Kolbastı Tarihçesi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Kolbastı Tarihçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Kolbastı Tarihçesi

  Reklam  Kolbastı Tarihçesi

  Forum Alev
  Kolbastı Tarihçesi
  Kolbastı günümüzde karadeniz bölgesine ait bir oyundur.Kolbastı karadeniz yöresinde farklı farklı şekillerde oynanmaktadır.Ama kolbastının tam olarak hangi ile ait olduğu belli değildir.Bu yüzdende de kolbastıya sadace Karadeniz Oyunu denmektedir.
  Aslında kolbastının tarihi 1930 yıllara dayanıyormuş bazı insanlara göre...O yıllarda trabzon dağlık yerlermiş.Mağaralar varmış.Mağaralarda ağalar,dayılar sözü geçen kişiler bazen eğlence yaparlarmış.Kolluk kuvetleri diye bir askeri birlik varmış.Bu eğlencelere karşılarmış ve buldukları an basıyorlarmış.
  Ağalarda yani mağarada ağlem yapanlarda mağaranın girişine gözcü(asker) koyarmış.Gözcüler Kolluk kuvvetlerini gördükleri an içeriye haber salarlarmış.Ağalarda hemen seslerini kısarlarmış ve şu sözcüleri söylerlermiş:Bastılar,vurdular,geldiler..
  Sizinde gördüğünüz izlediğiniz gibi kolbastı oynarlarken ip çekme,yüzme,ağ atma gibi hareketleri vardır.Bu hareketler o döneme ait kadınların balık tutmaları kürek çekmelerinden kaynaklanan hareketlerdir...
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kolbastı Tarihçesi

  Reklam  karadenizli olanlar eskiden beri bilir kolbastıyı tabiki şimdilerdeki gibi böyle hoplayıp zıplamaktan ibaret olduğunu sanmamalıyız kolbastı yaklaşık elli yıldır yörede oynanan bir tiyatral oyundur aynı zamanda+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi