Tükenmez kalemin icadı kim tarafından nasıl bulunmuştur

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Tükenmez kalemin icadı kim tarafından nasıl bulunmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  imported_fashion
  Yeni Üye
  Reklam

  Tükenmez kalemin icadı kim tarafından nasıl bulunmuştur

  Reklam  Tükenmez kalemin icadı kim tarafından nasıl bulunmuştur

  Forum Alev
  Tükenmez kalem icat edilmeden önce yazı yazmak çok zor bir işti. Dolma kalemler düzenli olarak mürekkebe batırılırdı ve sızıntı yaparak yazının bozulmasına neden olurlardı. Ayrıca Hintr mürekkebi de (Çinde icat edilmiştir) yavaş kururdu.

  30 Ekim 1888 tarihinde tabakhaneci John J. Loud derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı.

  Ladislao Biro Macar bir heykeltraş, ressam ve yazardır. Aynı zamanda düzeltmendir ve kaleminin mürekkebini devamlı yenilemek zorunda olması onu deliye çevirmektedir.

  1930’ların başında, kimyacı kardeşi Georg ile birlikte tekrar tekrar mürekkep doldurma ihtiyacı olmayan ve sayfaları bulaştırmayacak bir kalem yapmak üzere deneylere başladılar.

  Biro fark etti ki gazete basımında kullanılan mürekkep çabucak kuruyor, sayfayı ıslak ya da bulaşık bırakmıyordu. Aynı tip mürekkebi kullanacak bir kalem yapmaya karar verdi. Kalemin ucunu bu koyu mürekkebin akabileceği şekilde tasarladı. Bunu, kalemin ucuna minik bir top koyarak başardı. Kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe top dönüyor, kalemin içinden aldığı mürekkebi kontrollü bir şekilde kağıda ulaştırıyordu. Aslında bu özelliğin patenti, 1888 yılında deriyi işaretlemeye yarayan bir ürün için, John J. Loud tarafından alınmıştı. Ancak ticari olarak uygulamaya sokulamamıştı.

  Laszlo Biro ve kimyacı kardeşi Georg ile birlikte bu kalemi 1935 yılında geliştirdiler. 1938 yılında da tükenmez kalemin patentini aldılar.

  1943 yılında iki kardeş Arjantin’e taşınarak buluşlarını finanse etmeye istekli bir yatırımcı buldular. Tükenmez kalemlerini Birome adı altında Arjantin’de pazarlamaya başladılar. Bir süre sonra, İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine kalem sağlayan bir fabrika açtılar.

  Ancak yağmur altında yazabilme özelliğini kazandıktan sonra tükenmez kalemi halka pazarladılar. İlk 5000 müşteriye yağmur altında yapılan tanıtımdan birkaç yıl sonra şirket, BIC Corporation tarafından satın alındı ve tükenmez kalemin hikayesi günümüze ulaştı. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Tükenmez kalemin icadı kim tarafından nasıl bulunmuştur

  Reklam  Tükenmez kalem her icat gibi birden tasarlanan ve bulunan bir icat değildir. Zamanla denenmiş ve geliştirilmiştir. Son olarak günümüzde kullandığımız şeklini Laszlo Biro ve kardeşi Gerorg tarafından yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi