Su tasarrufu ile ilgili bilgiler

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Su tasarrufu ile ilgili bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Su tasarrufu ile ilgili bilgiler

  Reklam  Su tasarrufu ile ilgili bilgiler

  Forum Alev
  Musluklarımızı, sifonlarımızı, daima bakımlı tutabiliriz. Bozuk olanları hemen onarın. Çünkü saniyede bir damla akan su, yılda 3 metreküplük yani 3 tonluk bir tüketime tekabül eder.
  Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tüketmektedir. Makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayıp ve kısa programları tercih edebiliriz.
  Banyo yerine duşu tercih edebiliriz. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir banyoda 150 litre su tüketilir.
  Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre %60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır. Rezervuarların boyutunu küçültebiliriz. 12-20 litrelik yerine 6-7 litrelik ve kademeli rezervuarları tercih edebiliriz.
  Sifon çekildiğinde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asılan maddeleri kullanmayalım. Bunlar kanalizasyona karışarak kirliliğe sebep olur.
  Traş olurken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken, bulaşıkları sabunlarken açık bırakılan musluk, dakikada yaklaşık 15-20 litre suyun boşa akmasına sebep olur. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacımız olduğu kadar açalım.
  İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışabiliriz. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabiliriz.
  Evde kullanılan temizlik malzemeleri, atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik ürünlerini kullanabiliriz. Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edebiliriz. (Hem doğaya zarar vermez hem de daha az suyla durulanabilir.) Diğer kimyasal deterjanların (petrol türevi temizleyiciler) doğal ortam için sakıncılarının yanı sıra bol suyla durulanmaları gerekir.
  Otomobilimizi ve balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir.
  Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir.
  Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanalım.
  Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanabiliriz.
  Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz.
 2. 2
  murat_gaddar
  Yeni Üye

  --->: su tasarrufu ile ilgili bilgiler

  Reklam  su tasarrufu ile ilgili bilgiler 3. 3
  Ziyaretçi
  bilgiler harika teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  muhteşem bir şey

 5. 5
  Ziyaretçi
  Her yıl Onlarca Su boşuna Akıyor Ve Millet olarak İnsanlar olarak Görmezden GElıyorum Birbirimizi Bilinçlendırmyıoruz. Bunun için Ben duyarsız olmıcam ve Herkezi Bilinçlendırmek ve Sudan tasarruf yapmak Su da israf etmemek İçin Tavsiye üzerine kullandıgım ve Yararını Gordugum Bir Çalışma Yapan Firma var sızlerınde bu Firmaya ulaşarak Çalışma Yapıp Sudan Tasarruf edıp Boşa Akan suların Önüne Geçelim derim ..

 6. 6
  Ziyaretçi
  her yıl su boşa akıyor su gelecektir akıp giden geleceğimizin elinden tutun doğru bu yazıyı okuyanda okumayanda anlamıyıcağız biliyorumki bende bu yazıya uymuyordum ama artık uyucağım çünkü bizden sonra ki nesil aç kalmasın mahrum bırakmayalım

+ Yorum Gönder
su tasarrufu ile ilgili yazı,  su tasarrufu ile ilgili kompozisyon,  su tasarrufu ile ilgili bilgiler,  su tasarrufu ile ilgili yazılar,  su israfı ile ilgili yazılar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi