 12. 12
  nefertiti
  Usta Üye
  GARiP ve GERÇEK

  >>> Piramitlerin hepsi, her biri yaklaşık 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir.Bu taşların temin edilebileceği en yakın mesafe ise yüzlerce km. uzaktadır.

  >>> Piramit kimin adına yapıldıysa,onun mumyasının bulunduğu odaya yılda doğduğu ve tahta geçtiği gün olmak üzere,sadece 2 kez güneş girmektedir.

  >>> Mısır'ın en gözde ve en büyük piramidi, yapılan araştırmalara göre yerkürenin tam ortasındadır.

  >>> Mumyalarda radyoaktif maddeler bulunduğundan; mumyaları ilk kez bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

  >>> Kirletilmiş su birkaç gün piramitin içinde bırakılırsa,suyun temizlenmiş olduğu gözlenir.

  >>> Uzayda,aynı Mısır'daki piramitler ve Sfenks'in dizilişine uygun şekiller vardır.Ayrıca piramitlerin,bir yıldız kümesine göre dizili oldukları iddia edilmektedir.

  >>> Piramitlerin içinde ultra sound,radar,sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

  >>> Piramitin içinde süt,birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

  >>> Bitkiler piramitin içinde daha hızlı büyür.

  >>> Piramitlerin bazılarında,kilometrelerce devam eden tüneller vardı.Bu tüneller,kimi zaman bir tuzağa,kimi zaman da firavunun gerçek mezarında çıkardı.

  >>> Piramitin içine bırakılmış su,beş hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.

  >>> Çöp bidonu içindeki yemek artıkları hiç koku neşretmeden Piramit içinde mumyalaşır.

  >>> Kesik,yanık,sıyrık gibi yaralar,büyükçe bir piramitin içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

  >>> Firavun mezarlarının dağlarda açılan oyuklara yapıldığı dönemde,mezar için çalışan tüm işçiler, tanrılara kurban verilirlerdi.Bu, hırsızlara karşı alınmış bir önlemdi.

  >>> Mısır'daki büyük piramit,30 yılda inşa edildi.Bu piramitin taşları ile Fransa'nın etrafında 3m. lik bir duvar yapılabilirdi.

  >>> Piramitlerin içi konusundaki düşüncelerden biri de,mumyanın piramidin tam merkezinde olduğuna dairdir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
tacide isminin anlamı,  nefertiti kolyesi anlamı,  muayet isminin anlamı,  nefertiti kisaca
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi