İki denizin birbirine karışmadığı yer

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden İki denizin birbirine karışmadığı yer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  İki denizin birbirine karışmadığı yer

  Reklam  İki denizin birbirine karışmadığı yer

  Forum Alev
  İşte İki Denizin Birbirine Karışmadığı Yer
  Cebel-i Tarık boğazında, Akdeniz ile Atlantik Okyanusunun buluştuğu nokta olarak yorumlanmıştır.. Captain Cousteau isimli araştırmacının da "keşfettim" dediği yer orasıdır.. Müslüman olduğu hususunda ben de bir kaç yazı okudum.. Kütüphanemde bir yerde de olabilir ancak bulmak zor.. Basın toplantısında bunu açıkladığı ve orada bulunan bir müslümanın buna itiraz ederek "bundan 1400 küsür sene evvel Kur'an açıklamıştı" dediği rivayet edilir..

  İbn-i Kesir tefsirine göre bu tatlı su ile tuzlu su arasındaki farktır.. Yani nehir ile deniz arasındaki fark.. Bu açıklama ile yukardaki arasında benzerlik vardır.. Zira Akdeniz'in tuz oranı, Atlantik Okyanusunun tuz oranından 38 promil fazladır..

  Hasan-ı Basri ve Katade Hazeratına göre Akdeniz ile Basra Körfezi arası kasdedilmiştir.. Bunu İmam-ı Taberî rivayet eder.. Onlara göre engel dağ, taş, kara veya herhangi birşey olabilir.. Katade'ye göre bir denizin taşarak diğerine boşalmamasıdır..

  Said bin Cübeyr ve Abdullah bin Abbas'a göre göklerdeki deniz ile yerdeki denizdir. İmam-ı Taberî'nin tercihe şayan bulduğu görüş budur.. Açıklaması aşağıda Elmalılı tarafından yapılacaktır kısaca..

  Elmalılı merhum burada bazı tefsirlerden yaptığımız açıklamaları toplu şekilde izah etmektedir.. Zira ilk rivayet, şu ayetle mutabıktır:

  "O, iki denizi birbirine salmıştır. Bu, tatlı ve susuzluğu giderici; şu tuzlu ve acıdır. Ve ikisinin arasına birbirine kavuşmalarına engel olan bir perde koymuştur" (Furkan, 53) 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: iki denizin birbirine karışmadığı yer

  Reklam  Bilimsel olarak araştırılan bazı bilgiler aslında kuranı kerim tarafından yıllar önce bildirilmiştir. Büyük mucizelerden biridir. Suların tadı ve şekli belli olmakla birlikte hiç bir şekilde birbirine karışmamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi