Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Reklam  Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Forum Alev
  Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Akut Gastroenterit : Çocukta en sık karın ağrısı nedenlerinden biri rotavirüs gibi virüslerin veya bazı bakterilerin yol açtığı mide barsak enfeksiyonlarıdır. Karın ağrısıyla birlikte ishal, kusma, ateş görülür.

  Apandisit : Çocukta önce göbek çevresinde başlayan karın ağrısı, saatler geçtikçe karnın sağ alt tarafına yerleşir. Çocuk bir şey yiyemez, kusmaya başlar. Yürüyemez, iki büklüm yatıp kalır.

  Kabızlık: Çocuklarda sık görülen bir karın ağrısı nedenidir.

  Gaz sancısı : Çocuk karında yer değiştiren keskin bir ağrı tarifler. Beraberinde kusma, ishal yoktur.

  Gıda zehirlenmesi : Balık, tavuk, mayonez gibi şüpheli bir gıdanın alımından birkaç saat sonra karında kramp tarzı ağrılar, kusma, ardından da ishal başlar.

  Barsak tıkanıklığı : Karın ağrısına yol açan acil durumlardan biridir. Şiddetli karın ağrısı, sarı- yeşil, safralı kusmalar olur. Çocuk gaz, gaita çıkaramaz.

  Fonksiyonel karın ağrısı : Beraberinde ishal, kusma, kabızlık, kilo kaybı yoktur. Göbek çevresinde hafif bir ağrı tarifler. Tam nedeni bilinmemektedir. Çocuğa endişe veren, ilgi görmek istediği durumlarda ortaya çıkabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu : Karnın alt tarafında ağrı, idrar yaparken acıma, sık idrara çıkma, ateş gibi bulgular görülür.

  Ülser : Mide bölgesinde yanıcı bir ağrı olur. Yemek öncesi, sabah ve gece ağrı daha şiddetlidir. Kanlı gaita görülebilir. Ailede ülser öyküsünün oluşu tanıya yardımcıdır.

  Hepatit : Karaciğer iltihabına genellikle virüsler neden olur. Çocukta halsizlik, bulantı, kusma, karnın sağ üst bölgesinde ağrı, sarılık görülür.

  Jinekolojik nedenler : Genç kızlarda adet sancısı da sık görülen bir karın ağrısı nedenidir. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Reklam  karın ağrısı genellikle yemek üzerine sıkıntı çıkaran ağrıdır yani enfeksiyon kapmak gibi karından kasıt bağırsaklardır çünkü birisinin midesi ağrısa midem ağrıdı der+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi