Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartma

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartma

  Reklam  Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartma

  Forum Alev
  Kayıp Nüfus Cüzdanı için Yapılması Gerekenler

  Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?
  Zaman zaman önemli evraklarımızı kaybederiz, bunların içinde en önemlisi ise nüfus cüzdanlarımızdır.Ortalıkta bir sürü sahtekar ve dolandırıcı varken çok dikkatli davranmak ve en kısa zamanda bu kayıptan dolayı tedbir almak gerekiyor. Bununla ilgili şöyle bir bilgiyi sizlerle paylaşıyorum.

  Kimliğiniz kötü niyetli birinin eline gecerse yakında dünya kadar vergi borcu bulunan (naylon fatura, sahte kredi) bir yada bir kaç şirketiniz ortaya çıkar. Ya da illegal bir olayda hedef şaşırtmak için sizin kimliğinizi kullanabilirler.

  Şöyleki; kaybettiğiniz nüfus cüzdanı ile neler yapılabilineceğini ve başımıza neler gelebileceğini tahmin ettiğimizde hayretlere düşeriz.

  Kaybettiğiniz nüfus cüzdanı sadece şirket açmak için kullanılmaz. Telefon(sabit-mobil) şirketlerinden üzerinize kayıtlı onlarca telefon alınarak kötü maksatlı kullanılabilir. Tabii ki konuşma bedelini de ödemek zorunda kalırsınız.

  Her nüfus cüzdanının seri numarası farklıdır. Sizler de kaybettiğiniz gün ,eski cüzdanınızın hükümsüz kılınabilmesi için gerekli yasal başvuruları yapmanız gerekmektedir.

  Bununla ilgili bilgi şöyle ki; 1)Nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı vermek.

  2)Emniyete ve 3)Vergi Dairesine nüfus cüzdanı kaybını bildirmek gerekiyor.

  Emniyet birimlerince düzenlenmiş nüfus cüzdanının çalınmış ya da kaybedilmiş olduğuna lişkin belgenin aslının vergi Dairesine ibraz edilmesi gerekmektedir.

  Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Kaybedilen nüfus cüzdanını bulan kötüniyetli 3.kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak isterse sistem uyarı veriyor.

  Bu konunun ayrıntılarını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO:2007/1 de bulabilirsiniz.Genelge aşağıdadır.

  Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri ya da çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GİB/Sicil İşlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına İlişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır

  Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

  Bu kontrol sonucunda;

  -İbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

  -İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

  Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kayıp Nüfus Cüzdanı Çıkartma - Kayıp Nüfus Cüzdanı için Yapılması Gerekenler

  Reklam  VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO: 2010/1
  T.C.

  MALİYE BAKANLIĞI

  Gelir İdaresi Başkanlığı

  Sayı : B.07.1.GİB.0.05.70/7033-158-17459 05/03/2010

  VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ

  SERİ NO: 2010/1

  ………………………VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

  Bilindiği üzere, 06.07.2007 tarih ve 2007/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenmesi yönünde müracaatları üzerine vergi dairelerince yapılacak işlemler açıklanmıştır.

  MERNİS Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp ve çalıntı sorgulaması imkanı getirildiği için 2007/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi uygulamadan kaldırılmıştır.

  Bu nedenle kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenebilmesi için aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapılması uygun görülmüştür.

  Vergi dairesine müracaat ederek;

  -Mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin,

  -Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanının, mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce, MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanacaktır.

  Yapılan sorgulama sonucunda;

  -İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılması ve/veya dosya numarası verilmesi için gerekli işlemler yapılacaktır.

  -İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. İbraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.

  Ayrıca ibraz edilen belgelerin ve nüfus cüzdanının fotokopisi durumu anlatan bir yazı ile emniyet müdürlüklerine de bildirilecektir.

  Bilgi edinilmesi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.


  Mustafa GÜNEŞ

  Başkan a.

  Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi