Gazi Üniversitesi tıp fakultesi..

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Gazi Üniversitesi tıp fakultesi.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Gazi Üniversitesi tıp fakultesi..

  Reklam  Gazi Üniversitesi tıp fakultesi..

  Forum Alev

  FAKÜLTE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 2 Ekim 1979’da Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı Tıp Fakültesi olarak kurulmuştur.

  26 Mart 1979’ da AİTİA, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı arasında yapılan bir protokol ile Dr.Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi AİTİA’ne bağlı Tıp Fakültesinin uygulama ve araştırma hastanesi olur.

  Kurulan bu yeni fakülte Ankara’ nın üçüncü, Türkiye’nin 18. Tıp Fakültesidir. 20 Temmuz 1982 de kurulan Tıp Fakültesi “ Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi” adını alır ve yeri Konya yolu, Çiftlik kavşağı arasındaki arazidedir.

  1985 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verir. 30 Haziran 1986 yılında Dr.Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinden ayrılan Tıp Fakültesi görevine kendi hastanesinde, bazı ek binalar yapılarak devam etmeye başlar.

  1994 yılında Gazi Hastanesinin yeni poliklinik binası, 1997’ de ise yeni yataklı üniteler, laboratuar ve görüntüleme üniteliri hizmete sokulur.

  1998 yılında Gazi Hastanesi TS-EN-ISO 9001 kalite güvence sistemi belgesi almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi olur.

  2000 yılında öğrenci sosyal tesisleri hizmete sokulur.

  Yine 2000 yılında transplantasyon ve tüp bebek merkezi hizmete girmiştir.

  2001 yılında eski hastane binası 250 yatak kapasitesi ile hizmete sokulur.

  2002 yılında uyku bozuklukları merkezi, yeni kemoterapi ünitesi, işitme- konuşma- ses ve denge bozuklukları merkezi, obezite ve sigara bırakma ünitesi hizmete açılmıştır,

  Gazi Hastanesi toplam 1150 yatak kapasiteli ve 778 öğretim elamanıyla 2000’li yıllarda ülkemizin hizmetindedir.

  TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ
  Her türlü öğrenci işlemleri fakültemiz öğrenci işlerince yürütülür.

  ÖĞRETİM DİLİ

  Fakültemizde hazırlık sınıfında öğretim dili ingilizcedir. ( öğrencilerin sınav ile bu sınıfı atlayabilme şansları vardır.)

  Hazırlık sınıfı hariç öğretim dili Türkçe ‘dir.

  KAYIT YENİLME VE HARÇLAR

  Fakültemiz öğrencileri her eğitim yılı başında harçlarını yatırmak ve kayıtlarını yenilemek zorundadır.

  BURSLAR VE ÖDÜLLER

  Fakültemiz öğrencilerinden geçim sıkıntısı içinde olanlara muhtelif kuruluşlar burs vermektedir.

  Ayrıca fakültemizde öğretim üyelerinden sağlanan destekle başarılı ve ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız burs verilmektedir.

  SINAVLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

  Fakültemizin 1,2,3. sınıflarında yapılan sınavlar sınav değerlendirme merkezimizde ilgili sınıf koordinatörleri ve sınıf temsilcileri eşliğinde görevlilerce optik okuyucularda okunup bilgisayardan değerlendirilip, sonuçlar aynı gün ilan edilmektedir.

  TIP EĞİTİMİ VE İNTEGRE SİSTEMİ

  Fakültemizde tıp eğitimi birer yıllık olmak üzere aşağıdaki dönemlere ayrılır.

  Hazırlık sınıfı

  Dönem 1

  Dönem 2

  Dönem 3

  Dönem 4

  Dönem 5

  Dönem 6 (İnternlik)

  Fakülkemizde integre sistemi uygulanmaktadır.

  Bu eğitim sisteminin başlıca özelliği: Tıp eğitiminin birinci ve ikinci döneminde temel bilimler, normal insan fizyolojisi ve anatomisi esasları verilmektedir.

  Üçüncü dönemde ise kliniğe hazırlık olmak üzere patoloji, farmakoloji ele alınmaktadır. Tıp eğitiminin dördüncü ve beşinci dönemleri klinik stajlara ayrılmıştır. Öğrenciler, servislerde hastalar üzerinde çalışmaların yanı sıra radyoloji, adli tıp, halk sağlığı konularında eğitim görürler.

  Altıncı yıl, mezuniyet öncesi internlik dönemidir. Bu dönemde hekim adayları öğretim üyeleri ve uzmanların denetiminde sorumluluk alarak kendilerini hekimliğe hazırlarlar. 2002 yılında öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında 145 öğrenci alındı. ( Ek olarak 27 adet öğrenci Gazi Osman Paşa Üniversitesi (Tokat) adına kayıt yaptırdı.)

  2003 yılı Taban Puanımız: 212

  Tavan Puanımız: 216 dır.

  2002 yılında yapılan öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında ilk 2000 içine girmiş 11 öğrenci Gazi Üniversitesini seçmiştir.

  Öğrencilerimize yönelik olarak öğrenci sosyal tesisleri 7 Mart 2000 yılında hizmete girmiştir. Tıp Fakültesi kampüsü içerisinde yer alan sosyal tesis 284 kişilik yemek salonu, kantin, 174 kişilik okuma salonu, 30 kişilik internet merkezi, bilardo. Masa tenisi, satranç salonu, fotokopi merkezini içeren modern bir tesistir.

  EĞİTİM

  Tıp eğitiminde tüm dünyada klasik eğitimden entegre ve probleme dayalı öğretim (PDÖ) geçiş gözlenmektedir. Böylece öğrenci pasif izleyici konumundan çıkacak, karşılıklı etkileşimin yoğun olduğu, eğitilenin aktif rol oynadığı bir biçimde doğru dönüşüm yaşayacaktır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi de eğitiminde PDÖ destekli entegre sistemi kendisine model olarak benimsemiştir. Bunun içinde ÇEP proğramı kapsamında ülkemizdeki tıp fakülteleri arasında eğitim standardizasyonu yapılmıştır.

  Ayrıca fakültemizde “ Tıp Eğitimi Birimi oluşturularak” ; eğiticilerini eğiten, modern eğitim araçları sağlayan, öğrencilerin klinik becerilerin ve sosyal faaliyetlerini üst düzeye taşıyan bir birim oluşturulmuştur.

  Tüm öğrenci dersliklerinde barkovizyon cihazları bulunmaktadır.

  Dekanlık binamızda başlayan ek bina ile PDÖ oturum odaları, öğrenci klüp odaları , bilgisayar ve çalışma odaları sağlanmış olacaktır.

  Bugün itibariyle fakültemiz, 187 profesör, 64 doçent, 56 yrd.doç., 25 öğretim görevlisi, 38 uzman, 415 araştırma görevlisi, 778 öğretim elemanı ile oldukça genç, dinamik bir fakültedir.  KULÜPLER

  Kulüp İsmi Danışman Öğretim Üyesi
  Adli Tıp Kulübü
  Atılım Kulübü Yrd.Doç.Dr.Gülnur TAKE
  Bilimsel Araştırma Kulübü Prof.Dr.Hakan ZENGİL
  Çilek Çocuk İlgi ve Etkinlik Kulübü Doç.Dr.Seçil Özkan
  Halk Bilim Kulübü Doç.Dr.Tuncay PEKER
  Havacılık Kulübü Prof.Dr.Afitap ANIL
  Müzik Kulübü Prof.Dr.Nesrin SEYHAN
  Objektif Fotoğraf ve Video Kulübü Yrd.Doç.Dr.Mehmet Ali ERGÜN
  Psikiyatri Kulübü Prof.Dr.Behçet COŞAR
  Sanat ve Kültür Ortamı Prof.Dr.Sedat IŞIK
  Satranç Kulübü Prof.Dr.Ayşe BİLGİHAN
  Spor Kulübü Prof.Dr.Peyami CİNAZ
  Sinema ve Edebiyat Kulübü Prof.Dr.Dural KADIOĞLU
  Tiyatro Kulübü Prof.Dr.Nesrin BÖLÜKBAŞI


  TARİHÇE  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 2 Ekim 1979'da Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı Tıp Fakültesi olarak kurulmuştur. Ankara'da yeni bir Tıp Fakültesi kurulması çalışmaları 1979'un ilk aylarında başlar. Çalışmalar sonucunda, Ankara'nın Balgat semtinde bulunan, Türkiye Trafik Kazaları yardım Vakfı'nın malı olan, ancak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından işletilen, Dr.Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi üzerinde anlaşma sağlanır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (AİTİA), Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı arasında 26 Mart 1979'da yapılan bir protokol ile Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı Tıp Fakültesi'nin Uygulama ve Araştırma Hastanesi olur. Hazırlıklar tamamlanınca, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Tıp Fakültesi 20695 sayılı yasanın 3. Maddesi gereğince 2 Ekim 1979 tarihinde kurulur ve Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinde resmen hizmete başlar. Kurulan bu yeni fakülte, Ankara'nın üçüncü, Türkiye'nin 18. Tıp Fakültesidir.
  1979-1980 Eğitim ve öğretim yılına başlandığında Tıp Fakültesi'nin 7 öğretim üyesi, 17 asistanı ve 100 öğrencisi vardı.Tıp eğitimi için gerekli olan Temel Tıp Laboratuvarları ise bulunmamaktadır. Bu amaçla, Gazi Mahallesinde, Eczacılık Fakültesinin yanındaki arsa istimlak edilerek bu alanda, dershane, laboratuvar ve öğrenci yemekhanesi olarak kullanılmak üzere barakalar inşa edilir. Eğitimin üniteleri ve hastanesiyle modern bir Tıp Merkezi kurma hedefi olan Tıp Fakültesi, bunu gerçekleştirmeye elverecek bir arazi bulma çalışmalarını da sürdürmektedir. Bu çalışmalar sonucunda bu gün yerleşmiş olduğu Konya yolu, Çiftlik Kavşağı arasındaki arazi bulunur, 1984 Kasım'ayında bugünkü, modern Gazi Hastanesi'nin temeli atılır. 1985 Haziran'ına gelindiğinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verir.

  30 Haziran 1986 yurt binalarında gerekli değişiklikler yapılarak inşa edilen yeni hastane binasının açılışı yapılır. Hastanenin adı Gazi Hastanesi'dir. Böylece 1979 yılından bu yana hizmet verdiği Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinden ayrılan Tıp Fakültesi, görevine artık kendi hastanesinde devam etmeye başlar. 1988' de Hastane binasının üstüne yapılan prefabrik iki kat ile öğretim üyelerinin oda sorunu çözülür. Yıl sonunda, modern dershane ve laboratuvarlarıyla eğitim bloğu bitirilerek hizmete sokulur. 1989'da 10 yıl geride kalmıştır. Öğretim elemanları sayısı 320'ye öğrenci sayısı 1378'e ulaşmıştır. İki blok halinde devam eden hastane inşaatının tamamlanması için dış kredi olanakları araştırılır. Avrupa Konseyi Sosyal kalkınma Fonu'ndan Aralık 1990 da yapılan bir anlaşma ile kredi temin edilir. Eylül 1991'de yapılan Türkiye Fransa Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında varılan diğer bir anlaşma ile de hastanenin tıbbi ve diğer donanımının sağlanması için ayrı bir kredi temin edilir. 1992 yılından sonra bütün bu gelişmeler hız kazanır. Bunun sonucu olarak, yeni Gazi Hastanesi'nin poliklinik binası 1994'de, yataklı üniteler, laboratuvar ve tıbbi görüntüleme üniteleri ise 1997 'de bitirilerek hizmete sokulur.
  Kalite güvence sistemine sahip olmaktan geçmektedir. Bu amaçla Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) ile görüşmeler yapılır, yapılan anlaşma sonucunda TS-EN-ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi çalışmaları 1997 yılı başında başlar. Bütün çalışanların aktif katılımı ve desteğiyle süren çalışmalar 1998 Mart'ında sona erer ve uygulamaya geçilir. TSE tarafından gerçekleştirilen belgelendirme tetkikleri sonucunda 29 Mayıs 1998 tarihinden geçerli olmak üzere, Gazi Hastanesi TS-EN-ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi Belgesi almaya hak kazanır. Yeni Acil Servis ve ek hastane blokları 10 Temmuz 2000 tarihinde açılmıştır. Öğrencilerimize yönelik olarak üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğrenci Sosyal Tesisleri, 7 Mart 2000 tarihinde yapılan törenle hizmete girmiştir. Tıp Fakültesi Kampüsü içerisinde yer alan Öğrenci Sosyal Tesisleri 284 kişilik yemek salonu, kantin, 174 kişilik okuma salonu, 30 kişilik internet merkezi, bilardo, masa tenisi, satranç salonu ve fotokopi merkezi ile öğrencilere hizmet veren modern bir tesistir. Ayrıca klinik uygulamalara yardımcı olması amacıyla Eğitim Becerileri Laboratuvarı açılmıştır.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak, Cumhuriyetimizin 75. Yılında, adını Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Hastanemizin, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi Belgesi almaya hak kazanmış ilk Devlet Üniversitesi Hastanesi olmasından dolayı mutluyuz, gururluyuz. Bugün itibariyle fakültemiz, 187 profesör, 64 doçent, 56 yrd.doç., 25 öğretim görevlisi, 38 uzman, 415 araştırma görevlisi, 778 öğretim elemanı ve modern araştırma ve uygulama hastanesi ile çağdaş tıp eğitiminde, 2000'li yıllarda da ülkemizin hizmetindedir.


  GAZİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DEKANLARI

  Prof.Dr. Neşet BİLALOĞLU
  1979-1981

  Prof.Dr. Namık K. Baran
  1982-1988

  Prof.Dr. Enver Hasanoğlu
  1988-1992

  Prof.Dr. Mehmet Ali Gürer
  1992-1998

  Prof.Dr. Selçuk Bölükbaşı
  1998-2001

  Prof.Dr. Haluk Tokuçoğlu 2001-2004
  Prof.Dr. F. Sedef Tunaoğlu 2004-2006
  Prof.Dr.Ayşe Dursun 2006


  FAKÜLTE YÖNETİMİ

  DEKANLIK

  Prof. Dr. Ayşe DURSUN Dekan
  Prof. Dr. S.Sabri USLU Dekan Yardımcısı
  Doç. Dr. T. Sinan SÖZEN Dekan Yardımcısı
  Satılmış DEMİRCİ Fakülte Sekreteri  FAKÜLTE KURUL ÜYELERİ

  Prof. Dr. Ayşe DURSUN (DEKAN)
  Prof. Dr. Numan Nadir EKİM
  Prof. Dr. Mehmet OĞUZ
  Prof. Dr. Nedim SULTAN
  Prof. Dr. Şükrü SİNDEL
  Prof. Dr. Seyhan ÇENETOĞLU

  Prof. Dr. Nilgün ALTAN

  Doç. Dr. Tuncay NAS

  Doç. Dr. Cem YÜCEL
  Yrd.Doç. Dr. Selahattin ÖZMEN  FAKÜLTE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ


  Prof. Dr. Ayşe DURSUN (DEKAN)
  Prof. Dr. Leyla MEMİŞ

  Prof. Dr. Metin ARSLAN
  Prof. Dr. Sadık DEMİRSOY
  Doç. Dr. Kaan SÖNMEZ
  Doç. Dr. Figen ŞAHİN
  Yrd. Doç. Dr. İ. Cüneyt KURUL  ULAŞIM


  __________________ 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Üniversitesi tıp fakultesi..

  Reklam  gazi universitesi başlı başına zaten özel bir universite tabi bu durum büyük şehirlerde olmasından kaynaklı olabilmekte gazi tıp fakültesi ise seçkin fakültelerden biridir ankarada olması özellikle tercih sebebidir+ Yorum Gönder
gazi tıp eğitim sistemi,  gazi üniversitesi tıp fakültesi forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi