Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu

  Reklam  Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu

  Forum Alev
  Trafik işaretlerinin tarihi

  İngiltere’de, bölgesel bisiklet kulüpleri tarafından 1879 yılının Aralık ayında karayollarının kimi bölümlerine takıldı. Tahta direkler üzerine metal plakalar çakılarak elde edilen bu ilk trafik işaretlerinin üzerinde şu uyarı vardı: “BİSİKLETÇİLER, DİKKAT. BU TEPE TEHLİKELİDİR” İlk yıl yaptırılan 25 uyarının nerelere çakıldığı tam olarak bilinemiyor. Arabalar için “ilk trafik işareti” ise, 1901 yılının Ekim ayında il yönetiminden gerekli izin alınarak İngiltere’nin Gloucester kentinde Birdlip Tepesi’ne takıldı. Bu uyarı işaretini Kraliyet Otomobil Kulübü hazırlatmıştı.

  Belirli sayıda da olsa, ilk ulusal nitelikteki trafik işareti uygulamasını başlatan ülke Fransa’dır. 1903 yılında Otomobilciler Derneği tarafından hazırlanıp, Fransa’nın her yerinde geçerli olan tek tip trafik işaretlerinden bazıları, günümüzde de kullanılmaktadır. Bunlar, “Sola dön”, “Sağa dön”, “Köprü”, “Eğimli yol”dur.

  İlk uluslararası karayolu levhaları ise, 1909 yılında Paris’te toplanan Uluslararası Motorlu Araçlar Konvansiyonu’nda saptandı. Avrupa’nın pek çok ülkesi bu toplantıya katıldı ve alınan kararlan uyguladı. İngiltere ise toplantıya katılmamıştı. Paris’te alınan kararlardan yalnızca beş tanesini 1929 yılında uygulamaya koydu.
 2. 2
  barisbaris
  Üye

  Cevap: Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu

  Reklam  Bence tabelaların hepsi dijital olmalı.Duruma göre değişmeli mesela yağmurlu havalarda hız sınırı indirilmeli+ Yorum Gönder
trafik işaretlerinin tarihçesi,  trafik işaretleri tarihçesi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi