Polisliğin tanımı hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Polisliğin tanımı hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Polisliğin tanımı hakkında bilgiler

  Reklam  Polisliğin tanımı hakkında bilgiler

  Forum Alev
  Polis Nedir

  Polis kelimesinin günümüz Türkçesinde genel olarak ifade ettiği mana Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olup,kısaca görevli olduğu saha içerisinde vatandaşların huzur veile suç ve suçluyla mücadele eden kişi olarak ifade edilebilir.
  Türk Polis Teşkilatının kuruluş tarihi olarak Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş olan ilk polis biriminin kuruluş tarihi olan 10 Nisan 1845 tarihi kabul edilmekte ve her yıl teşkilat tarafından kutlanmaktadır.

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Belediye teşkilatlanması tamamlanmış olan il, ilçe ve beldelerde güvenlik Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmakta,daha küçük birimlerin ve yapılaşmaya açılmamış alanların güvenliği ise Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sağlanmaktadır.
  Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve 81 ilde teşkilatlanmış olup konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır.Suç türlerinin değişken olması neticesi polisGün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.

  Türk Polisinin eğitimi ise Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulları tarafından verilmektedir. Polis Akademisinde eğitim lisans seviyesinde olup mezunlar komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlar. Polis Meslek Yüksek Okullarında eğitim 2 yıllık önlisans seviyesinde olup mezunlar polis memuru rütbesiyle göreve başlamaktadır.
  İnsanların hak ve özgürlüklerinin güven altında bulundurulması gereklidir. Günümüzde devletler, toplumda huzuru ve düzeni sağlama, insanların can ve mal güvenliğini koruma, yasa hakimiyetini sağlamak istemektedirler. Bunun için yasalara ve yasaları uygulayacak bir kuvvete gerek vardır.
  İşte Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bu görevi yürüten teşkilatlardan biri,Türk Polis Teşkilatıdır.

  Polis; güvenlik hizmetlerini sunan, kamu düzenini ve yurttaşların can ve malı ile temel hak ve özgürlüklerini koruyan, yasa uygulayıcı bir kamu görevlisidir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Polisliğin tanımı hakkında bilgiler

  Reklam  Devletin iç güvenliğini korumak amacıyla ordu asker ve polisler görevlendirilmiştir. Tarihte farklı şekilde görülse de günümüz haline gelene kadar şekillendirilmiştir. Türk polisi osmanlı döneminden itibaren oluşturulmaya başlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi