Budama sonrası bakım önerileri - ağaç budaması ve bakımı - budamanın önemi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Budama sonrası bakım önerileri - ağaç budaması ve bakımı - budamanın önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Budama sonrası bakım önerileri - ağaç budaması ve bakımı - budamanın önemi

  Reklam



  Budama sonrası bakım önerileri - ağaç budaması ve bakımı - budamanın önemi

  Forum Alev
  BUDAMA SONRASI İŞLEMLER

  Budama sonrası bakım önlemleri budamanın başarılı olması için çok önemlidir.
  Budama sonrası bakım önlemlerinin başında budama yüzeylerinin koruyucu macunla kapatılmasıdır. Bunun yanında çam katranı v.b koruyucu maddeler kullanılabilir. Bakım önlemleri koruyucu macun işlemiyle sona ermez.
  Budama sonrasında ağaçlar tahrik olurlar ve hayatiyeti devam etmek için kök sistemindeki besin elementlerini harcamak maksadıyla bol sürgün verirler.
  Oluşan sürgünlerin ağacın formunun istediğimiz şekilde olması için doğru yönlendirilmesi gerekmektedir. Kök ve gövde üzerindeki sürgünler derhal alınmalıdır. Aksi takdirde ağaçlarda tepe çökmeleri oluşur. Bu hadise ağacın ölümüne zemin hazırlar ve budamayı başarısız kılar.
  Budama eğer tepe tacında yapılmış ise budama sonrası bakım önlemleri 2-3 yıl sürmelidir. Koruyucu macunlar 3-4 yıl boyunca yara yüzenini korumaktadır. Ancak su ve kök sürgünleri devamlı suretle kontrol edilmelidir.




 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: budama sonrası bakım önerileri - ağaç budaması ve bakımı - budamanın önemi

  Reklam



  eskiden köylerde şahit olmuşuzdur birt ağaç budandığında yada kesildiğinde bir dalı kesilen yeri kapatırlar çürümesin diye bakım işlemi bu şekilde gerçekleşiyor







+ Yorum Gönder
alev ağacı bakımı,  ağaçbudaması nezaman yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi